1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Autor Wiadomość
Eufrazja 


Dołączyła: 15 Wrz 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #61  Wysłany: 2019-05-15, 14:37  


Trochę zaniedbałam swój wątek. Ale w sumie nic ciekawego się nie działo (poza wyjściem za mąż :D ), obrazy porównywalne z poprzednimi, ew zmiany na tyle małe, że pozostawały pod obserwacją.

Wczoraj - kontrolne USG.

"W piersi lewej:
- na godzinie 6, obwodowo, na głębokości 1 cm widoczny jest guzek o nieco niejednorodnej echogeniczności i wymiarach 9x5mm. Morfologia zmiany sugeruje guzek dysplastyczny.
- na godzinie 10, 2 cm od brodawki, na głębokości 0,5 cm gładkościenny, hipogeniczny guzek o morfologii FA.

Z uwagi na chorobę podstawową do rozważenia biopsja gruboigłowa lub mammotomiczna."

Dzisiaj dostałam skierowanie na biopsje mammotomiczną, badanie 7 czerwca.
No to czekamy, po raz kolejny...

[ Dodano: 2019-05-15, 15:37 ]
Trochę zaniedbałam swój wątek. Ale w sumie nic ciekawego się nie działo (poza wyjściem za mąż :D ), obrazy porównywalne z poprzednimi, ew zmiany na tyle małe, że pozostawały pod obserwacją.

Wczoraj - kontrolne USG.

"W piersi lewej:
- na godzinie 6, obwodowo, na głębokości 1 cm widoczny jest guzek o nieco niejednorodnej echogeniczności i wymiarach 9x5mm. Morfologia zmiany sugeruje guzek dysplastyczny.
- na godzinie 10, 2 cm od brodawki, na głębokości 0,5 cm gładkościenny, hipogeniczny guzek o morfologii FA.

Z uwagi na chorobę podstawową do rozważenia biopsja gruboigłowa lub mammotomiczna."

Dzisiaj dostałam skierowanie na biopsje mammotomiczną, badanie 7 czerwca.
No to czekamy, po raz kolejny...
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #62  Wysłany: 2019-05-15, 17:52  Witaj !


Rozwaz biopsje gruboigłowa, a nie cienkoiglowa bo jest nie miarodajna, szkoda czasu na nią POpros jesli nie masz to skierowanie na gruboiglowa. Ja przed swoją choroba mialam biopsje cienkoiglowa i nic nie wyszlo, a za 4 lata rak, a guzek mialam 7x5 mm,
_________________
anna
 
Eufrazja 


Dołączyła: 15 Wrz 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #63  Wysłany: 2019-05-16, 08:03  


Lekarz mi powiedział, że lepiej biopsja mammotomiczna, ponieważ nią postarają się usunąć całość zmiany.
 
Eufrazja 


Dołączyła: 15 Wrz 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #64  Wysłany: 2019-08-05, 08:39  


Wracam z wynikami z biopsji:

" - BLOCZEK A. Trzy wałeczki tkankowe. Pojedyncze poszerzone przewody oraz kilka z cechami Intraductal papilloma. Kategoria B3.
-BLOCZEK B. Dwa wałeczki tkankowe. Pojedyncze poszerzone przewody. Kategoria B2.

BADANIA IMMUNOHISTOCHEMICZNE:
- z bloczka A:
E-Cadherin (+)
SMMS-1(+)
- z bloczka B:
E-cadherin (-)
SMMS-1(+)"

Onkolog powiedział, że jest ok i dalsza opieka w poradni chirurgicznej (bo podobno w poradni chorób piersi nie chcą przyjmować pacjentek z rozpoznaniem onkologicznym...). Domyślam się, że taka decyzja wynika z tego, że od wycięcia guza minęło już 5 lat.

W związku z tym pytanie do Was - czy tak powinna wyglądać standardowa ścieżka? Domyślam się, że już nie tak chętnie i nie tak często będą mi robić badania (do tej pory USG i rezonans co pół roku) - jak często powinnam mieć wykonywane USG i MRI?

