1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ochrona skóry przy radioterapii
Autor Wiadomość
Tomi1 


Dołączył: 14 Sty 2016
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2016-01-14, 23:21  Ochrona skóry przy radioterapii


Ochrona skóry przy radioterapii - co proponujecie???
Obecnie było już 28 naświetleń - skóra mocno popalona, okolice szyi.
 
pe 


Dołączyła: 16 Cze 2015
Posty: 46
Pomogła: 2 razy

 #2  Wysłany: 2016-01-15, 10:09  


Radioprotect, calmapherol, maść witaminowa z wit a. Mojej Mamie najlepiej pomogła właśnie ta maść witaminowa, jak skóra już była czarna prawie. Zajrzyj do wątku http://www.forum-onkologi...jonie-vt748.htm
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #3  Wysłany: 2016-01-15, 11:16  


Panthenol. Czy stosowaliście jakieś maści "zapobiegawczo"? Czy mama myła szyję z użyciem delikatnych środków myjących dla niemowląt?
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Estea 


Dołączyła: 17 Sty 2016
Posty: 4

 #4  Wysłany: 2016-01-17, 19:44  


Proponuję maść Linomag, stosował ją mój mąż podczas radioterapii - rak migdałka podniebiennego.Następnie w/g schematu piankę oczyszczającą Menalind lub Esemtan potem na to Octenisept (odczekać aż trochę przeschnie) i smarowanie kremem Argosulfan( wykonywać w sterylnych rękawicach). To co napisałam w/g schematu stosowane było w szpitalu przez pielęgniarki WCO Poznaniu a następnie w domu. Skóra na szyi zagojona.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #5  Wysłany: 2016-01-17, 20:01  


Krem Radiosun.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Rybitwa 


Dołączyła: 09 Sie 2012
Posty: 3
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2016-01-25, 00:58  


Ja stosowałam przez cały okres naświetlań i trochę po tylko krem Calmapherol i nie miałam żadnych odczynów na skórze, oprócz małej ciemniejszej niż reszta skóry, plamki. Polecam.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #7  Wysłany: 2016-01-25, 12:41  


Ja nie smarowałem niczym. Myłem delikatnymi środkami dla niemowląt, nie wycierałem skóry, tylko lekko przykładałem ręcznik. Miałem trzy radioterapie, żadnego odczynu na skórze. Pod koniec napromieniania szyi trochę piekło, to psikałem panthenolem.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #8  Wysłany: 2016-01-25, 20:27  


Tomi1, odwiedziłeś nasze Forum (dziękujemy), zakładając jeden watek, zadając powyższe pytanie. Zapewne jesteś już po zakończonym leczeniu, dlatego fajnie by było abyś nas odwiedził ponownie i podzielił się swoimi metodami (i szpitalnymi zaleceniami), leczenia odczynu popromiennego w trakcie i po; radioterapii szyi.
Każdy z nas ma inny plan leczenia, inny obszar napromieniowania, wynikający z wielkości naciekania guza; od kilku milimetrów, do kilku centymetrów. Ilość naświetleń ('lamp") na guz jest tez inna; jak napisał np. o Sobie Gazda (Cyberknife) trzy radioterapie, do 35 czy tez 37 naświetleń. Stad też, odczyny popromienne, które maja miejsce średnio w trzecim tygodniu naświetlania, narastają z każda kolejną lampą.
Każda klinika, jak wynika z naszych obserwacji, stosuje swój sposób postępowania i zalecenia w trakcie leczenia, stąd to od nas i lekarzy, którzy się nami opiekują w trakcie długiego pobytu w klinice, zależy jaka metodę zastosujemy.
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
mariuszol 


Dołączył: 22 Mar 2018
Posty: 1

 #9  Wysłany: 2018-03-22, 10:38  


Chciałem się zapytać ile Calmapherolu trzeba mieć na tydzień ?

Mariusz
 
WRCK 


Dołączyła: 11 Sie 2018
Posty: 1

 #10  Wysłany: 2018-08-11, 21:55  


Dzień dobry. Czytam forum od jakiegoś czasu, ponieważ moja mama rozpoczęła radioterapię gardła (jest po naświetlaniach). Zorientowalam się już mniej więcej w nazwach polecanych specyfików lagodzacych skutki uboczne. Ma jednak kilka pytań: 1. Czy kremy łagodzące typu Radioprotect, krem z Wit. A, Calmapherol (rozumiem że można je stosować zamiennie) powinna stosować już teraz czy jeśli pojawią się oparzenia (na razie ma tylko trochę zaczerwienioną twarz)? 2. Na twarz i szyję czy na samą szyję? 3. 8-) Czy n twarzy może stosować makijaż- podkład ? 4. Czym myć twarz / zmywac makijaż?
 
pe 


Dołączyła: 16 Cze 2015
Posty: 46
Pomogła: 2 razy

 #11  Wysłany: 2018-08-12, 16:10  


Moja mama stosowała dosyć wcześnie, bo też szybko pojawiła się zaczerwieniona skóra. Zanim była jednak czerwona, czuła ściągnięcie tej skóry i na to pomagał calmapherol. Różne kremy stosowała zamiennie, ale maść z witaminą a to już w ostatnim okresie, jak skórę na szyi miała niemalże czarną. To wszystko potem ładnie zeszło i dzisiaj (w listopadzie minie 3 lata od radio) nie ma żadnego śladu.

Podkład może ściągać skórę, albo podrażniać. Ale nie poradzę nic tutaj, bo mama nie stosowała wtedy podkładu. Pamiętam, że kremem p-zmarszczkowym, który miała przed chorobą, smarowała tylko tę część twarzy, która nie była naświetlana.

Co do mycia, to jedni zalecają mycie, inni nie, ale moja mama stosowała bardzo delikatne mydło (takie z mydlarni najlepiej, nie sklepowe), silnie natłuszczające.

Chyba musicie coś popróbować do zmywania makijażu, może olej kokosowy nierafinowany? Oleje zmyją makijaż, a nie podrażnią dodatkowo. Na te części twarzy, które były naświetlane, bo reszta nienaświetlana będzie raczej bezproblemowo reagowała na dotychczasowe kosmetyki.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group