1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
interpretacja wyniku poperacyjnego
Autor Wiadomość
ivon2019 


Dołączyła: 30 Wrz 2019
Posty: 8
Skąd: Szczecin

 #1  Wysłany: 2019-12-05, 16:14  interpretacja wyniku poperacyjnego


Jestem po mastektomii piersi prawej, oto wyniki z biopsji i pooperacyjne :

wyniki z biopsji:

Rak naciekający sutka NST G1 (c-1; a-2; m-1).
Stwierdzono ekspresję receptora estrogenów w 99% komórek rakowych (intensywność odczynu =3+, na skali 0-3) i receptora progesteronowego w 20% komórek rakowych (intensywność odczynu =3+, na skali 0-3).
Wynik HercepTestu słabo pozytywny (2+) (badanie FISH w toku).
Indeks proliferacyjny Ki-67+ w 2% komórek.
IHC: p63


Wyniki pooperacyjne:

Utkanie raka NST G1
W wycinku z obszaru o wzmożonej spoistości , widoczne utkanie gruczołu piersiowego z cechami nafaszerowania krwotocznego, obecnością torbieli, wytwórczego procesu zapalnego, metaplazji apokrynowej.
Naciek raka widoczny jest w odległości 5 mm od dolnej granicy cięcia , 8 mm od marginesu powięziowego i 10 mm od strony brodawki sutka ( skóra gruczołu nienacieczona). Marginesy górny, boczny i przyśrodkowy a także kwadranty górny-przyśrodkowy i górny-boczny, dolny-przyśrodkowy i dolny boczny wolne od nacieku raka. Cech angioinwazji ani naciekania pni nerwowych nie stwierdzono.
Utaknie 11 węzłów chłonnych bez przeżutu raka.

pT1cpNoMx

Mam pytania:

Czy wycięto mi aż 11 węzłów chłonnych ?
Czy margines granicy cięcia dolny 5 mm , nie jest za mały
Biorąc pod uwagę wyniki mojej wcześniejszej biopsji i te pooperacyjne , jakie leczenie może mnie czekać ? i jaki rokowania?
Co oznacza : pT1cpNoMx ?

[ Dodano: 2019-12-05, 16:17 ]
dodam jeszcze ,że wynik Fisch wyszedł w końcu ujemny.

[ Dodano: 2019-12-05, 16:28 ]
Mam jeszcze pytanie,
Byłam operowana na chirurgii onkologicznej SPSK 1 w Szczecinie. Teraz będę pod opieką poradni onkologicznej SPSK-1 , czy możecie polecić dobrego lekarza?



Iwona ze Szczecina
_________________
Iwona Szczecin
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2019-12-05, 20:58  


ivon2019,
Witaj na forum.

Ogólnie zaawansowanie choroby jest małe, w ogólnej klasyfikacji raka piersi jest to 1 stopień zaawansowania. Podtyp raka to luminalny A, wysoce hormonozależny, HER2 ujemny i z niskim indeksem Ki67.
Czy w wyniku histpat podano rozmiar guza?

Co zadecydowało o mastektomii i pełnej limfadenektomii ( szerokim wycięciu węzłów pachowych)? Jakie miałaś przeciwwskazania do operacji oszczędzającej i biopsji węzła wartownika?
Jakie badanie obrazowe piersi miałaś przed operacją? Co w nim napisał radiolog?
I jakie inne badania obrazowe jeszcze wykonano - usg jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej?

