1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz w lewej nerce.
Autor Wiadomość
doorcia 


Dołączyła: 02 Sty 2018
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2018-01-17, 11:22  Guz w lewej nerce.


Witam.
Jesienią 2017r. poszłam do lekarza rodzinnego z bólem w plecach. Lekarz po wysłuchaniu stwierdził, że to od kręgosłupa. Dostałam leki Olfen Uno oraz Tizanor. Następnie co robiłam to podstawowe badanie krwi i moczu. Jedynie co zaniepokoiło lekarza go ALAT, wyszedł podwyższony - 115 U/l.
Dostałam skierowanie na USG jamy brzusznej. Wynik: wątroba powiększona o wymiarze AP prawego płata ok. 145 mm o jednorodnie wzmożonym echu i skąpym rysunku naczyniowych.
W okolicy dolnego bieguna nerki lewej uwidoczniono strukturę echorodną o średnicy ok. 17mm dającą cień wyhamowania.
Dostałam skierowanie do urologa (termin 29.11.2017). Od urologa skierowanie na TK. (termin 05.12.2017). Wynik z TK:
W wątrobie widoczne liczne, okrągłe ogniska o podwyższonej echogeniczności (największe w seg. VII śred. ok. 2,5 cm), które w kolejnych fazach ulega silniejsze u niż miąższ wątroby wzmocnieniu pokontrostowemu - zmiany przerzutowe? ogniskowy brak stłuszczenia z wtórnymi zaburzeniami perfuzji? - zalecana ocena w badaniu MR. Poza tym wątroba powiększona, o znacznie obniżonej echogeniczności - jak w przypadku stłuszczenia bądź uszkodzenia na tle toksycznym lub metabolicznym.
Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy o prawidłowej wielkości i ścianach bez uwapnionych cieni złogów.
Śledziona jednorodne, dł. ok 12, 8 cm - górna granica normy.
Trzustka bez cech patologii.
Pola nadnerczowe obustronnie bez cech patologii.
W obrębie bieguna górnego nerki lewej, w obrębie warstwy korkowe od strony bocznej widoczna kulista zmiana śr. 1,1cm wzmacniająca się pokontrastowo - jednoznaczna ocena z uwagi na jej ale rozmiary niemożliwa - zalecana ocena w badaniu MR. W części centralnej, w warstwiekorowej nerki widoczne dwie struktury o densyjnosci tłuszczowej śred. ok. 1,1 cm oraz 0,8 cm - mogące odpowiadać zmianom o typie ALM.
W seg. 10 płuca lewego podopłucnowo widoczne zagęszczenie o typie matowej szyby śred. 0,9 cm- zalecane badanie kontrolne. Poza tym pojedyncze zmiany drobnoguzkowe w obrębie przypodstawnych partii płuca prawego do 0,4 cm - w pierwszej kolejności pozapalne.
Spondyloza uwidocznionego odcinka kręgosłupa z dyskopatią L5/S1.
Wnioski: Z uwagi na niejednoznaczny obraz wątroby oraz nerki lewej - zalecane poszerzenie diagnostyki o badanie MR. Zmiana o typie "matowej szyby" w seg. 10L wymaga badania kontrolnego TK.
Z tym wynikiem byłam u urologa i dostałam skierowanie na MR, badanie 21.02.2018 więc czekam.
Proszę o interpretację wyniku TK, czy to może być zmiana złośliwa? Czy zmiany przerzutowe do wątroby są możliwe tylko ze zmiany zlosliwej , która jest w innym organie ?
Z góry bardzo dziękuję Pozdrawiam.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2018-01-17, 11:57  


doorcia,
Witaj na forum.

Z takimi opisami usg oraz tk ( plus dolegliwości bólowe) powinnaś trafić teraz do onkologa, nie do urologa. Musisz wejść na konkretną ścieżkę diagnostyczną ( karta DiLO). Do onkologa nie potrzebujesz skierowania.
Nie napiszemy Ci czym są zmiany opisane w wąrobie, nerce i płucu - dla radiologów też nie są one jednoznaczne. Niemniej nie jest to obraz prawidłowy i koniecznie trzeba rozpocząć odpowiednią diagnostykę. Przy podejrzeniu zmian nowotworowych specjalistą od planowania diagnostyki jest onkolog, nie urolog.
Działaj i napisz co udalo się ustalić.
Pozdrawiam ciepło.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #3  Wysłany: 2018-01-17, 21:12  


doorcia napisał/a:
Proszę o interpretację wyniku TK, czy to może być zmiana złośliwa?

Wyniki badań są mocno niepokojące i na pewno wymagają pilnej i szybkiej diagnostyki. Na tą chwilę nikt z nas nie powie, że są to na pewno zmiany złośliwe bo na to pytanie może odpowiedzieć tylko badanie hist.pat., czyli pobranie materiału i przebadanie dokładne ale obraz jest mocno niepokojący.
doorcia napisał/a:
Czy zmiany przerzutowe do wątroby są możliwe tylko ze zmiany złośliwej , która jest w innym organie ?

Jeśli mówimy teoretycznie o przerzucie to znaczy, że w innym miejscu musi być gdzieś ognisko pierwotne.

Tak jak napisała missy, i ja również to potwierdzam, działaj szybko.

pozdrawiam
 
doorcia 


Dołączyła: 02 Sty 2018
Posty: 7

 #4  Wysłany: 2018-01-17, 22:11  


Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Moje skierowanie na MR jest już oddane do placówki gdzie mam ustalony termin (21.02.2018) dlatego nie wiem czy już ten miesiąc poczekać czy iść do lekarza rodzinnego po kartę DiLO.
Wiem, że wówczas procedury są inne i na pewno czas na badanie krótszy.
Lekarz urolog kiedy wypisywać skierowanie na MR powiedział mi, że spokojnie mogę czekać do marca bo taki termin przewidywał na badanie. Kierował się przede wszystkim tym że guz jest mały.
Dziś myślę, że to niekoniecznie dobre stwierdzenie. Najgorsza jest ta niepewność.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #5  Wysłany: 2018-01-18, 14:55  


doorcia napisał/a:
czy iść do lekarza rodzinnego po kartę DiLO.

