1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płaskonablonkowy płuca prawego
Autor Wiadomość
roman1130 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Gru 2011
Posty: 2050
Skąd: Alwernia
Pomógł: 557 razy

 #136  Wysłany: 2012-11-20, 20:39  


Witaj Madziu :lol:
Grzybica pojawiająca się w jamie ustnej pojawiająca się stosunkowo często jest likwidowana przy pomocy nystatyny, która jak do tej pory radzi sobie z tymi infekcjami.
Przełykanie nie stanowi problemu, problemem jest powracanie pokarmu tak, jak gdyby był zablokowany przepływ dalej do żołądka, nie dzieje się to non-stop ale na tyle często aby zacząć stanowić problem.
Mam propozycję wykonanie gastroskopii (400 zł) pod kątem założenia stenda, protezy samokurczliwej i oczywiście zabieg, cena do ustalenia ewentualnie wstawienie drenu stomijnego wychodzącego po za klatkę piersiową i odżywianie przez tą rurkę.
Nazw fachowych nie pamiętam

Myślę że na tym etapie, są to rozwiązania nazbyt radykalne.


Jak w takich warunkach niby miałbym napić się piwa?
Pozdrawiam serdecznie dziękując z pamięć i sugestie
_________________
romek
 
 
Terlewa 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 645
Skąd: Warszawa
Pomogła: 87 razy

 #137  Wysłany: 2012-11-20, 20:52  


PRAZOL osłonowo nie podziała ? może ktoś z lekarzy się wypowie.
Pozdrawiam
_________________
Teresa
Mąż odszedł 19.09.2011 DRP
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #138  Wysłany: 2012-11-20, 21:11  


roman1130 napisał/a:
Jak w takich warunkach niby miałbym napić się piwa?

Dokładnie! To absurd jakiś z gastrostomią w Twoim przypadku.
Dodam jeszcze, że jeśli nystatynę stosujesz w płukance, to leczy ona grzybicę w samej jamie ustnej, a to, co w buzi może się dziać też głębiej, czyli w przełyku i dalej. Proponowałabym jednak raz na jakiś czas przeleczyć się preparatem fluconazolu. Może choć trochę poprawi się to połykanie...
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #139  Wysłany: 2012-11-20, 23:04  


Jeśli zaproponowano wstawienie stentu to prawdopodobnie oznacza to, że gdzieś zauważono ucisk na przełyk i w konsekwencji zwężenie jego światła.
W jakim badaniu to zauważono? W TK? Czy podczas gastroskopii?

Jeśli jest ucisk i zwężenie na poziomie i w bezpośrednim sąsiedztwie jakiejś zmiany (np. przerzutowych węzłów chłonnych śródpiersia) to na pewno warto rozważyć wstawienie stentu.
Być może jest to najodpowiedniejsza chwila na taki zabieg.


[ Dodano: 2012-11-20, 23:06 ]
A było ostatnio wykonane jakieś badanie obrazowe jamy brzusznej? (USG, TK ?)
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
roman1130 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Gru 2011
Posty: 2050
Skąd: Alwernia
Pomógł: 557 razy

 #140  Wysłany: 2012-11-21, 12:33  


Uznałem, że propozycja konsultanta jest przedwczesna ze względu na fakt, dlatego, że nawet nikt nie popatrzył w moje gardło, dopiero dziś będę miał wykonane USG jamy brzusznej i być może przełyku
Diagnoza wynikała być może z doświadczenia i stopnia naukowego konsultanta, ale tak jak powiedziałem, nikt nawet nie spojrzał w moje gardło... stąd moja nieufność.
Będę rozmawiać jeszcze z lekarzem rodzinnym, najwyżej zastosuję się do sugestii konsultanta, ale chyba nie stać mnie za bardzo na prowadzenie sprawy zupełnie bez udziału NFZ i pomocy finansowej z ich strony.
Nie ukrywam że jestem pełen wątpliwości nie tylko ze względu na finanse... :?ale?:

