1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak mam wspierać mamę?
Autor Wiadomość
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #106  Wysłany: 2018-10-19, 14:40  


marzena66, liczyłam, że mi coś doradzisz. Dziękuję. Przyznam, że musiałam ochłonąć, bo przeczytać w wątku mojej Basi słowa 'paliatywne' i hospicjum jest dla mnie trudne. Mama cały czas wierzy w słowa lekarza, że po zakończeniu podawania ipilimumabu lek działa jeszcze przez pół roku. Trudno mi znaleźć słowa, żeby wytłumaczyć jej słuszność opieki hospicjum, bez odbierania jej wiary.
_________________
dalimania
 
szczecha 


Dołączyła: 07 Paź 2015
Posty: 239
Pomogła: 26 razy

 #107  Wysłany: 2018-10-20, 10:58  


Kochana dalimania... nawet nie wiesz jak bardzo staram się Ciebie zrozumieć. Staram się, bo ja jestem w tej drugiej grupie, czyli grupie chorych. Wy nasi najbliżsi przechodzicie bardzo trudne sytuacje, często to właśnie WY musicie za nas podejmować te trudne decyzje (o jakże one są trudne!!). Jeśli mogę wyrazić swoje zdanie - bo to będzie mój punkt widzenia - to myślę, że dobrze,że uszanowałaś zdanie Mamy w kwestii chemii, i tak do końca nie wiemy która decyzja byłaby słuszna (i się nie dowiemy), ale przynajmniej nie będziesz sobie wyrzucać, że zrobiłaś coś wbrew jej woli. To, że Mama ma wiarę w słowa lekarza to bardzo dobrze (a może rzeczywiście tak będzie?) Myślę, że nie ma potrzeby burzyć tej wiary - i to nie będzie oszustwo - bo kto z nas wie jak będzie? Choć na chwilę obecną moja sytuacja jest inna niż Twojej Mamy, to nauczyłam się podczas choroby mieć zawsze co najmniej dwie opcje: jedna optymistyczna, druga: w negatywnej informacji doszukać się czegoś dobrego (zawsze jest to możliwe) i to nie tylko w kwestii choroby, ale i naszego życia. Dalimania niech Cię nie przerażają pojęcia "paliatywna" czy "hospicjum". Myślę, że gdy otoczycie się pozytywnymi ludźmi z hospicjum, a także przyjaciółmi tymi prawdziwymi -którzy tematu choroby nie będą traktować jako tematu tabu, ale i nie będą się tylko na niej skupiać - to wszystkim Wam będzie łatwiej. Kochana nadszedł w Waszym życiu kolejny etap, którego się musicie nauczyć i zaakceptować. Myślę, że dobrze jest tu napisać i otworzyć się w chwilach niemocy ale i w chwilach tych lepszych. Podzielić się swoimi doświadczeniami, bo przecież wiesz, że to pomaga - czasem Tobie, a czasem nam - tym którzy Cię czytają. Życzę dużo sił, abyś była tak jak dotąd wsparciem dla Mamy, i dawaj jej dużo uśmiechu i radości. A jeśli będzie chciała z Tobą popłakać nie wstydźcie się tego i płaczcie razem, ale wspominajcie też te dobre chwile.....Dobrego dnia dalimania...
_________________
Optymistka
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #108  Wysłany: 2018-10-22, 23:05  


dalimania,
Absolutnie moim zamiarem nie było Cię wystraszyć.
dalimania napisał/a:
słowa 'paliatywne' i hospicjum jest dla mnie trudne.

Nie należy się tego bać, nie nalezy tego łączyć z końcem to tylko ma pomóc pacjentowi i rodzinie w tym trudnym czasie jakim jest choroba a przede wszystkim pomóc pacjentowi żeby nie cierpiał i czuł się zaopiekowany medycznie.
dalimania napisał/a:
Mama cały czas wierzy w słowa lekarza,

I absolutnie tej wiary Jej nie odbieraj, jak najbardziej lek może mamę trzymać w miarę dobrym stanie, jak będzie tego nie wiemy przecież.
dalimania napisał/a:
Trudno mi znaleźć słowa, żeby wytłumaczyć jej słuszność opieki hospicjum, bez odbierania jej wiary.

