1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jajnika- uczulenie na Karboplatynę
Autor Wiadomość
slan76 


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 5
Skąd: Poznań

 #1  Wysłany: 2017-11-07, 20:07  Rak jajnika- uczulenie na Karboplatynę


Witam Wszystkich
Pisze w imieniu żony,której pytanie do Państwa zacytuję.Zona ma 39 lat

"Aktualnie leczę się z powodu nawrotu raka surowiczego jajnika.Operacja marzec 2016.Usunięto macicę,przydatki i sieć większą.Klasyfikacja wdl.FIGOIIIA2,stopień złośliwości 3G.Stwierdzona mutacja BRCA1.6cykli Karboplatyna plus Paclitaxel.Bez większych powikłań.
Remisja trwała do sierpnia 2017.
Tomografia z sierpnia wykazała wznowę w miednicy.Guzek ok 3 cm wchodzący w moczowód po stronie lewej oraz guzek 2,5 cm umiejscowiony przy ścianie odbytnicy.Stopien 3C.
Nie podaje dokładnego opisu TK.Nie mam go teraz przed sobą.
Moje pytanie dotyczy Karboplatyny,który dostaje teraz razem z Taxolem
Po drugim wlewie wystąpiła u mnie silna reakcja alergiczna.Po kilku minutach od podania,zaczęłam robić się na twarzy czerwona,zaczęłam puchnąć i nie mogłam swobodnie oddychać przez nos.Uczucie ciężkości w klatce piersiowej.Bylo mi gorąco.
Podano chyba dexaven,nawodniono mnie i podano tlen.Gdy objawy ustąpiły,podano w bardzo powolnym wlewie Karboplatyne.Przy trzecim wlewie lekarz uprzedzony tym zajściem zaaplikował mi dodatkowo 100 mg Hydrokortyzon plus standardowa premedykacja.Z tego co wiem to moja dawka Karboplatyny jest zwiększana począwszy od pierwszego podania.Taxolu od trzeciego.Lekarz tłumaczy to tym ,że jest ona dopasowywana do aktualnego stanu nerek.Mam nefrostomie.Jednak wyniki pokazują dobre w opinii lekarza parametry nerek.
Czy takie postępowanie jest standardem?Chodzi mi o uczulenie na Karboplatyne..Trzeci wlew zakończył się podobnie jak drugi.Reakcja uczuleniową.Czy jest to bezpieczne i czy takie podawanie trwające 2.5 godziny działa w taki sam sposób na komórki rakowe jak przy wlewie godzinnym.
Mam jeszcze jedno pytanie.Czy po którymś z tych leków mogą boleć uszy?"
Dziękuję za wszelkie odpowiedzi
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2017-11-08, 10:00  


2,5 godz to szkodzi na organizację pracy oddziału, dla pacjenta jest to zdecydowanie zdrowiej, nie wpływa na skuteczność leku. Czy nie próbowano cisplatyny? Można o to zapytać. Premedykacja działa dłużej niż utrzymuje się toksyczne stężenie leku więc jest to stosunkowo bezpieczne zwłaszcza w przypadku kiedy zwolnienie podawania zmniejsza problem. Trzeba mówić przy podaniu leku pielęgniarce że już 2 razy było uczulenie i żeby ustawiła na wolne podanie. Pielęgniarki mają tendencję do ustawiania kroplówek na szybkie wlewy.

Uszy mogą boleć (a nawet czasowo można ogłuchnąć) po dużym wysiłku fizycznym, zmianach ciśnienia zewnętrznego (samolot, winda szybkobieżna), wzrostcie ciśnienia krwi itp, czyli raczej nie leki ale całość okoliczności towarzyszących.

Platynowrażliwość ocenia się na podstawie liczby miesięcy od czasu zakończenia pierwszej kuracji pochodnymi platyny do wznowy. Ile to było, bo z postu to nie wiadomo?
_________________
sprzątnięta
 
slan76 


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 5
Skąd: Poznań

 #3  Wysłany: 2017-11-08, 10:23  


Dziękuję za tak szybką odpowiedź.
Żona jest określona jako platynowa żeliwa.
Wznowa nastąpiła prawie rok od czasu podania ostatniej dawki chemii
Przynajmniej badania potwierdziły to w tym czasie
 
Paulina x 


Dołączyła: 13 Sty 2017
Posty: 39
Skąd: Głogów

 #4  Wysłany: 2017-11-08, 11:52  


Witaj serdecznie.

Mojej mamie podczas podawania II rzutu chemii (karboplatyna +paclitaxel) wystąpiły również identyczne objawy. Pozniej podano ponownie małymi kropelkami karboplatyne ale objawy zaczęły pojawiać się znów. Przy I rzucie chemii mama przyjęła całe 6 cykli bez większych powikłań. W przypadku mojej mamy karboplatyne zamienili na cisplatyne i uczulenie już nie występowało.

Pozdrawiam
 
slan76 


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 5
Skąd: Poznań

 #5  Wysłany: 2017-11-08, 16:15  


Dziękuję
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group