1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy jest konieczna biopsja gruboiglowa?proszę o porade
Autor Wiadomość
misia79x 


Dołączyła: 30 Lis 2020
Posty: 14

 #1  Wysłany: 2021-04-20, 16:46  Czy jest konieczna biopsja gruboiglowa?proszę o porade


Byłabym wdzięczna za radę.Miesiac temu w drugiej połowie cyklu odczuwam ból piersi który ustępuje w trakcie rozpoczęcia miesiaczki I pojawia się w 2 fazie cyklu.Ponkewaz mam 42 lata i zbyt duży poziom hormonu męskiego androstendionu podejrzewam że są to zmiany związane z hormonami I niestety zbliżającym się klimakterium.To skłoniło mnie do wizyty u lekarza i Usg.Wykryto 2 guzy(1 ma ok 1 cm A drugi ok 1,5 cm) prawdopodobnie gruczolakowlokniaki i okreslono je jako Birads 4a
Czytalam że po biopsja gruboiglowa powoduje powiększenie się guza.W artykule medycznym było określone że 50 % takiego rodzaju guzów nie zmienia wielkości,26% ulega wchlonoeciu A tylko 8% się powiększa.Czy nie lepiej za 3 miesiące zrobić kontrolne Usg zamiast biopsji?termin mam na jutro temu byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedzi.Zalaczam zdjęcia usg. Dziękuję z gory

[ Dodano: 2021-04-20, 17:09 ]
NIe mogłam dodać załączników więc pozwliłam sobie przepisać treść USG. " Piesi o budowie gruczołowo-tłuszczowej. W obu piersiach torbiele śr do 6mm.w PP i do13 m. w PLUS-BIRADS 2.
W piersi lewej na godz. 8 w odl. ok 60 m od brodawki hypoechogeniczna, lita zmiana ogniskowa o wym. 15 *10 mm.US-BIRADS 4a. Prawdopodobnie gruczolakowłokniak. W piersi lewej na godz. 2 w odl. 50 mm od brodawki hypoechogeniczna, lita zmiana ogniskowa o wym. 7 *5 mm.US-BIRADS 4a. Prawdopodobnie gruczolakowłokniak. Przewody mlekowe nieposzezone Doły pachwowe wolne.Wnioski: PP US-Birads 2, PL US-Birads 4a. Zalecenia:werfikacja biopsyjna zmian gniskowych w piersi lewej. "
Wiem że ma napisane czaro na białym ale pytam was jako soby z większą wiedzą czy nie lepie byłoby zgłosić sie na usg za 3 miesiące i obserwować?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2021-04-20, 17:22  


Birads 4a to grupa w której jest 2-10% prawdopodobieństwo istnienia nowotworu złośliwego. Zalecania jest biopsja, którą robi się głównie dla wykluczenia raka. Wytyczne są jednoznaczne.

Wyobraź Sobie że czekasz 3 mies:
- jeżeli to gruczolakowłókniaki to za te 3 mies obraz będzie taki sam są guzki ale nie wiadomo jakie trzeba sprawdzić czy nie złośliwe.
- jeżeli to rak to guzki się mogą powiększyć wtedy będzie już birads 4b lub c i trzeba zrobić biopsję, ale może to być rak rosnący wolno i wymiary mogą być podobne, nadal nic nie wiadomo, trzeba zrobić biopsję.

Wydaje mi się że lepiej załatwić to od razu. Nie po każdej biopsji gruboigłowej jest stan zapalny odbierany jako powiększenie guza. Ważne jest tylko jedno: taka biopsja powinna być wykonana w ośrodku specjalizującym się w leczeniu raka piersi.
_________________
sprzątnięta
 
misia79x 


Dołączyła: 30 Lis 2020
Posty: 14

 #3  Wysłany: 2021-04-20, 17:28  kolejne pytanie


mam na jutro termin biopsji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach ale większość nie ma dobrego zdania o lekarzach tam pracujących Czy polecacie zmienić ośrodek na i jakieś inne miasto?Dziękuje za poprzednią odpowiedź
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2021-04-20, 17:29  


misia79x,
gaba napisała Ci wszystko super konkretnie.
Ja mogę tylko powtórzyć:
skoro wskazanie lekarza to Birads 4a to znaczy, że trzeba tę biopsję zrobić i jednoznacznie określić charakter zmian w piersi.
Jeżeli to gruczolakowłókniaki to super, będziesz wtedy i tak musiała regularnie obserwować i kontrolować piersi w usg. Jak każda z nas.

A jeżeli wyjdzie coś podejrzanego to wtedy im szybciej wiadomo co, tym lepiej. Lepiej bo łatwiej jest decydować o postępowaniu.
Nie od razu musi być zmiana złośliwa, ale np. mogą być tylko ogniska komórek atypowych. Wczesne wyłapanie jakiejkolwiek nieprawidłowości zawsze daje możliwość spokojnego zaplanowania odpowiedniej metody leczenia.
 
misia79x 


Dołączyła: 30 Lis 2020
Posty: 14

 #5  Wysłany: 2021-04-20, 18:05  ketonal przed biopsją


jeszcze jedno ostatnie pytanie: czy mogę wziąć sobie ketonal przed biopsją. Generalnie bardzo słabo sę da mie znieczulić a u mojej mamy jak pobierali jej zeskrobiny z pochwy to zaczęli to robić zanim znieczulenie zaczeło działać. Niestety NFZ...
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2021-04-20, 21:27  


misia79x,
A dlaczego twierdzisz, że słabo się znieczulasz?
Ketonal nic Ci nie da, lepszy byłby jakiś lek uspokajający jeśli tak się obawiasz biopsji.

A najlepiej jutro powiedzieć o swoich obawach lekarzowi, zawsze można zwiększyć dawkę znieczulenia miejscowego.

Poradzisz sobie, spokojnie. Trzymam kciuki.
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #7  Wysłany: 2021-04-20, 21:49  


missy napisał/a:
A najlepiej jutro powiedzieć o swoich obawach lekarzowi, zawsze można zwiększyć dawkę znieczulenia miejscowego.

Zdecydowanie poza tym ketonal raczej odpada jest odradzany przed różnymi zabiegami. cyt "Biopsja gruboigłowa piersi to badanie, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Niemniej jednak istotne są takie zalecenia jak:

odstawienie leków zmniejszających czas krwawienia i krzepnięcia krwi – wyłącznie po konsultacji lekarskiej
zaopatrzenie się w opatrunek żelowy, który przed zabiegiem należy trzymać w lodówce."
 
misia79x 


Dołączyła: 30 Lis 2020
Posty: 14

 #8  Wysłany: 2021-04-22, 12:05  Czy biopsja z 2go guza w tej samej piersi dopoero za 4m-ce?


Ja już po biopsji.Jest afera bo nie wykryli mi tu na onkologii drugiego guza który wykrylo iść na którym byłam prywatnie.Nie ufam tym lekarzom już.Moje pytanie jest nastepujace:1.czy to prawda że nie wolno pobierać biopsji z 2 miejsc w tej samej piersi 2. Czy do następnej biopsji żeby zbadać guza w tej samej piersi trzeba odczekać 4 miesiące?Bo inaczej wychodzi niejasny wynik?[/b]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group