1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak gruczołów G3
Autor Wiadomość
pier 


Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 24

 #1  Wysłany: 2017-12-14, 20:02  Rak gruczołów G3


Witam.
Potrzebuję porady pomocy.

Nasza kuzynka dostała diagnozę: Rak gruczołowy głównie śluzowo komórkowy G3. To cały wynik badania hist-pat.
Miała tylko badanie gastroskopem z pobraniem wycinków. Żadnych innych badań obrazowych.

Jutro ma mieć podaną jedną z dwu chemii a po tym operacja usunięcia żołądka wraz z jajnikami. Nie wiem na jakiej podstawie usuwają te jajniki skoro brak jakichkolwiek badań obrazowych. Czy może typ i stopień złośliwości raka to determinują?
Pytanie do Was. Co z tym robić? Poddać się operacji jak każą czy udać się gdzie indziej i konsultować. Jeśli tak to gdzie?
Kobieta ma dopiero 40lat.
 
Wiola07 


Dołączyła: 05 Lip 2017
Posty: 54

 #2  Wysłany: 2017-12-14, 20:39  


W Polsce nie usuwa się jajników "zapobiegawczo", jeśli padła taka sugestia to są jakieś podejrzenia, które zazwyczaj są na podstawie badań obrazowych. Jestes pewnien, że nie wykonano TK?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #3  Wysłany: 2017-12-14, 20:51  


pier napisał/a:
Jutro ma mieć podaną jedną z dwu chemii a po tym operacja usunięcia żołądka wraz z jajnikami.

Dwa odległe miejsca. Na jakiejś podstawie zrobiono gastroskopie?, jakieś dolegliwości?, Rozumiem, że przy gastro pobrano wycinki bo coś się lekarzowi nie podobało i okazało się to rakiem ale na jakiej podstawie i dlaczego zdecydowano o usunięciu jajników?. Nawet jak zdecydowano się na operację żołądka to trzeba sprawdzić całą jamę brzuszną, czyli TK, a jajniki to co w gratisie do żołądka ma mieć usunięte?

Najwyraźniej albo jesteś niedoinformowany, albo coś nie zrozumiałeś, albo już były badania i są i w żołądku i na jajnikach jakieś zmiany nowotworowe.

Trudno nam na podstawie tego co przytoczyłeś coś konkretnego stwierdzić.

pozdrawiam
 
pier 


Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 24

 #4  Wysłany: 2017-12-14, 22:25  


Przecież napisałem że nie miała żadnych badań obrazowych.

Oczywiście były objawy które skłoniły lekarzy do zrobienia gastro.
Wynik badania hist-pat też wygląda tak jak napisałem. Nic poza tym.

Dlatego Was pytam co z tym bo na pierwszy rzut oka dziwne to leczenie.

Gdzie udać się z taką diagnozą gdzie leczyć?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #5  Wysłany: 2017-12-14, 22:41  


pier napisał/a:
Przecież napisałem że nie miała żadnych badań obrazowych.

Napisałeś i owszem tylko jedno z tego rozumiem, po gastro rak i jest możliwość operacyjnego usunięcia to jest wszystko prawidłowo ale na jakiej podstawie i dlaczego jajniki to skąd my możemy wiedzieć?, raka stwierdzono w żołądku a co stwierdzono w jajnikach?, a dlaczego mają usunąć?, przecież to lekarz powinien wytłumaczyć jaki jest zakres operacji, dlaczego tak a nie inaczej, my tego nie będziemy wiedzieć.
pier napisał/a:
Dlatego Was pytam co z tym bo na pierwszy rzut oka dziwne to leczenie.

Co do żołądka to brak TK ale jeszcze można by było się pokusić o stwierdzenie, pierw chemia żeby zmniejszyć objętość zmian a później może TK i operacja ale to TK powinno być już.
Ale skąd i dlaczego jajniki, nie potrafię odpowiedzieć.
pier napisał/a:
Gdzie udać się z taką diagnozą gdzie leczyć?

Macie wynik hist.pat. to trzeba iść do onkologa, do jakiegoś dobrego Centrum Onkologicznego i myślę, że oni już odpowiednio pokierują sprawę dalej.

pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2017-12-15, 10:31  


pier,
Mogę się tylko domyślać, że wg patologa i onkologa rak w żołądku został uznany za przerzut z jajników ( tam faktycznie gruczolakoraki śluzowe to jeden z typów). Dziwi brak doprecyzowania tego faktu w raporcie histpat z gastroskopii :?ale?:
Byłby to dość nietypowy przypadek - bardziej znana jest sytuacja odwrotna ( przerzuty z żołądka do jajników).
Jaki w związku z tym ma być schemat chemii? Ukierunkowany na jakiego pierwotnego raka?
Brak badań obrazowych obejmujących jamę brzuszną i miednicę to jakiś absurd w kontekście tak szeroko zakrojonego leczenia skojarzonego.
 
pier 


Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 24

 #7  Wysłany: 2017-12-15, 11:08  


Macie rację nie dogadałem się z kuzynką.
Jednak miała TK jamy brzusznej. Z tego co mi mówiła ma liczne guzy na węzłach chłonnych w jamie brzusznej. Strasznie ciężko się z nią dogadać jest strasznie zestresowana i dodatkowo się popłakała nie chciałem dalej pytać.
Obecnie czeka na przyjęcie do szpitala. Ma dopytać co z tymi jajnikami.
Nie mam pojęcia jaką chemię jej podadzą.
Domyślam się tylko że na jajnikach ma już przeżuty z żołądka.
Czy taki obraz raka może dawać jakieś pozytywne rokowania?
Tylko proszę piszcie realne rokowania, to informacja dla mnie nie dla niej.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2017-12-15, 14:22  


Zapewne wiesz co oznacza rozsiana choroba nowotworowa - operacja i chemia nie są w tym przypadku leczeniem radykalnym, ogromnie mi przykro..
 
Ewa12 


Dołączyła: 14 Gru 2017
Posty: 1
Skąd: Liśnik Duży Kolonia

 #9  Wysłany: 2017-12-15, 15:45  


Witam gdzie najlepiej poddać się takiej operacji. Z kim skonsultować się i jak to leczyć.
_________________
Ewa12
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #10  Wysłany: 2017-12-19, 00:16  


Rak śluzowokomórkowy to typowy rak żoładka i daje przerzuty obustronne do jajników, to niestety dość typowe (guzy Krukenberga).
_________________
patolog
 
pier 


Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 24

 #11  Wysłany: 2017-12-20, 08:05  


Jeszcze jedno pytanie jeśli są już zmiany META w otrzewnej, jajniku, węzłach chłonnych śródpiersia i jamy brzusznej jest jeszcze sens robić operacje resekcji żołądka?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #12  Wysłany: 2017-12-20, 18:25  


pier napisał/a:
jest jeszcze sens robić operacje resekcji żołądka?

Przy takich i tylu przerzutach to wycięcie żołądka nic nie da bo operacja będzie i tak nieradykalna.Może lekarze mają swój plan i resekcja żołądka jest konieczna z innych przyczyn, nie wiem?. Tylko co da resekcja jak przerzuty są w innych miejscach, według mnie nic a tylko narazi pacjenta na dodatkowe cierpienie.

Dlaczego lekarze proponują wycięcie żołądka, czym to tłumaczą?

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group