Pytasz o marginesy chirurgiczne - są ok, nie ma wskazań do leczenia uzupełniającego w tym zakresie.
Zgodnie z Zaleceniami powinnaś otrzymać hormonoterapię:
Rycina 3, str.233
http://onkologia.zaleceni...si_20190214.pdf

Acha, pytasz jeszcze o
Cytat:
pT1cpNoMx


To oznacza stopień zaawansowania raka piersi w skali TNM:
T - wielkość guza
N - stan węzłów chłonnych
M - obecność ( lub brak) przerzutów odległych

Poczytaj tutaj:
Tabela 10, str.221
http://onkologia.zaleceni...si_20190214.pdf

Bardzo ważne jest teraz, abyś możliwie szybko trafiła do wyszkolonego fizjoterapeuty, który nauczy Cię wszystkiego a propos gimnastyki i pielęgnacji ręki - chodzi mi o fakt usunięcia węzłów chłonnych pachowych. Trzeba mądrze i skutecznie przeciwdziałać obrzękowi limfatycznemu.

Cytat:
Fizjoterapia (rehabilitacja fizyczna) ma na celu usprawnianie pacjentek w różnych okresach leczenia (szpitalny, ambulatoryjny, sanatoryjny). Do szczegóło- wych celów fizjoterapii należą:
— zapobieganie wtórnym obrzękom limfatycznym kończyny strony operowanej;
— prowadzenie kompleksowej zachowawczej terapii obrzęku w wypadku jego wystąpienia;
— uzyskanie pełnej sprawności ruchowej w obrębie pasa barkowego po chirurgicznym leczeniu raka piersi;
— zapobieganie i zachowawcze leczenie wad postawy wynikających z amputacji piersi.

http://onkologia.zaleceni...si_20190214.pdf str.250

Pozdrawiam serdecznie, pisz i pytaj.
 
ivon2019 


Dołączyła: 30 Wrz 2019
Posty: 8
Skąd: Szczecin

 #3  Wysłany: 2019-12-05, 21:38  


Dziękuję za odpowiedź Missy,

Rozmiar guza w badaniu histopat. 14 x 7 cm

Na konsylium ustalono ,że operacja oszczędzająca a w dniu operacji , lekarz stwierdził , że jednak mastektomia ( małe piersi , i guz położony blisko brodawki).
Miałam mieć wycięte tylko dwa węzły ( wartowniki - wcześniej oznakowane izotopem)a okazało się z wyniku ,że wycięli 11 ? dla mnie to jest także dziwne, dlaczego tak się stało ?
Lekarz , który mi wydawał wynik , nie mial czasu porozmawiać, śpieszył się ....
Przed operacją miałam tylko biopsje guza, znakowanie wartowników , usg i rtg ( wyszyło wszystko ok.).

Dziwne to trochę , może czegoś się dowiem na konsylium ale wątpię ,że będzie tam lekarz , który mnie operował.....


pozdrawiam serdecznie

Iwona ze Szczecina

[ Dodano: 2019-12-05, 21:40 ]
dodam jeszcze ,że przed operacją nie miałam biopsji wartownika, tylko znakowanie i wytypowali dwa wartowniki ( do wycięcia)
_________________
Iwona Szczecin
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2019-12-05, 22:31  


I postaw się ostro, bo jak wynika z wyniku his-pat to można to nazwać "overtreatment". Nie liczy się ilość węzłów ale czy usunięto węzły z III piętra - bo to już duże utrudnienie w dalszym funkcjonowaniu. Co to znaczy "nie miał czasu"? Musi go znaleźć i przekonująco wyjaśnić dlaczego tak szeroko pojechał. Zamów kopię dokumentacji z pobytu w szpitalu, teraz przysługuje za darmo, znajdziesz tam dokładny opis operacji i do tego się ustosunkuj. Czy Ty pamiętasz co było dokładnie napisane na formularzu zgody na operację? Ten formularz też znajdziesz w dokumentacji. No i nie bądź taka potulna, każ sobie wszystko dokładnie tłumaczyć i jak masz jakieś wątpliwości to nie wyrażaj zgody natychmiast tylko wygłaszaj formułkę "Ja muszę to przemyśleć- dam odpowiedź za .... dni". Ta zbyt szeroka operacja ma jedną zaletę - chyba ominie Cię chemia i radioterapia.

