1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiany w piersi
Autor Wiadomość
iwona2017 


Dołączyła: 19 Sty 2017
Posty: 8

 #1  Wysłany: 2017-01-19, 18:26  Zmiany w piersi


Witam, jestem tu nowa.

Na jesieni wykryłam u siebie guzka piersi, zrobiłam usg, które wskazało dalszą diagnostykę.
Po biopsji cienkoigłowej z podejrzeniem zmian nowotworowych trafiłam co Centrum Onkologii.
Tam wykonano mi mammografię, usg oraz biopsję gruboigłową.

Dziś odebrałam wyniki biopsji:
Hyperplasia ductalis sine atypia (UDH) et cum atypia (ADH/DCISnG1) et hyperplasia papillaris apocrinalis mammae. Kategoria B3.

USG wykonywane przed biopsją przez tego samego lekarza:
Sutek lewy - na godz. 9 jest nieregularny, nieostro odgraniczony guzek 20x30 mm. BIRADS 4C

Lekarz nie wiele mi powiedziała oprócz tego, że do kontroli za pół roku.

Zastanawiam się czy nie lepiej to wyciąć...
w 2011 miałam operowany guz jajnika - zmiana łagodna.
Dodatkowo mama zmarła na nowotwór szyjki macicy, jestem obciążona chorobą autoimmunologiczną.

Podpowiedzcie coś.
Z góry dziękuję
Iwona
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2017-01-20, 12:21  


iwona2017,
Sama ADH nie jest powodem do podjęcia działań chirurgicznych - niemniej u Ciebie zmianę określono w biopsji jako graniczną z DCIS ( czyli rakiem przedinwazyjnym) o najniższym stopniu złośliwości. Przynajmniej ja tak rozumiem ten wynik.
W przypadku DCIS robi się wycięcie zmiany - na Twoim miejscy dopytałabym o możliwość biopsji mammotomicznej, żeby usunąć cały 'niepewny' obszar i dookreślić zmianę. Ale to moja opinia, mam nadzieję, że odezwie się ktoś lepiej doinformowany.
Pozdrawiam.
 
iwona2017 


Dołączyła: 19 Sty 2017
Posty: 8

 #3  Wysłany: 2017-01-20, 13:41  


Dziękuję za podpowiedź.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #4  Wysłany: 2017-01-20, 21:06  


iwona2017 napisał/a:
Hyperplasia ductalis sine atypia (UDH) et cum atypia (ADH/DCISnG1) et hyperplasia papillaris apocrinalis mammae.

Z tego jak ja to rozumiem (ale moja łacina nie jest za mocna) to oznacza:
rozrost przewodowy bez cech atypii (UHD - usual hyperplasia ductal ) i z cechami atypii (ADH - atypical ductal hyperplasia/DCSI - Ductal Carcinoma In Situ - ) i rozrost brodawkowy apokrynowy (zwyrodnieniowy) piersi.

ADH Atypowa hiperplazja przewodowa, stan przedrakowy
DCSI Rak przewodowy przedinwazyjny z niskiego stopnia /NG1

O postępowaniu napisała już missy (wycięcie zmiany), ja podobnie myślę. Zmiana powinno być wycięta z kilkoma milimetrami marginesu zdrowej tkanki.
Osobiście poszłabym w tym kierunku bo byłabym spokojniejsza, pomimo że statystycznie - niezależnie od przyjętego postępowania przeżywalność kobiet ze zdiagnozowanym DCIS jest bardzo wysoka i wynosi blisko 100%.

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #5  Wysłany: 2017-01-23, 00:03  


Witam. Zmiana jest do usunięcia i zbadania w całości.
_________________
patolog
 
iwona2017 


Dołączyła: 19 Sty 2017
Posty: 8

 #6  Wysłany: 2017-01-23, 21:53  


Dziś dowiedziałam się, ze jednak zmiana będzie usunięta z czego się cieszę. Uzyskałam jednak informację ze odbędzie się to w znieczuleniu miejscowym co trochę mnie przeraża.
Możecie mi podpowiedzieć jak to wygląda? Wizytę w CO mam dopiero w czwartek.

Dziękuję
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #7  Wysłany: 2017-01-29, 17:46  


missy napisał/a:
W przypadku DCIS robi się wycięcie zmiany - na Twoim miejscy dopytałabym o możliwość biopsji mammotomicznej, żeby usunąć cały 'niepewny' obszar i dookreślić zmianę. Ale to moja opinia, mam nadzieję, że odezwie się ktoś lepiej doinformowany.