To pomoc, to lekarz, pielęgniarka, którzy przyjadą jak coś się będzie działo, to stała kontrola lekarsko-pielęgniarska. Kiedy coś się dzieje pacjentowi onkologicznemu wpadamy w panikę, pogotowie nie zawsze chce pomóc, szpital nie zawsze chce przyjąć i zostajemy w pewnym momencie bez opieki, hospicjum jest i pomoże a uważam, że mając takie zaplecze czujemy się wtedy bezpieczniej.

pozdrawiam
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #109  Wysłany: 2018-10-26, 09:59  


marzena66, :flower:
szczecha, Twoje wiadomości są zawsze dla mnie takie ważne. Dajesz mi wiele, dziękuję.
_________________
dalimania
 
basik78 


Dołączyła: 04 Wrz 2017
Posty: 623
Pomogła: 25 razy

 #110  Wysłany: 2018-10-26, 11:42  


dopiszę ze nie wyobrażam sobie teraz żyć bez Was,bez tego forum- :flow:
 
szczecha 


Dołączyła: 07 Paź 2015
Posty: 239
Pomogła: 26 razy

 #111  Wysłany: 2019-01-11, 15:49  


dalimania, kochana napisz co u Was. Myślę wciąż o Was. Mocno przytulam..
_________________
Optymistka
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #112  Wysłany: 2019-01-14, 20:53  


szczecha, Serce złote.
U nas jest dobra stabilność.
Ja musiałam nauczyć się żyć ze swiadomością, że nic nie mogę, że muszę przestać szukać. Z tym, że nam się nie udało.
Mama dziś żyje po cichu, normalnie. Jeżdzi co miesiąc do CO na podanie leku wzmacniającego kości(sama musi go kupić w aptece), i wtedy też dostaje receptę na morfinę. W jej guzie pod pachą rozwinął się gronkowiec - Mama dostała maść na zwalczenie tego. Dodatkowo od jakiegoś czasu ma coraz większe problemy z oddychaniem. Domyślamy się, że to przez zwiększające się guzy na płucach, ale tylko domyślamy, bo pani doktor kategorycznie zabrania badań.
Ja tylko żyję tym czasem, gdy Mama jest jeszze trochę sobą.

Siły dla Ciebie.
_________________
dalimania
 
szczecha 


Dołączyła: 07 Paź 2015
Posty: 239
Pomogła: 26 razy

 #113  Wysłany: 2019-01-15, 10:54  


dalimania, moja droga nie wiem jak dobrać słowa...czujemy się zupełnie inaczej kiedy możemy jeszcze coś zrobić w kierunku leczenia. Zastanawiałam się kiedyś co zrobię, jeśli przyjdzie moment, gdy lekarze rozłożą ręce i powiedzą: "nie możemy już nic dla pani zrobić". To prawda, że dopóki nie znajdziemy się w takiej sytuacji, to na 100% nie wiemy jak się zachowamy, ale wydaje mi się, że nie robiłabym już żadnych badań typu TK czy USG, bo chyba nie chciałabym wiedzieć jak choroba postępuje i podobnie jak Twoja Mama chciałabym pożyć normalnie (choć nasze życie przestało być normalne od momentu zdiagnozowania choroby). Dalimania kochana jesteś wielkim wsparciem dla Mamy i nie poddawaj się. Jeśli możecie jeszcze wspólnie coś robić to nie rezygnuj z tego. Życzę Wam dużo sił, wytrwałości i radości tych małych i tych większych. Pamiętaj, ze w chwilach zwątpienia zawsze możesz na nas liczyć Mocno przytulam |przytula|
_________________
Optymistka
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #114  Wysłany: 2019-01-26, 17:57  


Witajcie. Pozwole sobie zapytać- może ktoś z Was będzie miał jakieś skojarzenie, za które będę wdzięczna ogromnie. Naszej Mamie niestety dość drastycznie zmienia się ciało, znika nam w oczach. Jednak od kilku dni dość mocno spuchła jej twarz. Kontrastuje to z jej mocno wychudzona sylwetka, taka duża czerwona, napuchnieta twarz. Czy to może o czymś świadczyć?
_________________
dalimania
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #115  Wysłany: 2019-01-28, 19:55  


dalimania napisał/a:
Jednak od kilku dni dość mocno spuchła jej twarz.

