1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Autor Wiadomość
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #91  Wysłany: 2019-03-26, 18:01  


gaba dokładnie nie ustalono schematu leczenia, tym onkologiem na konsylium, o którym pisałem okazał się ordynatorem onkologi, u którego byłem na ustalenie terminu leczenia, powiedział mi to co napisałem. Co do wyników, przy wypisie ze szpitala podniesiony był ALT <45 było 62,9 i AST<35 było 48,1to mam od dawna podwyższone lek. rodzinny mówi że mogą być przy leczeniu cukrzycy II, nie wiem co to i jakie normy eGFR-powyżej 60ml/min/1,73m/S/2 reszta biochemii w normie, hematologia w normie.
_________________
Janek1
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #92  Wysłany: 2019-03-26, 18:50  


eGFR im wyższy tym lepiej więc nerki są OK. Jeżeli bierzesz metforminę to ALT i ASPT mogą być miernie podwyższone tak jak u Ciebie, nie pomoże to jednak w chemioterapii, ale zwykle przyjmuje się że można kontynuować leczenie do 3x norma. Więc na rozpoczęcie leczenia to masz wystarczająco dobre wyniki.
_________________
sprzątnięta
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #93  Wysłany: 2019-03-28, 16:19  


Byłem u onkologa na konsultacje zaproponował porównanie preparatów, zrobię to w poniedziałek, muszę przetransportować je z Krakowa do Zakopanego, dał skierowanie na TK klatki ze wzmocnieniem tak się teraz zastanawiam czy nerki nie ucierpią przed badaniami przy przyjęciu do szpitala, ile trwa takie porównywanie badań ? Może przy okazji jak będę robił kreatyninę zrobię morfologie i co się tam jeszcze da, tym sobie chyba nie zaszkodzę.

[ Dodano: 2019-03-28, 16:20 ]
Zapomniałem dodać byłem u onkologa w moim mieście, po przeglądnięciu wyników zaproponował co wyżej.
_________________
Janek1
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #94  Wysłany: 2019-03-28, 16:47  


nerki nie ucierpią od kontrastu jeżeli przed badaniem wypijesz co najmniej 1 l wody, po badaniu 1,5 litra wody i przez następne 24 godz będziesz sporo pił.

porównanie szkiełek to ok 1 tygodnia, jeżeli będą robić dodatkowe barwienia to jeszcze ok 2 tyg.

szkoda forsy na dodatkowe badania, jeżeli po szpitalu było wszystko ok to teraz mogło się tylko trochę poprawić lub być na tym samym poziomie.
_________________
sprzątnięta
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #95  Wysłany: 2019-04-10, 09:26  


Madzia 70, wracam do pytania o guzkach, które nie świeciły w badaniu PET, TY odpisałaś "Janek1,
Pozostałościami się nie martw. pewnie pozapalne, poinfekcyjne. Jeśli nie świecą - nie są aktywne metabolicznie, "nie zyją" ;)
Natomiast te z podwyższonym SUV max - koniecznie do diagnostyki." dlaczego pytam, bo lekarze na konsylium mówili między sobą, że zajęte są dwa płuca, ostatnio onkolog, u którego byłem też tak mówił. Proszę, jeżeli możesz wytłumacz mi to, wczoraj zrobiono mi TK klatki piersiowej i poinformowano mnie, że zrobiono porównanie wycinków, te 2 wyniki mam mieć w tym tygodniu.

[ Dodano: 2019-04-10, 10:29 ]
Dodam, że świeciły tylko 2 w płucu prawym i jeden był poniżej max.
_________________
Janek1
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #96  Wysłany: 2019-04-11, 11:39  