Jeśli już ciąć i mammotomicznie usuwać całą całkiem niemałą zmianę (20x30 mm)
zdecydowanie skłaniałbym się do usunięcia operacyjnego.
Skoro wyżej jest mowa o możliwości obecności zmiany złośliwej w stadium przedinwazyjnym (DCIS)
to moim zdaniem ryzyko pozostawienia jej fragmentów przy usunięciu mammotomicznym jest raczej nieakceptowalne.
Porównaj także ten post.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
iwona2017 


Dołączyła: 19 Sty 2017
Posty: 8

 #8  Wysłany: 2017-01-30, 21:37  


Wywalczyłam usunięcie zmiany operacyjnie w znieczuleniu ogólnym. Przyznam, ze lekarz nie był zachwycony moją decyzją bo to przecież nic złego a ja panikuje. Proszę jeszcze o informację czy przed zabiegiem mam na cos zwrócić uwagę? Do chwili obecnej nie bylo mowy o wycinaniu marginesu a rozumiem, ze powinien być wycięty. Wiem, ze przed operacją czeka mnie konsylium, chciałabym być przygotowana by później się nie okazało, ze czegoś nie dopilnowałam.

Dziekuje i pozdrawiam
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #9  Wysłany: 2017-01-31, 09:20  


iwona2017 napisał/a:
Przyznam, ze lekarz nie był zachwycony moją decyzją bo to przecież nic złego a ja panikuje.
Nie chodzi tu o zachwycenie lekarza ale o samopoczucie pacjenta. Myślę że twoja decyzja jest słuszna i przede wszystkim masz do niej prawo.
Ja sama także bym była za znieczuleniem ogólnym. Będzie dobrze trzymam kciuki i pozdrawiam.
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Dani 


Dołączyła: 01 Lut 2017
Posty: 1

 #10  Wysłany: 2017-02-01, 01:31  


Miałam wykonany podobny zabieg do planowanego u ciebie, zmiana była tylko trochę mniejsza. W moim przypadku zabieg był wykonany w znieczuleniu miejscowym, trwał ok. 20 min. i był całkowicie bezbolesny. Mnie osobiście mniej bolało i krócej trwało niż przy biopsji (miałam mammotomiczną). Z tego co wiem znieczulenie miejscowe jest bezpieczniejsze i mniej obciążające dla pacjenta.
Ja polecam zabieg w znieczuleniu miejscowym, oczywiście decyzja należy do ciebie.
Lekarz zawsze stara się usunąć tego typu zmiany z marginesem, tylko nie zawsze udaje się osiągnąć odpowiedni margines.
Zazwyczaj wcześniej wykonuje się tzw lokalizację czyli oznaczenie położenia zmienionych chorobowo tkanek pod kontrolą usg. Powodzenia :)
 
iwona2017 


Dołączyła: 19 Sty 2017
Posty: 8

 #11  Wysłany: 2017-05-24, 19:59  


W zeszłym tygodniu zmiana została wycięta, obecnie czekam na wyniki. Mam jednak pytanie odnośnie szwu. W wypisie nie ma informacji a z lekarzem się nie widziałam w dniu wypisu. Czy szwy są rozpuszczalne? Czy trzeba je zdjąć? Jeśli tak to po jakim czasie, niestety do CO nie moge sie dodzwonić.

Dzięki
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #12  Wysłany: 2017-05-24, 20:56  


iwona2017,
A w wypisie ze szpitala nie ma adnotacji na temat szwów?, powinno być w zaleceniach.

pozdrawiam
 
iwona2017 


Dołączyła: 19 Sty 2017
Posty: 8

 #13  Wysłany: 2017-05-25, 10:04  


No właśnie nic nie ma.. Szew to przezroczysta żyłka
 
iwona2017 


Dołączyła: 19 Sty 2017
Posty: 8

 #14  Wysłany: 2017-05-31, 20:04  


Tydzień temu byłam w CO, było wszystko ok. Szew jest rozpuszczalny. Dziś podczas kąpieli odkryłam, ze w miejscu gdzie był guzek jest dużo większy guzek, tak, ze odstaje. Twardy i lekko bolesny. Czy to może być chlonka? Tydzień temu nie była ściągana a pierś była miękka. Operacja była 16/05. Fakt przyznam, ze wszystko juz robię bo niestety jestem sama w domu z małymi dziećmi. Panikować czy czekać?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #15  Wysłany: 2017-06-01, 08:18  


Może być chłonka, a jeżeli to w okolicach blizny to może być i ropień, tak czy tak samo się nie rozejdzie (jeżeli duże) bez paniki ale do chirurga trzeba (do 30 dni on odpowiada za wszystko co dzieje się w ranie). Robienie "wszystkiego" nie ma na to wpływu.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group