1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płaskonabłonkowy skóry
Autor Wiadomość
ela_maj 


Dołączyła: 04 Lip 2010
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2010-07-04, 19:31  Rak płaskonabłonkowy skóry


Witam ,
Nie wiem czy ten wątek to właściwe miejsce na moje pytanie jeśli nie proszę o wybaczenie i ewentualne przekierowanie.

Mój tata 88-letni mężczyzna od dłuższego czasu ma u nasady nosa początkowo niewielką ostatnio ok 1.5 cm zmianę - wygląda jak tarczka, czasami jest na niej strupek to znów pęka i krwawi.
Tata dopiero niedawno wykonał badanie histopatologiczne - stwierdzono raka płaskonabłonkowego.
Ze względu na zaawansowany wiek, lekarz dermatolog odradza leczenie operacyjne, sugeruje natomiast radioterapię.
Poinformował nas także o ewentualnych skutkach ubocznych związanych z tym sposobem leczenia.

Napotkany przeze mnie w internecie artykuł na temat metody fotodynamicznej bardzo mnie zainteresował i obudził w nas nadzieję.
Czy wiadomo coś na ten temat jeśli chodzi o wskazania lub przeciwwskazania?

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki i informacje.
Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam,
e.m.
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #2  Wysłany: 2010-07-05, 21:19  


Elu,
Z maila od Ciebie wiem, że jest to wczesna postac raka (probabliter in-situ). Można to usunąć chirurgicznie (ambulatoryjne, znieczulenie miejscowe) i miec spookój od razu, lub zastosować kriochirurgię (głębokie wymrażanie), można też poddać Tatę krótkiej radioterapii. Terapia fotodynamiczna też jest możliwa, ale podanie fotouczulacza może być dla Taty kłopotliwe - zwłaszcza w lecie, no i leczenie jest zazwyczaj podzielone na kilka frakcji.
Tato ma jedną zmianę, wcześni ewykryta, o bardzo niskim stopniu zaawansowania - osobiście usunęłabym taką zmianę chirurgicznie i po kłopocie.
Pozdrawiam
 
bartlomiejka 
Lekarz OTOLARYNGOLOG


Dołączył: 25 Maj 2010
Posty: 29
Skąd: Kielce
Pomógł: 29 razy

 #3  Wysłany: 2010-07-06, 07:38  


Raka płaskonabłonkowego najlepiej usunąć chirurgicznie z marginesem zdrowych tkanek, ze względu na lokalizację i wielkość guza 1,5 cm, po wycięcieu trzeba będzie jednoczasowo zastosować metodę rekonstrukcyjną, zabieg jak najbardziej można wykonać w znieczuelniu miejscowym, wiek taty nie jest w tym przypadku dużym problemem.
 
ela_maj 


Dołączyła: 04 Lip 2010
Posty: 2

 #4  Wysłany: 2010-07-06, 12:23  


Bardzo dziękuję obu paniom za odpowiedź. Zawsze trudno jest podjąć decyzję szczegółnie jeśłi chodzi om tak poważną sprawę jak rak. Lekarz kierujący na badanie w zasadzie wykluczył leczenie operacyjne....
Tato dziś pojechał na konsultację do Torunia - do lekarza, który w oparciu o przesłany wynik i opis zaproponował metodę fotodynamiczną jako oszczędzającą zdrowe, nierakowe tkanki. Mam nadzieję, że w trakcie tej wizyty zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Tato pojechał tam z siostrą a ja z niecierpliwością i niepokojem czekam pod telefonem na wiadomość.
Pozdrawiam serdecznie
e.m.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group