1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Skutki uboczne leczenia - jak monitorować i kiedy zgłaszać
Autor Wiadomość
córeczkaMamusi 


Dołączyła: 12 Mar 2015
Posty: 54
Skąd: Kraków
Pomogła: 3 razy

 #1  Wysłany: 2015-05-21, 19:00  Skutki uboczne leczenia - jak monitorować i kiedy zgłaszać


Moi Drodzy!

Ci, którzy zaglądali do wątku mojej Mamy widzieli jakie książeczki dostaje pacjent, który ma chemioterapię. Lekarze mówią, że to taka Biblia Chorego, ponieważ wpisuje się tam dawki podanej chemii, wszystkie leki, które pacjent dostał do domu itd. Co 2 strona to tabelka ze skutkami ubocznymi, które mogą wystąpić - tabelka zawsze taka sama, powielana co 2 stronę, żeby nie trzeba było jej szukać na początku książeczki.

Idea tabelki jest taka: biała kolumna to taki, krótki opis sytuacji :) Później są kolorowe możliwe sytuacje. Jeśli mieścimy się w kolorze ZIELONYM to wszystko jest ok. Jeśli kwalifikujemy się pod kolor POMARAŃCZOWY to musimy sobie zanotować kiedy taka sytuacja miała miejsce i zgłosić to lekarzowi, zadzwonić po poradę i postępować zgodnie z wytycznymi. Jeśli mamy coś z CZERWONEJ kratki to udajemy się do szpitala.

Tak to funkcjonuje w UK. Są podane tzw. emergency contacts i faktycznie każą przyjeżdżać do szpitala. Wiem, że w Polsce leczenie onkologiczne wygląda inaczej, ja nadzorowałam tylko naświetlania i brachyterapię mojego Dziadka ale nie wiem jak wygląda sytuacja stanów nagłych przy chemioterapii.

Pozwoliłam sobie przetłumaczyć tą angielską tabelkę, ponieważ pokrywają się te skutki uboczne. U mnie w wątku gaba wyraziła stosowne oburzenie, że dają takie gotowce i że nie dają ich w Polsce. A naprawdę taka ściąga dużo daje, pozwala lepiej kontrolować swój organizm i oszczędza nerwów pt. no to chyba taka pierdoła, to poczekam, aż mi samo przejdzie.

Proszę kogoś z moderatorów o przejrzenie tabelki i ewentualne uwagi to poprawię, starałam tłumaczyć się jak najbardziej dosłownie, dlatego może stylistyka dość specyficzna.

Na dziś dzień jest to pierwsza część tabelki, została mi jeszcze 1/3 do przetłumaczenia ale dzisiaj już nie zdążę, więc dodam jutro!

Będę bardzo szczęśliwa, jeśli komuś taka ściągawka oszczędzi nerwów i jakkolwiek pomoże.

[ Dodano: 2015-05-21, 20:57 ]
Udało mi się przetłumaczyć jeszcze drugą część tabelki do końca, więc wrzucam :)

Ze skutków ubocznych lekarz i pielęgniarki uczulały mnie i Mamę najbardziej ja:

- wysoką gorączkę
- krwawienia
- ból w klatce piersiowej - w UK traktowany jako bardzo emergency
- zatwardzenia
- biegunki
- wymioty

3 ostatnie szczególnie osłabiają i tak słaby już organizm.

Dużo łatwiej walczy się z takimi rzeczami jak pleśniawki, zmiany skórne, zmęczenie.


Chemioterapia_tabelka.pdf
Kontrola skutków ubocznych w czasie chemioterapii (poradnik)
Pobierz Plik ściągnięto 592 raz(y) 145,67 KB

Chemioterapia_tabelka.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 419 raz(y) 145,67 KB

chemioterapia_tabelka_2.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 440 raz(y) 133,57 KB

 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2015-05-21, 21:00  


No to się pokazałaś z bardzo dobrej strony!! I pozostawimy moderatorom troskę o prawa autorskie i czy można tak "ściągać". Ostatecznie DSS jest prawnikiem. Treść takiej książeczki każdy "biorca chemoterapii" powinien wykuć na pamięć.

Ja wyraziłam żal z powodu braku takiej polskiej książeczki czy ulotki ale firmowanej przez jakieś onkologiczne autorytety. Bo polski pacjent nawet jak wie że powinien być natychmiast hospitalizowany i leczony np z sepsy to przy wezwaniu pogotowia może usłyszeć "do stanów ciężkich przy raku nie jeździmy". Życie takiego pacjenta zależy wtedy od przebojowości rodziny.
_________________
sprzątnięta
 
córeczkaMamusi 


Dołączyła: 12 Mar 2015
Posty: 54
Skąd: Kraków
Pomogła: 3 razy

 #3  Wysłany: 2015-05-21, 21:40  


Pewnie, że żal jest z powodu braku takich poradników. Niby jest tego mnóstwo w sieci ale często są baaaardzo ogólne. Ale nawet jak są to gorzej jest z organizacją leczenia i chęcią do hospitalizacji. Pamiętam jak mój Dziadek był po zabiegu brachyterapii, to był chyba 2 albo 3 tydzień i zaczęła się coraz większa gorączka. Niby na pieczątce miałam numer telefonu lekarza, który prowadził ten etap leczenia ale usłyszałam w odpowiedzi (gdy zadzwoniłam co robić), że on ma urlop świąteczny i takimi rzeczami mam zawracać głowę lekarzowi rodzinnemu. A niby w czym te sprawy są mało ważne? Lekarz rodzinny często boi się leczyć bo nie chce wchodzić w paradę onkologowi i błędne koło się zamyka :-(

Ale mimo to mam nadzieję, że "książeczka" się przyda. Jeśli chodzi o prawa autorskie to jest ona wydawana przez jakąś firmę medyczno-farmaceutyczną chyba. Z tyłu okładki były dane ale nie mam zdjęcia. Była adnotacja, że jest to własność szpitala w którym jest pacjent leczony i w razie znalezienia (jakby ktoś zagubił) proszą o oddanie. Więc chyba gigant farmaceutyczny się nie pogniewa, że z jego materiałów korzysta więcej niż jeden pacjent :mrgreen:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group