Dziś otrzymałem, wyniki badań z konsultacji wyników badań wycinków niestety, "analiza obu badan wraz z immunoprofilem potwierdzają ich pierwotny charakter, tzn. klasyfikuje je jako odmienne dwa guzy."
Mam wynik z TK klatki piersiowej ze wzmocnieniem kontrastowym (tylkojedna faza z kontrastem)
Opis pełny :Wykonano badanie klatki piersiowej po podaniu kontrastu, kontrolne po leczeniu zabiegowym VATS guza płata górnego prawego.
Przy przedniej i przyśrodkowej ścianie płata górnego prawego widoczny szew po zabiegu oraz drobne zmiany bliznowate podopłucnowe /opłucna śródpiersiowa/
Trzy drobne guzki- śr.2-3mm -związane ze szczelinami m/płatowymi płuca prawego oraz jeden w segm.6-śr.7mm ijeden w tylnej części płata górnego-śr.6mm.
W płucu lewym nie stwierdza się zmian ogniskowych,drobny obszar niedodmy przyśródpiersiowo w segm.4.
Węzły chłonne niepwiększone-przytchawicze prawe do 8mm, wnękowe prawe do 8mm, w ok. ŻGG węzeł 9mm /obraz węzłów nieco zmieniony-hipodensyjny.
Wnioski:w porównaniu do badania z 1.12.2018 obraz guzków i węzłów stabilny.
Nie wiem co oznacza ten skrót ŻGG, czy badanie TK nie wykryje nacieku na opłucną ścienną ?

[ Dodano: 2019-04-11, 12:46 ]
Zapomniałem dopytać "W płucu lewym nie stwierdza się zmian ogniskowych" tzn. że nie ma tam żadnych guzków jak było w poprzednim TK ?
_________________
Janek1
 
madzia1 


Dołączyła: 09 Kwi 2011
Posty: 78
Skąd: Gdynia
Pomogła: 12 razy

 #97  Wysłany: 2019-04-11, 16:57  


ŻGG to, o ile mi wiadomo "żyła główna górna".
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #98  Wysłany: 2019-04-12, 09:06  


Kochani, jeżeli ktoś się na tym zna to proszę o info. 1. czy badanie TK wykryje nacieku na opłucną ścienną ? 2. "W płucu lewym nie stwierdza się zmian ogniskowych" tzn. że nie ma tam żadnych guzków jak było w poprzednim TK ? w poprzednim badaniu 21.12.2018 było zagęszczenie 19x10, liczne drobne guzki przy opłucnowe w płacie górnym, pojedyncze w płacie dolnym.
_________________
Janek1
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #99  Wysłany: 2019-04-15, 10:24  


1. Naciek nowotworowy na opłucną byłby widoczny w TK - ale z tego co pamiętam nie miałeś w żadnym badaniu opisanego takiego nacieku. Były drobne guzki podopłucnowe.
2. Wczesniejsze zagęszczenie w płucu lewym w rzucie języczka teraz opisano jako obszar niedodmy w miąższu płucnym w tej samej lokalizacji.
Co do drobnych ( i nieaktywnych metabolicznie) guzków w lewym płucu to najprawdopodobniej radiolog, uznając je za absolutnie niepodejrzane, pominął ich szczegółowy opis i podsumował stan ogólny jako stabilny czyli bez zmian.

Czy wiesz już jaki schemat chemioterapii masz dostać?
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #100  Wysłany: 2019-04-15, 13:23  


Pisałem o tym 03.13, rozumiem, że masz b.dużo zajęć mogłaś to przeoczyć, dziękuje, że znajdujesz czas, aby nas wspomagać, Ciekawi mnie ten naciek skoro TK go nie wykazało czy on jest, czy daj Boże go nie ma.
1/Fragment miąższu 7x3.5x2 cm z guzem o największych wymiarach 2,5x1. 5x2. Najmniejsza odległość do granicy odcięcia zaopatrzonej szwami metalowymi 1 cm (a+c)
2/guzek płata środkowego- miąższ 4,5x3x1 cm z guzkiem o wym 0,4x0,4x o,9 cm(d+e). odległość od granicy zaopatrzonej szwami metalowymi 0,4 cm
3/wycinki z opłucnej ściennej (f)
rozpoznanie Ad.1/2/3 Rak gruczołowy płaskonabłonkowy (Adenosquamous carcinoma)
Nowotwór o większościowym utkaniu gruczołowym, wariant zrazikowy wydzielający śluz (mucykarmin+)
Nowotwór nacieka opłucną ścienną (PL3) oraz stwierdza się cechy angioinwazji (V1LO) i obecność wolnych komórek nowotworowych w pęcherzykach płucnych (STAS+)
Martwica zajmuje ok.40% utkania guza.
Obecne rozproszone nacieki limfocytarne i włóknienie podścieliska nowotworu.
Drugie mniejsze ognisko zbudowane z komponenty gruczołowej.
Utkanie 1 odczynowego węzła chłonnego.