Ja bym poszła na Twoim miejscu, niech obejrzy i zdecyduje, uważam, że potrzebujesz pilnej diagnostyki na już.
doorcia napisał/a:
Wiem, że wówczas procedury są inne i na pewno czas na badanie krótszy.

Tak, karta ma przyśpieszyć diagnostykę.
doorcia napisał/a:
Kierował się przede wszystkim tym że guz jest mały.

Mały/duży ma mniejsze znaczenie jest guz nie wiadomo o jakim charakterze, jest powiększona/zmieniona wątroba a w płucach też obraz podejrzany, tu nie ma na co czekać.
doorcia napisał/a:
Dziś myślę, że to niekoniecznie dobre stwierdzenie.

Też tak uważam.
doorcia napisał/a:
Najgorsza jest ta niepewność.

Na pewno też i wywołuje u Ciebie stres ale przede wszystkim jeśli byłoby to o czym nie chcemy oboje nawet myśleć to kazdy dzień jest w tej chwili na wagę złota a co mówić o miesiącach.

pozdrawiam
 
doorcia 


Dołączyła: 02 Sty 2018
Posty: 7

 #6  Wysłany: 2018-01-23, 17:14  


Witam.
Byłam dziś u lekarza rodzinnego, przedstawiam jak się terminy mają i lekarka potwierdziła, że karta DiLO przyspieszy wszystko. Wykonała telefon do kogoś z prośbą o założenie karty. Nie wiem dokładnie na czym to polega ale ten ktoś miał oddzwonić. Wizyta była po godz 15.00 więc mam się jutro rano zgłosić w rejestracji po odbiór.
Zapytałam swojej lekarki co dalej mam robić. Powiedziała mi, że skoro na MR kierował mnie urolog to mam z kolejnym skierowanie, które mi dziś wpisała iść do urologa a on wpisze nowe na MR z zaznaczeniem, że mam kartę DiLO. Trochę to dla mnie niejasne.
Poza tym jeden termin mam już ustalony czy to automatycznie będzie anulowane? Czy raczej mam zadzwonić tam gdzie mam ustalony termin i powiedzieć, że w międzyczasie została mi założona karta. Sama nie wiem co mam robić. Może kto mi z Was podpowie, pomoże?
Pozdrawiam.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #7  Wysłany: 2018-01-23, 22:09  


doorcia,
Nie do końca jestem pewna swojej odpowiedzi bo nie wiem jak to powinno zadziałać. Ja w każdym razie pierw co bym zrobiła to zadzwoniła tam, gdzie wyznaczono Ci MR i powiedziała, że masz kartę DILO i prosisz o przyśpieszenie w związku z tą kartą terminu badania, może się to uda. Jak nie zadziała ta forma to niestety kolejna wizyta u urologa i na podstawie karty DILO lekarz ponownie wystawi skierowanie z odpowiednim zaznaczeniem szybkiej diagnostyki.

Musisz próbować.

pozdrawiam
 
doorcia 


Dołączyła: 02 Sty 2018
Posty: 7

 #8  Wysłany: 2018-01-24, 18:54  


Witam.
Dziś rano odebrałam kartę DiLO i zadzwoniłam do Helimedu bo tam mam mieć wykonany MR.
Niestety tak jak lekarz przypuszczał potrzebne jest nowe skierowanie na rezonans.
Pojechałam do poradni tam dopiero karta DiLO została zarejestrowana, wizyta została wyznaczona na jutro..... poproszę o skierowanie z kartą a wiem po rozmowie, że nowy termin MR może być za 5 dni.
Ruszyło wszystko i dobrze bo czekanie dobija.
Poza tym zrobiłam też badanie krwi pod kątem wątroby i wynik gorszy niż poprzednio mimo, że dwa miesiące biorę Heparegen.
ASPAT 93,70 U/l
ALAT 127,14 U/l (wczesniej 115)
ALP 102,34 U/l
GGTP 60,95 U/l.

Pozdrawiam.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #9  Wysłany: 2018-01-25, 11:05  


doorcia,
A jednak nowe skierowanie, nie byłam tego pewna. Teraz szybko ruszy z tą kartą.

Wyniki wątrobowe rzeczywiście ponad normę sporo.
doorcia napisał/a:
Ruszyło wszystko i dobrze bo czekanie dobija.

Wiem, że się stresujesz ale z kartą DILO musi iść wszystko szybciej i na pewno już tak będzie.

Trzymaj się, jesteśmy z Tobą całym sercem.
 
doorcia 


Dołączyła: 02 Sty 2018
Posty: 7

 #10  Wysłany: 2018-01-25, 20:53  


Witam.
Dziękuję za odpowiedź.
Rzeczywiście, można by rzec, że karta DiLO działa cuda.
Przedwczoraj założona, wczoraj ją odebrałam.
Wizyta na następny dzień do specjalisty. Dziś tą kartę zarejestrowali w poradni urologicznej.Przy mnie był wykonany telefon i ustalony MR - na poniedziałek. Naprawdę szybko to działa.
Wynik ma być do tygodnia, przesyłają go do poradni a stamtąd będę miała telefon, kiedy mam przyjść do lekarza. Działam ;)
Pozdrawiam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group