1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak wątroby
Autor Wiadomość
Klarysa1 


Dołączyła: 04 Lut 2016
Posty: 15
Skąd: Wielkopolska

 #16  Wysłany: 2016-02-08, 11:01  


Czekamy na wynik. Dziękuję za wszystkie wpisy... Przedstawiłam Tacie możliwości i konsekwencje, tak leczenia jak i zaniechania. Też przykład Mani jak i Karola, jak i to, że nie zawsze tak jest. Uważam, że trzeba mówić tak jak jest , oczywiście jak się da. Z Tatą się da. On też czeka na środę. Może już będzie coś wiadomo. Napiszę co wyszło
 
karol2012 


Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 297
Pomógł: 32 razy

 #17  Wysłany: 2016-02-08, 12:13  


To zadam dość proste pytanie to po co jest ten post. Regulamin mówi, że tutaj można pisać tylko o leczeniu i to konwencjonalnym. Jak porusza się inne tematy to należy je pisać gdzie indziej jezeli piszesz to dostaje się ostrzeżenie/ dziwne tylko że ja je dostaje./
Prawo jest bezwzględne tylko pacjent wyraża zgodę na leczenie- i po temacie....
Jest tylko jedno ale, czy ten pacjent przed podjęciem decyzji otrzymał dość informacji aby świadomie ją podjąć.
Ja usłyszałem na dzień dobry "zostało panu pół roku życia" i może dobrze że to były te słowa..
_________________
karol2012
 
Klarysa1 


Dołączyła: 04 Lut 2016
Posty: 15
Skąd: Wielkopolska

 #18  Wysłany: 2016-02-10, 22:15  


Wyników jeszcze nie ma. Może w poniedziałek... :-(
 
Klarysa1 


Dołączyła: 04 Lut 2016
Posty: 15
Skąd: Wielkopolska

 #19  Wysłany: 2016-02-15, 09:36  


Wyniki Taty:

Dane kliniczne: bac 9 okolica wątroby
Wykonano biopsję
Wynik: cellulae suspectae probabiliter neoplasmatice
odczyn immunohistochemiczny w kierunku glipikano ujemny
w kierunku cytokerratyny - miejscami dodatni

Tato ma do czwartu podjąć ostateczną decvyzję czy się leczy. Będzie konsylium i spotkanie z lekarzem. Nie rozumiem do końca tych łacińskich słów - czy to znaczy,że rozpoznanie nie jest pewne?
Proszę o odpowiedź!
Dziękuję[/b]
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #20  Wysłany: 2016-02-15, 18:08  


Klarysa1 napisał/a:
czy to znaczy,że rozpoznanie nie jest pewne?

Dosłownie właśnie tak jest:
Klarysa1 napisał/a:
cellulae suspectae probabiliter neoplasmatice

komórki podejrzane prawdopodobnie o charakterze nowotworowym [w znaczeniu: złośliwym].
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #21  Wysłany: 2016-02-15, 21:10  


Klarysa1,

Tak bywa, że biopsja nie zawsze daje jednoznaczny wynik. Powinniście drążyć temat dalej, bo coś co jest na wątrobie wygląda podejrzanie.

powodzenia.
 
Klarysa1 


Dołączyła: 04 Lut 2016
Posty: 15
Skąd: Wielkopolska

 #22  Wysłany: 2016-02-15, 22:45  


Dziękuję za odpowiedź. Czekamy więc do czwartku, co powiedzą, co zaproponują...
 
Klarysa1 


Dołączyła: 04 Lut 2016
Posty: 15
Skąd: Wielkopolska

 #23  Wysłany: 2016-02-18, 20:28  


Dziś tato usłyszał, że nie będą jednak operować, bo guz jest za duży. Jest złośliwy i potrzebna jest chemia celowana, tylko jest jeden problem. Markery taty w styczniu mieściły się w normie, tuż pod górną granicą. Lekarz powiedział, że jeśli się nie podniosą to NFZ nie da chemii !!???!!!Dziś pobrali mu krew. Ma przyjść w przyszłą środę. Mam pytanie o leczenie odpłatne, poza funduszem - czy takie jest możliwe? Podejrzewam, że drogie? Brat mógłby pomóc (Tato jest polskim emerytem), może byśmy wspólnymi siłami udźwignęli... Lekarz powiedział, że jeśli markery nie wyjdą to wtedy onkolodzy będą się martwić... Jakie są możliwości? Proszę, podpowiedzcie coś...
 