[ Dodano: 2012-11-21, 17:48 ]
Wykonałem USG jamy brzusznej, podobno przełyku nie robi się za pomocą USG, w przełyku jest powietrze, a w powietrzu USG nic nie pokaże, uruchomiłem znajomości i spróbuję załatwić sobie gastroskopie w możliwym do przyjęcia terminie, co z tego wyjdzie nie wiem ale.. poszły konie po betonie i dług przysług ciągle rośnie... :shock: ]
Wyniuk USG jamy brzusznej wydaje się być pozytywny choć jak zwykle, połowy tego żargonu nie rozumiem i np
Cytat:
podejrzenie podwójnych ukm obu nerek
kompletnie nic mi nie mówi, a poza tym to chyba nie znam swojego języka i bez encyklopedii ani rusz :?ale?:
Jutro załatwiam skierowanie na gastroskopię, zobaczymy jaki termin tego badania uda mi się załatwić, bo bez tego wszystko leży i czeka, aż zacznę być naprawdę głodny :lol:




USG jamy brzusznej 21.11.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 7843 raz(y) 118,36 KB

_________________
romek
 
 
madzia1 


Dołączyła: 09 Kwi 2011
Posty: 78
Skąd: Gdynia
Pomogła: 12 razy

 #141  Wysłany: 2012-11-21, 20:02  


Witam :)
UKM to układ kielichowo miedniczkowy nerek. Normalnie każda nerka ma po jednym,ale zdarzają się szczęśliwcy z podwójnym ;) i Ty do nich należysz. Nic groźnego. Nie ma się czym martwić.
Pozdrawiam i trzymam kciuki :-D
 
roman1130 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Gru 2011
Posty: 2050
Skąd: Alwernia
Pomógł: 557 razy

 #142  Wysłany: 2012-11-21, 20:23  


Madzia70,
Oprócz Nystatyny stosuję wodny roztwór gencjany, oraz płukankę Dentoseptu.
Dziś kupiłem opakowanie Flumyconu i mam zamiar stosować 1 tabletkę na dobę, ewentualnie zapytam rodzinnego
Dzięki za sugestię, pozdrawiam serdecznie

madzia1Dzięki za wyjaśnienie UKM,
Wychodzi na to że jednak należę do grona szczęściarzy...choćby tylko w kwestii nerek :mrgreen:
_________________
romek
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #143  Wysłany: 2012-11-21, 20:33  


A Flumycon w jakiej dawce kupiłeś? :)
_________________
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #144  Wysłany: 2012-11-21, 22:06  


Wynik USG jamy brzusznej jest bardzo dobry.
Pozostaje ufać, że był robiony na dobrym sprzęcie (stare aparaty USG o kiepskiej rozdzielczości to dziś niestety szara codzienność).

roman1130 napisał/a:
podobno przełyku nie robi się za pomocą USG

To fakt. Przede wszystkim ze względu na to, że przełyk jest osłonięty ścianą klatki piersiowej.
Konieczne jest badanie radiologiczne oraz/lub gastroskopia.

Gastroskopia to dobry pomysł.

roman1130 napisał/a:
Uznałem, że propozycja konsultanta jest przedwczesna ze względu na fakt, dlatego, że nawet nikt nie popatrzył w moje gardło, dopiero dziś będę miał wykonane USG jamy brzusznej i być może przełyku

Tak. Otóż kłopoty z połykaniem (i/lub odruch zwracania pokarmu) gdzieś mają swoją konkretną przyczynę. Najpierw trzeba ustalić jaką.
Bardzo możliwe, że jest to jakiś ucisk na przewód pokarmowy. Tylko gdzie? W którym odcinku przewodu pokarmowego? Dlatego ważne jest ustalenie czy nie jest to dolny odcinek przewodu pokarmowego i stąd moje zainteresowanie badaniem obrazowym jamy brzusznej.