Pozdrawiam :)
 
Eufrazja 


Dołączyła: 15 Wrz 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #65  Wysłany: 2019-11-12, 13:39  


Cześć!

Trochę minęło od biopsji, ale dopiero teraz chirurg-onkolog stwierdził, że najsensowniej będzie dociąć marginesy wokół zmiany opisywanej wcześniej jako B3, ponieważ pojawiła się ona w miejscu, gdzie kilka lat temu miałam DCIS (poprzednio zachowano marginesy 5mm). Zabieg mam planowany na 27 listopada.
Teoretycznie mogłabym pozostawić to do obserwacji, ale lekarz twierdzi, że lepiej dmuchać na zimne. Co o tym sądzicie?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #66  Wysłany: 2019-11-23, 18:58  


Eufrazja napisał/a:
Co o tym sądzicie?

Chyba najrozsądniej słuchać lekarza i spać spokojnie i tak lepiej zapobiegać niż później leczyć nie wiadomo z jakim skutkiem, słuchaj lekarza ewentualnie skonsultuj z innym co by doradził.

pozdrawiam
 
Eufrazja 


Dołączyła: 15 Wrz 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #67  Wysłany: 2020-10-08, 08:51  


Cześć :)

Rok temu zdecydowałam się na docięcie marginesów, niedawno miałam kontrolne USG i mammografie, dziś odebrałam wyniki. W mammografii czysto, z dopiskiem, że z uwagi na gęste utkanie zaleca się uzupełniające USG

USG
W piersi lewej (tam gdzie 6 lat temu DCIS) widoczne są pojedyncze rozsiane torbiele. Największa z nich znajduje się na godzinie 6, w odległości 2 cm od brodawki, w sąsiedztwie blizny pozabiegowej. Ma wielkość 8x5mm, zawiera wewnętrzne przegrody. Innych zmian ogniskowych, poszerzeń przewodów mlekowych nie uwidoczniono. W dołach pachowych nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych.
BIRADS 2

Mam się zgłosić na kontrolę za rok. Znalazłam informacje, że torbiele wielokomorowe statystycznie mają większe szanse na zezłośliwienie. Powinnam nalegać na biopsję, czy to już dmuchanie na zimne?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #68  Wysłany: 2020-10-11, 18:36  


Jeżeli radiolog z przekonaniem wpisał Birads2 to znaczy, że nie widzi powodów do niepokoju.
Ale rozumiem Twoje nastawienie, naprawdę. Myślę, że można zrobić usg wczesniej, za pół roku. Na biopsję natomiast tak od razu bym nie naciskała. Do obrazowania torbieli usg jest bardzo ok.

Pozdrawiam.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #69  Wysłany: 2020-10-12, 07:31  


Eufrazja napisał/a:
Mam się zgłosić na kontrolę za rok. Znalazłam informacje, że torbiele wielokomorowe statystycznie mają większe szanse na zezłośliwienie. Powinnam nalegać na biopsję, czy to już dmuchanie na zimne?
Ja miałam podobną sytuację (torbielka) i też BIRADS 2. Tu w Niemczech jest to zmiana do dodatkowej kontroli po rutynowej mammografi co roku. Zrobiono mi jeszcze raz mammografie miejscową oraz dokładne USG. Wg. skali BIRADS jest to zmiana łagodna i nie robi się biopsji.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Eufrazja 


Dołączyła: 15 Wrz 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #70  Wysłany: 2020-10-12, 09:52  


missy, Ola Olka,
bardzo dziękuję za odpowiedzi :) zatem zrobię USG za pół roku.

Może faktycznie trochę panikuję, ale pomału będziemy myśleć o powiększeniu rodziny, a do tego chciałabym mieć jasną i klarowną sytuację, że nic nie stoi na przeszkodzie :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group