karol2012 


Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 297
Pomógł: 32 razy

 #24  Wysłany: 2016-02-18, 21:46  


Myślę, że szkoda iż w grudniu tak z rozpędu nie wyraził ojciec zgody na operację, wtedy zródło
rozsiewu byłoby zlikwidowane. Lekarze wtedy niezbyt dokładnie ocenili / i dobrze/ sytuację i pewno by wycieli tego guza. Teraz po dokładniejszej analizie; guz nieoterebkowany więc nacieka, dlatego te powiększone węzły chłonne, w płucach guzki czyli przerzut odległy i pewno
doszli do odmiennego wniosku. Operacja wg nich niczego nie rozwiąże.
NFZ nie da nexavaru bo są przerzuty. Można co prawda kupić w necie za parę setek zamiennik z Indii ale czy pomoże to już inna sprawa.
Jest jeszcze ostatnia deska ratunku klasyczna chemia, ale ja jej nigdy nie brałem więc się nie wypowiem.
Może Mania coś doradzi ona chyba ją stosuje...
_________________
karol2012
 
Klarysa1 


Dołączyła: 04 Lut 2016
Posty: 15
Skąd: Wielkopolska

 #25  Wysłany: 2016-02-19, 11:20  


Wg pulmonologów guzki w płucach nie są przerzutem. Taką opinię wystawili dla kliniki (niestety nie mam jej ksera, ale tak napisali)
 
karol2012 


Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 297
Pomógł: 32 razy

 #26  Wysłany: 2016-02-19, 11:27  


Ale onkolodzy przydzielajacy nexavar tak to zinterpretują, jak chodzi o tak drogie leki nikt się nie "podłoży". Mnie zabrali nexavar jak tylko węzły przyaortalne nieznacznie się powiększyły pisałem już o tym ale adm. to wywalił...
A jak wygląda dynamika AFP / daty i cyfry/..
_________________
karol2012
 
Klarysa1 


Dołączyła: 04 Lut 2016
Posty: 15
Skąd: Wielkopolska

 #27  Wysłany: 2016-02-19, 13:24  


Tata napisał, że ma wynik 4,97. Zadzwonię po 15 i dopytam, którego - AFP?
 
mania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 04 Kwi 2011
Posty: 215
Skąd: wielkopolska
Pomogła: 30 razy

 #28  Wysłany: 2016-02-19, 15:46  


nic nie doradze ja mam tradycyjną chemie gemzar+cisplatyna jeśli chodzi o nexawar jest bardzo drogi ale może tradycyja chemia da radę. niestety nie umiem sie wypowiedzieć
 
karol2012 


Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 297
Pomógł: 32 razy

 #29  Wysłany: 2016-02-20, 11:35  


Prosiłem Cię o dynamikę markera AFP od początku.
Parę rzeczy w tym przypadku budzi moje wątpliwości. Wycofanie się chirurgów z operacji z przyczyny "bo guz jest za duży" jak napisałaś. Guz albo jest operacyjny albo nie. Wielkość ma wpływ na decyzję ale nie jest najważniejsza.
Posłużę się swoim przypadkiem ponad 10 lat temu wycieli mi guza "kapustę" 2,2 kg o wymiarach rzędu 16 -18 cm. Z tymi wymiarami to trochę już głupieję bo pierwsze tk 8 mcy przed operacją mówiło o 19 cm , nastepne 3 mce przed operacją 18 cm a histopatologia o niecalych 17. Czyli albo wbrew medycynie guz malał, albo to błędy w TK..?!
Z kolei mój 12 guz miał 6 cm i odmówiono operacji z przyczyny "nieoperacyjny". Tak więc wycięto trzykrotnie większego, a ten został. W międzyczasie powiększył z przyczyn medycznych o wymiar do 10,5 cm, szczęśliwie z przyczyn niemedycznych udało się go zmniejszyć do 6 cm.
Druga sprawa to zasygnalizowana w TK możliwość jego rozpadu..?!
Trzecia sprawa marker AFP maleje jak dobrze to czytam...
_________________
karol2012
 
Klarysa1 


Dołączyła: 04 Lut 2016
Posty: 15
Skąd: Wielkopolska

 #30  Wysłany: 2016-02-20, 20:05  


Dzięki za wszelki odzew. Właśnie że maleje - pod koniec grudnia było 5,18 a teraz 4,97. innych badań póki co nie robili. Dla mnie też to jest dziwne, że początkowo, przed biopsją, mówili o operacji, a teraz nie. Lekarz powiedział, żeby przyjść we środę, z wynikiem, a może też jeszcze da się coś "wycisnąć" z wycinka z biopsji. Póki co powiedział, że to jest rak nabłonkowy. Nie wiem, co jeszcze chcieli by wiedzieć. Gdyby ten marker był podwyższony, to byłaby "prosta ścieżka onkologiczna" jak to określił lekarz. A tak, to nie wiem, co? Czyżby mogli zostawić Tatę bez jakiegokolwiek leczenia? (Sama mam seronegatywny rzs, widoczny tylko na rtg i w powolnym zniekształcaniu palców; więc dla niektórych jestem zdrowa, o lekach biologicznych w ogóle nie mówiąc...)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group