U chorych z zajętymi węzłami chłonnymi śródpiersia kłopoty z połykaniem zdarzają się i to nierzadko. Wynika to z faktu ucisku przez powiększone węzły chłonne na takie struktury jak tchawica / przełyk. W takiej sytuacji zawsze warto rozważyć wstawienie stentu:




Stent zabezpiecza przełyk przed całkowitym "zaciśnięciem" przez ucisk, który z czasem staje się coraz większy.
Najwęższe stenty mają średnicę ok. 1 cm. To ma znaczenie bowiem jeśli dojdzie do zwężenia przełyku ≤ 1cm założenie stentu nie będzie już możliwe (światło przełyku będzie zbyt wąskie by móc tam "wepchnąć" stent).
Mieliśmy już taki przypadek na Forum. W Centrum Onkologii w dość dużym mieście pomimo dolegliwości zgłaszanych przez chorą nie interweniowano. Przekierowałam mamę naszej Forumowiczki na torakochirurgię w CO-I w Warszawie. Tam zadano pytanie: dlaczego tak późno? Czas na wstawienie stentu był kilka miesięcy temu...

Jednak trzeba mieć pewność, że trzeba (i gdzie!) wstawić stent.
Gastroskopia może wyjaśnić tę kwestię pokazując czy i w jakim miejscu mamy zwężenie.

Odnośnie refundacji takiej operacji - stenty są drogie. Dlatego nie każde CO je oferuje. Niestety :-( .
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
roman1130 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Gru 2011
Posty: 2050
Skąd: Alwernia
Pomógł: 557 razy

 #145  Wysłany: 2012-11-22, 18:29  


DumSpiro-Spero, Dziękuję za przekazane informacje, a zwłaszcza za pokazanie jak wygląda to w naturze, rysunek, zawsze pomaga takim laikom, jak ja czy moja rodzina.
Dzięki
W przyszłym tygodniu będę miał prawdopodobnie termin badania i odpowiedź gdzie jest pies pogrzebany.

absenteeism,
Flumycon mam w gramaturze 50 mg, i jak na razie biorę 1 tabletkę dziennie, mam 7 tabletek w jednym opakowaniu.
Rodzinny nie skomentował mojej decyzji...
Pozdrawiam serdecznie
_________________
romek
 
 
roman1130 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Gru 2011
Posty: 2050
Skąd: Alwernia
Pomógł: 557 razy

 #146  Wysłany: 2012-11-28, 21:22  


Witam
Załączam opis badania gastroskopii, niezwykle lakonicznego ale podobno normalnego w tym wypadku.
Więcej usłyszałem od lekarza wykonującego badanie niżeli naczytałem się w opisie.
Celem badania było ustalenie czy istnieje szansa założenia stenta w przełyku, który blokuje przepływ jedzenia do żołądka.
Na tak postawione pytanie odpowiedź jest negatywna.
Przyczyną zachłystywania się i cofania pokarmów jest: z jednej strony powstał ucisk na przełyk, ale jest na tyle wysoko położony, że założenie stenta a zwłaszcza utrzymanie go w miejscu przeznaczenia jest zwyczajnie niemożliwe, więc zakładanie go jest zwyczajnie bez sensu, nie odniosę z tego zabiegu, żadnej korzyści.
Następną przyczyną jest uszkodzenie struny głosowej i nacisk gdzieś tam powodujący chrypkę i pozostałe problemy

[ Dodano: 2012-11-28, 21:23 ]
Jak zwykle pamięć



Gastroskopia 27.11.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 8618 raz(y) 73,48 KB

_________________
romek
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #147  Wysłany: 2013-01-01, 00:26  


Romek odszedł od nas.
Ponieważ miał bardzo bogaty wątek "Komentarze", w którym czuł się dobrze i chętnie w nim pisał - proszę o ewentualne kondolencje dla rodziny w tym właśnie wątku:
» Romek - komentarze «

Romek był nie tylko jednym z Forumowiczów. Był naszym prawdziwym Przyjacielem.

Wątek merytoryczny zamykam.


[ Dodano: 2013-01-01, 02:07 ]
A oto   » ja i Romek na II Zlocie Forumowiczów Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO «
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group