1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi zrazikowy luminalny A
Autor Wiadomość
awers 


Dołączyła: 23 Mar 2017
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2017-03-24, 16:12  Rak piersi zrazikowy luminalny A


witam,

u mojej mamy zaignozowano invasive lobular carcinoma w piersi prawej. Bardzo proszę o zerknięcie doświadczonym okiem i interpretację wyników.
Wykonano biopsję gruboigłową.

Badanie histopatologiczne
ROZPOZNANIE:
Invasive lobular carcinoma, G2, NG2, IM: 0/10 HPF
LCIS w pojedynczych zrazikach.
Podtyp biologiczny: luminalny A.
Kategoria: B5
IHC nr 66477

OPIS MAKROSKOPOWY:
pod kontrolą USG zlokalizowano w piersi prawej na godz. 9 hypoechogeniczny obszar wielkości 1,4 cm.
BIRADS: 4C

4 wałeczki tkankowe dł. 1 do 1,5 cm.

Badanie immunohistochemiczne
Marker
E-cadherin (-)
p 120 (+)
ER estrogen receptor (+++) silna ekspresja w 90% komórek
PR progesteron receptor (++) silna ekspresja w 30% komórek
HER2 (+)
Ki 67 (+) 10%

Wczoraj była 1 wizyta u onkologa który zlecił ponowną mammografię pogłębioną,
usg oceniające stopień zaawansowania choroby, rtg klatki piersiowej.
W pon. jest wizyta przygotowująca do konsylium które odbędzie się w piątek.

Dość chaotycznie przewertowałam pare wątków na forum.
Wyczytałam, że warto aby operacja chirurgiczna odbyła się z wycięciem węzła wartowniczego.
Czy to teraz standard, czy można się spodziewać, że podejmą decyzję o wycięciu większej ilosci węzłów?
Czy oznaczenie receptorów po wycięciu też będzie ważne i zwrócić na to uwagę (przeczytałam, że nie zawsze jest to robione)?
Wszelka pomoc/wskazówki/rady będą dla mnie bardzo ważne.[/u]
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2017-03-25, 16:57  


Ile lat ma chora?

Z węzłami to jest tak: jeżeli są oznaki kliniczne lub na usg że węzły (lub nawet tylko jeden) są zaatakowane to usuwa się I i II piętro węzłów z pachy, jeżeli takich oznak nie ma to poszukuje się węzła wartownika (najlepiej przed lub w trakcie operacji usuwania guza) wycina się go i bada.

Przed konsylium (albo do tej wizyty) chora powinna dobrze przemyśleć, rozeznać (na podstawie przeczytania dalszych wątków) co preferuje wycięcie tylko guza i radioterapię, czy usunięcie całej piersi i wtedy bez radioterapii. Guz jest tej wielkości że jeżeli nie jest jakoś szczególnie źle położony możliwa jest operacja oszczędzająca pierś. W dobrym ośrodku będą o to pytali i trzeba mieć gotową odpowiedź. Z tego co zlecił lekarz to wygląda że widzi możliwość leczenia oszczędzającego pierś.

Bardzo możliwe (zwłaszcza jeżeli chora przed menopauzą) że zaproponują chemioterapię przed leczeniem operacyjnym.
_________________
sprzątnięta
 
awers 


Dołączyła: 23 Mar 2017
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2017-03-26, 13:07  


gaba, dzięki za odpowiedź.

Chora ma 59 lat, żylaki kończyn dolnych (po operacji ale jeszcze nie do końca usunięte) i przewlekłe zapalenie jelita grubego na co stale bierze leki.

Patrząc na wyniki chyba estrogen i progesteron jest wysoki, czy w takich przypadkach nie lepiej zastosować hormonoterapię zamiast chemioterapii? Tym bardziej, że osoba już przewlekle choruje.

Na usg lekarz mówił, że węzły nie są zajęte, wyniku nie mam. W takim razie z tego co piszesz trzeba zwrócić uwagę przy wycięciu guza na procedurę węzła wartownika, dobrze myślę?

Brakuje mi informacji odnośnie konsylium, czy po nim jest jeszcze wizyta z pacjentem i czas na pytania czy już tylko zwołanie na zabieg/chemio czy inny sposób leczenia? Nie wiem, co będzie na tej wizycie przygotowującej do konsylium, czy tam będzie już coś sugerowane (choć mało logiczne się to wydaje) i warto uczestniczyć z mamą (bo ona nie lubi być dociekliwa, ja mam inne podejście..)?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2017-03-26, 14:28  


Warto żeby ktoś asertywny był przy tej wizycie, ale koniecznie pewne rzeczy trzeba uzgodnić na mur żeby nie było sytuacji że lekarz pyta o decyzję i słyszy 2 różne odpowiedzi. Jeżeli stanie się coś nieprzewidzianego to pierwszeństwo ma chora, czyli obowiązkowo na początek "mamo jak uważasz?' Dopiero później mogą być Twoje wątpliwości ale tylko w formie pytań. No i trzeba sobie zdawać sprawę że zawsze wiedza lekarza jest większa. Ale i pamiętać o tym że z powodów finansowych składane pacjentowi propozycje mogą nie być optymalne np usg jamy brzusznej a nie TK.

Tutaj nie ma kwestii hormonoterapia czy chemioterapia, hormonoterapia będzie obowiązkowa, pytanie jest, czy dodać do tego chemioterapię i to zostawiłabym do decyzji konsylium.

Umówmy się że w takich początkowych i nie skomplikowanych przypadkach konsylium to formalność, zgodzą się na propozycję lekarza referującego. Nie wiem czy jest jeszcze jakaś wizyta po konsylium, raczej nie. Tą wizytę przed należy potraktować jako informację o proponowanym leczeniu i przekazanie preferencji chorej (przynajmniej tak powinno być, lekarz o te preferencje powinien zapytać). No i należy tego przypilnować, jak lekarz powie "to ustali konsylium" to należy zapytać "A co Pan dr będzie proponował?" Czyli zadbać o to żeby nie tylko lekarz dowiedział się tego co chce, ale żeby chora też miała rozeznanie co ją czeka z wyjaśnieniami dlaczego akurat tak a nie inaczej.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group