1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Mięsakorak macicy
Autor Wiadomość
MonikaM87 


Dołączyła: 20 Lut 2018
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2018-02-20, 05:02  Mięsakorak macicy


Witam,
U mamy zdiagnozowano raka trzonu macicy. Plan leczenia jest taki: najpierw chemioterapia, później jak zmniejszy się guz to operacja. Później chemioterapia i radioterapia.
Mama zaczęła pierwsza chemie, czy to normalne że calkiem opadła z sił? Nie jest w stanie sama wstać i iść nawet do toalety, kilka dni temu miała tak silne bole brzucha że musieliśmy wzywać pogotowie. Czy jest szansa na polepszenie stanu czy niestety będzie już tylko gorzej? 😑 Dodam że mama ma anemie, cukrzycę, nadciśnienie.
Jakie są rokowania przy takim nowotworze?
Leczymy się w Poznaniu na Garbarach, jakie macie opinie o tej placówce? Może polecacie inną?
_________________
Monika
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #2  Wysłany: 2018-02-20, 16:23  


MonikaM87 witaj na forum.
MonikaM87 napisał/a:
Mama zaczęła pierwsza chemie, czy to normalne że calkiem opadła z sił?
U mamy zastosowano chemioterapię neoajuwantową która tu rozpoczyna proces leczenia w celu zmniejszenia rozmiaru guza oraz likwidacji ewentualnych nacieków i przerzutów nowotworowych. Skutki tej chemii są (czy mogą być) takie jak w chemioterapii uzupełniającej - czyli tej po zabiegu. Każdy organizm inaczej na nią reaguje, widocznie u mamy są one dość nasilone. Warto o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym.
O skutkach chemii poczytaj tu: http://onkoline.pl/skutki-uboczne-chemioterapii-0
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #3  Wysłany: 2018-02-21, 13:03  


MonikaM87,
Czy możesz załączyć opis tomografii miednicy i jamy brzusznej? Jaki schemat chemioterapii Mama otrzymuje?
 
MonikaM87 


Dołączyła: 20 Lut 2018
Posty: 4

 #4  Wysłany: 2018-02-22, 22:12  


Witam,
Załączam wypis ze szpitala





IMG_20180222_220153.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1112 raz(y) 1,28 MB

IMG_20180222_220233.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1020 raz(y) 1,29 MB

_________________
Monika
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2018-02-23, 13:41  


MonikaM87,
Wyczytałam w wynikach, że u Mamy stwierdzono nie raka ale mięsakoraka macicy i dlatego zmieniłam tytuł wątku.
Mięsakorak ( czyli guz złożony z 2 rodzajów nowotworów złośliwych, raka i mięsaka) jest bardzo agresywnym nowotworem. Podstawą leczenia jest radykalne wycięcie.
W załączonych przez Ciebie wynikach brakuje mi tomografii jamy brzusznej i miednicy bo nie chce mi się wierzyć, że lekarze dokonali oceny operacyjności guza w oparciu o badanie usg. Masz gdzieś opis tomografii?
 
MonikaM87 


Dołączyła: 20 Lut 2018
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2018-02-23, 16:11  


Niestety w dokumentacji leczenia mamy nie znalazłam żadnego opisu tomografu. Jedyne co jeszcze mam to poniżej.







IMG_20180223_160754.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 915 raz(y) 111,14 KB

IMG_20180223_160620.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 904 raz(y) 335,14 KB

IMG_20180223_160532.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 884 raz(y) 143,14 KB

_________________
Monika
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #7  Wysłany: 2018-02-24, 13:19  


MonikaM87,
Usg jest mniej dokładne od tomografii, dodatkowo opis usg przezpochwowego ( wpisany w wynikach ze szpitala) jest wyjątkowo oszczędny.
Rozumiem, że lekarze nie mogli operować teraz ze względu na znaczną anemię i podali chemię, żeby rozpocząć w ogóle leczenie. Natomiast nie wiem jak ma wyglądać ewentualna późniejsza operacja bez żadnego badania obrazowego do porównania.
Ile cykli chemii planują lekarze i kiedy ma być ponowna ocena czy guz jest operacyjny?
 
MonikaM87 


Dołączyła: 20 Lut 2018
Posty: 4

 #8  Wysłany: 2018-02-24, 15:39  


Witam,
Lekarze stwierdzili że guz jest zbyt duży (nie wiem na jakiej podstawie) nie podejmą się operacji, planują trzy chemie, które mają zmniejszyć guza i wtedy wyznaczą termin operacji. Kolejną chemię ma 7 marca, nic nie mówili kiedy i jak będą oceniać czy guz jest operacyjny. Może przed każdą chemią będą robić jakieś badania. Trudno było mi pytać o cokolwiek bo nie miałam żadnej wiedzy 😑 Z tego co Pani pisze to opieka nie jest wystarczająca i chyba muszę rozważyć leczenie w innym szpitalu. Może Pani jakiś polecić? O co powinnam jeszcze pytać przy następnej wizycie? Czuję się kompletnie zagubiona w tym wszystkim 😑
_________________
Monika
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #9  Wysłany: 2018-02-24, 16:58  


Moniko, nie twierdzę na 100%, że leczenie nie jest prowadzone dobrze - duża niedokrwistość ( anemia) jest faktycznie przeszkodą w przeprowadzeniu rozległej operacji.
Cytat:
Mięsakorak (carcinosarcoma) jest nowotworem o bardzo agresywnym przebiegu ze względu na złośliwy charakter komponentu nabłonkowego i mezenchymalnego. Część mezenchymalna może zawierać elementy homologiczne i heterologiczne (tzn. nieobecne w macicy). Klasyfikacja kliniczna jest analogiczna do raków endometrium. Obecność złośliwego komponentu nabłonkowego sprawia, że mięsakorak zalicza się do grupy raków. Częstość przerzutów w węzłach chłonnych wynosi 17–60%. W leczeniu chirurgicznym zaleca się wycięcie macicy z przydatkami oraz usunięcie węzłów chłonnych miednicy i węzłów okołoaortalnych. W przypadku naciekania przymacicza wskazane jest radykalne wycięcie macicy.

http://onkologia.zaleceni...20plciowego.pdf str.297

Żeby stwierdzić dokładnie jakiej wielkości jest guz i czy nacieka okoliczne tkanki i narządy ( pęcherz moczowy, jelito grube) i czy w węzłach chłonnych są przerzuty trzeba zrobić tomografię z kontrastem. I wtedy, po kilku cyklach chemii, można zrobić kolejne badanie do porównania i oceny czy guz się zmniejsza.
Myślę, że powinnaś zapytać lekarza, który zajmuje się Mamą czy po tych 3 cyklach chemii planowane jest wykonanie tomografii.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group