T1c oznacza że rozmiar guza jest między 1 a 2 cm, te 14 x7 cm to albo błąd (miało być mm) albo to wymiary całego sutka nadesłanego do badania.
_________________
sprzątnięta
 
ivon2019 


Dołączyła: 30 Wrz 2019
Posty: 8
Skąd: Szczecin

 #5  Wysłany: 2019-12-17, 17:56  


Mam już ustawione lecznie: tamoxifen i 4 wlewy co pół roku zoledronianu. Myślicie ,że to optymalne lecznie w moim przypadku ?

[ Dodano: 2019-12-17, 18:14 ]
jeszcze jedno pytanie, czy tamoxifen można przyjmować na czczo? Nie ma zaleceń na ulotce.
_________________
Iwona Szczecin
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2019-12-17, 19:08  


Rozumiem, że jesteś po menopauzie?
 
ivon2019 


Dołączyła: 30 Wrz 2019
Posty: 8
Skąd: Szczecin

 #7  Wysłany: 2019-12-17, 19:37  


nie wiem tego tak do końca , mam 52 lata. 17 lat temu miałam usuniętą macicę z powodu mięśniaków. Menopauza zaczęła mi się dwa lata temu, nadal mam objawy ( tzw. buchy) :)
_________________
Iwona Szczecin
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2019-12-17, 20:11  


Pytam, bo kwas zoledronowy ma wskazanie do stosowania u kobiet po menopauzie - rozumiem, że dla Twojego lekarza sytuacja jest oczywista.
Nie jest to jednak chyba leczenie refundowane, nie znalazłam wśród produktów z kwasem zoledronowym takich ze wskazaniami do stosowania profilaktycznego.
 
ivon2019 


Dołączyła: 30 Wrz 2019
Posty: 8
Skąd: Szczecin

 #9  Wysłany: 2019-12-18, 19:40  


zgadza się , nie jest refundowany. Zostałąm poinformowana ,że jeden wlew to koszt ok. 100 zł.
_________________
Iwona Szczecin
 
ivon2019 


Dołączyła: 30 Wrz 2019
Posty: 8
Skąd: Szczecin

 #10  Wysłany: 2020-03-12, 19:31  wlew kwasu zoledronowego-skutki uboczne


Mam taką sytuację, wczoraj miałam pierwszy wlew kwasu zoledronowego
W nocy nie mogłam spać, dreszcze, bóle kości (całego ciała), gorączka rano 38,3, teraz 38,6 i jak robię wdech to boli mnie w mostku.
Czy to jest normalne ?
ile dni może to trzymać?
W związku z obecną sytuacją, człowiek zaczyna się bać, przez ostatnie dni , przebywałam w placówkach służby zdrowia ( robiłam wyniki, miałam kontrole itp...).

Proszę o poradę , w tej sprawie , czy ktoś miał takie objawy? Czy brać nurofen ? ibuprom?

Z góry dziękuję za poradę,

Iwona Szczecin
_________________
Iwona Szczecin
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #11  Wysłany: 2020-03-12, 21:06  


ivon2019,
Tak, tego rodzaju skutki uboczne mogą się zdarzyć:
Cytat:
Często (może dotyczyć do 1 na 10 pacjentów):
- ból głowy i objawy grypopodobne obejmujące gorączkę, zmęczenie, osłabienie, senność, dreszcze oraz bóle kości, stawów i(lub) mięśni; w większości przypadków specyficzne leczenie nie jest wymagane, a objawy ustępują w krótkim czasie (kilka godzin lub dni);
- objawy ze strony układu pokarmowego takie jak nudności, wymioty, jak również utrata apetytu

https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/Pobieranie.ashx?type=1-u&AspxAutoDetectCookieSupport=1 str.5

Jest tam też ( w ulotce) adnotacja aby jak najszybciej poinformować lekarza o takich działaniach niepożądanych.
Póki co pomagaj sobie ibuprofenem ( albo nurofenem, to ta sama substancja). A jutro zadzwoń na oddział i zgłoś wszystko lekarzowi.