Wykonano badanie mutacji genu EGFR w egzonach 18,19,20,21 testem IDYLLA EGFR MutationTest (CE-IVD)
Wynik badania: Nie wykryto mutacji w badanym zakresie.
Preparat wysłano na badanie rearanżacji genu ALK (FISH ) ROS1.

[ Dodano: 2019-04-15, 14:25 ]
Co do schematu chemioterapii nie mam zielonego pojęci nikt nawet słowem nie pisnął jak pytałem a termin przyjęcia na oddział mam na 20.04.

[ Dodano: 2019-04-15, 14:35 ]
Przepraszam na 26.04.2019 termin przyjęcia.
_________________
Janek1
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #101  Wysłany: 2019-04-15, 14:28  


Teraz rozumiem, chodziło Ci o fragment z wyniku pooperacyjnego a nie wcześniejszy opis TK albo PET. Ten naciek opisany przez patomorfologa to sprawa na poziomie mikroskopowym, niewidoczna gołym okiem i dlatego nie ujęta w opisie TK.
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #102  Wysłany: 2019-04-19, 16:08  


Przyszedł wynik z porównania wycinków niestety "Analiza obu badań wraz z imunoprofilem potwierdzają ich pierwotny charakter, tzn. klasyfikują je jako dwa różne guzy" Byłem u onkologa, który kierował to do badania na ten temat powiedział "no tak" pokazałem wyniki krwi, które dla swojej ciekawości zrobiłem wszystko w normie nawet wyniki alt i ast od niepamiętnych czasów w normie, powiedział, że w/g niego mogę brać chemię, nie widzi przeszkód, ale decydować będą w szpitalu.Pytałem o to lewe płuco czy tam rzeczywiście nie ma tych guzków, skoro w prawym radiolog widział 2-3mmi 3 inne, to w lewym nie zauważył ? nie umiał odpowiedzieć na to pytanie.
_________________
Janek1
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #103  Wysłany: 2019-05-05, 13:26  


Na chwilę mnie nie było, po konsylium zostałem zakwalifikowany do leczenia cisplatną, jestem już po pierwszej chemii nawet przeszedłem to spokojnie, problemy kardiologiczne lekarze opanowali zwiększając dawkę z 40mg do 200mg środkami przeciwzakrzepowymi, zmniejszając dawkę beto, tylko teraz, żeby utrzymać krew w cuglach, poradźcie co na pierwszy raz było dobrze, piję soki, smak zaczyna wracać do jedzenia.
_________________
Janek1
 
crayzy 



Dołączyła: 16 Lut 2019
Posty: 324
Skąd: Dolnyśląsk
Pomogła: 42 razy

 #104  Wysłany: 2019-05-05, 17:07  


Janek1
Bardzo się cieszę że coś się ruszyło i kompotki już robią robotę 🙂

Co do krwi, to pewnie najlepiej zdrowa dieta. Nie obciążać watroby🙂
Nie ma co się brać za buraki, bo jedna wielka ściema.
Jak to mi hematolog powiedział, gdyby zjadla Pani przyczepę na raz może by coś pomogło,...
Moze jakieś żelazo ale najlepiej skonsultować je z lekarzem prowadzacym🙂
_________________
Nadzieja umiera ostatnia :)
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #105  Wysłany: 2019-05-06, 11:57  


Janek1,
Najważniejsze, żebyś miał apetyt i jadł urozmaicone, smaczne potrawy. Tak jak napisała crayzy - bez obciążania wątroby bo ona i tak ma już co przerabiać ( chemia).
Szpik musi się sam odbudowywać, po to są przerwy pomiędzy kolejnymi wlewami.
A żelazo ma sens tylko w przypadku niedokrwistości ( anemii) wywołanej brakiem tego pierwiastka a nie toksycznym wobec komórek krwi działaniem cytostatyków.

Mam nadzieję, że problemy kardiologiczne okazały się jedynie przejściowe?
Trzymaj się, pozdrawiam serdecznie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group