Czy to tylko spuchnieta, czerwona twarz?, coś jeszcze?, jakieś dusznosci?, kaszel?, bo taki obrzek bywa często objawem zespołu żyły głównej górnej (ZŻGG), jest to stan niebezpieczny bardzo i może trzeba mamę jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

pozdrawiam
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #116  Wysłany: 2019-01-29, 13:57  


marzena66 ( :flower: ), Poczytałam o Twojej sugestii i to co pasuje do objawów mojej Mamy to trudności w oddychaniu (tak jak napisałam we wcześniejszej wiadomości, myślę, że to od zwiększającego się guza na płucach - te widoczne na ciele również mocno się powiększają...) i usta które często robią się sinę - jak u dzieci, które np. za długo kąpią się w morzu i zmarzną.

Mama ma w czwartek wizytę w CO - podanie leku wzmacniającego kości. Przekaże Mamie, aby nie starała się chociaż tego ignorować - udawać,że "to nic".

[ Dodano: 2019-01-29, 13:57 ]
marzena66, serdecznie Ci dziękuję.
_________________
dalimania
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #117  Wysłany: 2019-01-31, 07:58  


dalimania napisał/a:
myślę, że to od zwiększającego się guza na płucach -

Jak najbardziej tak może być ale rosnący guz może uciskać na żyłę, trzeba to sprawdzić koniecznie.
dalimania napisał/a:
Przekaże Mamie, aby nie starała się chociaż tego ignorować - udawać,że "to nic".

Oczywiście, nie można żadnych objawów ignorować, każdy może być równie niebezpieczny, może ktoś z mamą powinien pójść na wizytę, zawsze jak jest ktoś z pacjentem inaczej to wszystko wygląda, to taka dobra rada.

pozdrawiam
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #118  Wysłany: 2019-01-31, 15:40  


marzena66, miałaś rację - nie wzięłam na dziś urlopu, mama poszła sama i wyszło jak wyszło.

Jej wizyta trwała tylko chwilę - Pani doktor na wstępie powiedziała, że się spieszy bardzo i Mama po minucie już była po wizycie.

Zdążyła jedynie usłyszeć, że jej twarz jest efektem alergii na proszek do prania lub od kremu - co oczywiście jest absurdem. Nie miała możliwości, żeby o cokolwiek zapytać. Następna wizyta za 6 tygodni.
Do jakiego lekarza możemy się udać? Pierwszego kontaktu? Chyba słabo..
_________________
dalimania
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #119  Wysłany: 2019-01-31, 21:23  


Ja bym poszła do tej lekarki z prośbą o ponowne przyjęcie jak najszybciej. Powiedz prosto z mostu że wizyta trwała kilka minut, nie było żadnego badania (lekarz ma obowiązek zbadać w trakcie wizyty kontrolnej - cokolwiek to znaczy) nie ma mowy o żadnym uczuleniu bo nic nie zmieniano. Że może dr nie pamięta pacjentki ale Ty jako członek rodziny widzisz że zmiana twarzy jest drastyczna i trzeba koniecznie sprawdzić co jest przyczyną - wspomnij o ZŻGG. Lekarka powinna po takiej przemowie wyznaczyć krótki termin. A jak chora zacznie odczuwać duszności to niestety pogotowie. Ja wszystkim odradzam SOR bo tam jak ktoś się zgłosi to może czekać godzinami, a pacjenci przywiezieni przez pogotowie mają pierwszeństwo. Do duszności to pogotowie przyjeżdża szybko.
_________________
sprzątnięta
 
eweluta 



Dołączyła: 24 Paź 2012
Posty: 241
Pomogła: 105 razy

 #120  Wysłany: 2019-03-01, 19:31  


Dalimania co słychać? Jak mama?
_________________
Eweluta.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group