Pozdrawiam serdecznie.
 
ivon2019 


Dołączyła: 30 Wrz 2019
Posty: 8
Skąd: Szczecin

 #12  Wysłany: 2021-04-27, 15:37  interpretacja wyniku RTG płuc


hej wszystkim,

Po krótce moja historia:

Rak naciekający sutka NST G1 (c-1; a-2; m-1) - 2019 r
Stwierdzono ekspresję receptora estrogenów w 99% komórek rakowych (intensywność odczynu =3+, na skali 0-3) i receptora progesteronowego w 20% komórek rakowych (intensywność odczynu =3+, na skali 0-3).
Wynik HercepTestu - ujemny
Indeks proliferacyjny Ki-67+ w 2% komórek.
IHC: p63
Brak przeżutów w węzłąch chłonnych
Mastektomia prawostronna 2019 , usunięcie 11 węzłów chłonnych.
Zalecono tamoxifen (5 lat ) i 4 wlewy bisfosfonianów.

Obecnie :

Wykonując rutynowe badania kontrolne/ okresowe do pracy wykonałam RTG płuc , oto wynik:

Stan po mastektomii prawostronnej w 2019 r.

Zdjęcie RTG klatki piersiowej PA. W polu środkowym lewym widoczne zacienienie o wymiarze 10 x 15 mm- efekt sumacji cieni ? zmiana ogniskowa w płucu ? w piersi ? Dokładniejsza ocena możliwa w badaniu TK.

Na jutro mam badanie TK klatki piersiowej , wiem ,że na opis trzeba będzie czekać , nikt nie mówi ile.
Moje pytanie : czy te wyniki mogą sugerować przerzut do płuca?

Regularnie wykonuję badania u onkologa, w kierunku diagnostyki nowotworowej, do tej pory wyniki były dobre.
Prześwietlenie płuc miałam wykonywane w 2019 r , jak mi wykryli raka.

pozdrawiam serdecznie,

Iwona
Szczecin

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2021-04-29, 09:49 ]
Wątki scalone.

_________________
Iwona Szczecin
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #13  Wysłany: 2021-04-28, 22:55  


ivon2019 napisał/a:
Zdjęcie RTG klatki piersiowej PA. W polu środkowym lewym widoczne zacienienie o wymiarze 10 x 15 mm- efekt sumacji cieni ? zmiana ogniskowa w płucu ? w piersi ? Dokładniejsza ocena możliwa w badaniu TK.

Witaj tak naprawdę to może być wszystko RTG nie jest dokładnym badaniem, dlatego trzeba zrobić TK
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #14  Wysłany: 2021-04-29, 09:57  


ivon2019,
A kiedy miałaś ostatnią mammmografię piersi lewej lub usg?
 
ivon2019 


Dołączyła: 30 Wrz 2019
Posty: 8
Skąd: Szczecin

 #15  Wysłany: 2021-04-29, 20:36  


Mammografię miałam ostatnia w marcu i wyszło wszystko dobrze, natomiast USG lewej piersi miałam w grudniu 2020 i wyszła zmiana hipoechogeniczna wielkości 4 x 5 mm , prawdopodobnie gęsta torbiel. Birdas USG 3-wskazana kontrola za 3- 6 miesięcy. Na czerwiec jestem zarejestrowana na USG.
Jutro będę miała wynik TM , dostałam informację, że nie mam przerzutów :) Są jakieś małe guzki poniżej 2 mm ale to podobno norma. Jutro wszystko zobaczę na papierze i mam nadzieję ,że lekarz medycyny pracy da mi zielone światło do powrotu do pracy :)

Pozdrawiam,
Iwona
_________________
Iwona Szczecin
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group