1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana egzofityczna pęcherza u taty
Autor Wiadomość
Malwina1 


Dołączyła: 26 Lut 2018
Posty: 74
Pomogła: 3 razy

 #16  Wysłany: 2020-02-20, 12:57  


Tata po zabiegu ,a lekarz powiedział,że guz miał 4cm a jego trzon był płytko. Większość guza poszła w stronę pęcherza do środka i czekamy na histopato.
w mojej ocenie to bardzo dobra informacja, bo przecież im głębiej byłby trzon tym gorzej – o ile dobrze rozumuje.
 
Malwina1 


Dołączyła: 26 Lut 2018
Posty: 74
Pomogła: 3 razy

 #17  Wysłany: 2020-02-21, 20:15  


Wątek (swoje pytania) zamykam.
 
Malwina1 


Dołączyła: 26 Lut 2018
Posty: 74
Pomogła: 3 razy

 #18  Wysłany: 2020-03-10, 18:13  


A jednak nie zamykam....
Poprosiłabym o Waszą pomoc.

Tata odebrał dzisiaj wynik histopatologiczny.
No i jest informacja,że nieinwazyjny oraz pTa,więc chyba brodawczak.
,,Zle,,wiadomości... to takie,że za dwa miesiące trzeba powtórzyć wycinki,bo są takie procedury gdy wychodzi III stopień złośliwości a tutaj podobno tak jest.
Wycinki będą z mięśniówki bo guza już wycieli.

W załączeniu wynik. Na uwagę zasługuje zapis ,że materiał uległ uszkodzeniu termicznemu.... 😒

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #19  Wysłany: 2020-03-10, 19:48  


Rak brodawczakowaty nieinwazyjny.
Faktycznie powtórna biopsja jest wskazana - zresztą postępowanie w przypadków guzów Ta polega na czujnej obserwacji i powtarzania cystoskopii i ewentualnej TURbt.
Tata jest pod dobrą opieką, trzymajcie się.
 
Malwina1 


Dołączyła: 26 Lut 2018
Posty: 74
Pomogła: 3 razy

 #20  Wysłany: 2020-03-10, 20:27  


Dziękuję za odpowiedź.
Pisząc, że faktycznie trzeba powtórzyć ,,wycinki,, masz na myśli fakt, że materiał został uszkodzony, czy to że złośliwość jest prawdopodobnie trzeciego stopnia? Co to może dla nas oznaczać biorąc pod uwagę że to brodawczak nieinwazyjny? mieliśmy przyjechać na godzinę 12:00 I jak przyjechaliśmy to lekarz już uciekał i rozmawiał z nami rezydent.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #21  Wysłany: 2020-03-11, 13:27  


W mojej ocenie istotny jest brak błony mięśniowej w preparacie:

Cytat:
W sytuacji braku obecności mięśniówki pęcherza w wycinku(-ach) bezwzględnie należy ponownie pobrać materiał do badania mikroskopowego. Częstość zaniżenia stopnia zaawansowania klinicznego nowotworu z powodu braku błony mięśniowej w preparacie pooperacyjnym ocenia się na około 25%.


oraz

Cytat:
Ponowną TURbt po 2–6 tygodniach od inicjującej zaleca się w przypadkach niedoszczętnego pierwszego zabiegu lub wykrycia na podstawie badania mikroskopowego skrawków pochodzących z pierwszej TURbt nowotworu o wysokim stopniu złośliwości i/lub w stopniu zaawansowania T1

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.357

I jeszcze jedno, nie myl pojęć - rak brodawczakowaty nieinwazyjny to nie brodawczak.
 
Malwina1 


Dołączyła: 26 Lut 2018
Posty: 74
Pomogła: 3 razy

 #22  Wysłany: 2020-03-11, 15:28  


Hm... No mylę te pojęcia bo dla mnie to było to samo (do chwili Twojej wiadomości).
Rezydent nowi,że pTa to dobra wiadomość.

Czyli to nie brodawczak a rak (?) Wg histopat.?

[ Dodano: 2020-03-11, 15:48 ]
Jestem wściekła,że teraz będzie trzeba czekać dwa miesiące na ponowny zabieg i to oczekiwanie :/
Mąż sobie nie radzi,a ja wspieram ile mogę chodź zaraz (w maju) będę rodzić i wszystko się tak nakłada. Dobre wydarzenia z tymi smutnymi :(

Czyli reasumując, ponowne pobranie (mięśniówki) może dać zupełnie inny obraz sytuacji? Lekarz po zabiegu mówił,że rdzeń był płytko osadzony.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #23  Wysłany: 2020-03-11, 18:26  


W histopat jest papillary carcinoma a nie papilloma. Carcinoma to rak.
Natomiast zdaję sobie sprawę, że potocznie nawet lekarze używają określenia brodawczak w stosunku do nieinwazyjnych raków wyrastających z nabłonka przejściowego w formie brodawczaka, „w górę” ( a nie w formie płaskiej). Nieinwazyjny charakter zmiany sprawia, że często pomija się nazwę rak - zresztą nawet w skali TNM stopień Ta jest niżej od Tis czyli rak in situ.
Guz Ta to na pewno dobra wiadomość. A ponowna biopsja ma być po prostu dopełnieniem obrazu, upewnieniem się, że wszystko jest sprawdzone i jednoznacznie określone. Dzięki temu można odpowiedzialnie zaplanować obserwację i badania kontrolne.
Myślę, że brakuje Wam spokojnej rozmowy z lekarzem prowadzącym Taty - naprawdę obecnie nie ma powodu do zamartwiania się. Trzeba skrupulatnie wykonać zalecenia lekarzy.
Pozdrawiam ciepło.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group