1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak brodawkowaty tarczycy
Autor Wiadomość
julietta 



Dołączyła: 23 Mar 2015
Posty: 63
Pomogła: 2 razy

 #1  Wysłany: 2015-04-28, 22:54  Rak brodawkowaty tarczycy


Cześć!
Mam 30 lat, mam na imię Agata ale wszyscy (mam tu na myśli moją rodzinę oraz znajomych) zwracają się do mnie Julka, dlatego chciałabym abyście Wy także tak się do mnie zwracali :)

Moja historia jest w zasadzie podobna do wielu, o których czytałam na tym forum...
W zeszłym roku (lipiec 2014) udało mi się, po długich bojach z moimi lekarzami, dostać skierowanie do endokrynologa. Pojechałam do niego z wynikami, które przedstawiały się następująco:

TSH_3GEN 3,990 (norma: 0,27 - 4,2)
FT3 5,10 (norma: 3,1 - 6,8)
FT4 18,45 (norma: 12 - 22)
Wapń całk. 2,39 (norma: 2,12 - 2,62)

Już na pierwszej wizycie, lekarz wykrył w USG guzek 12 mm.

Badanie USG Tarczycy i Przytarczyc wykazało: "W płacie lewym, w biegunie górnym - zmiana ogniskowa o hipoechogenicznej echostrukturze o średnicy 12 mm. Węzły chłonne szyi bez zmian".


Lekarz skierował mnie na biopsję, w między czasie zaś polecił wykonać Anty TPO oraz P-ciała przeciw receptorom TSH AB-TSHR. Wyniki:

P-ciała przeciwko receptorom TSH <0,3 (zakres ref. <1,5)
P-ciała anty peroksydazie tarczycy 32.7 (zakres ref. 0.0. - 35.0)

22.07.2014 r. odebrałam wyniki biosji i dowiedziałam się, ze mam raka brodawkowatego tarczycy. Rozpoznanie:

"Nakłuto hipoechogenny guzek wymiarów do 1cm bieguna górnego płata lewego tarczycy.
Igła została uwidoczniona w zmianie. Materiał stanowi sześć szkieł podstawowych.
W rozmazach liczne płaty i układy brodawkowate tyreocytów.
Jądra tyreocytów powiększone (wielkości 2-2,5 x RBC) wydłużone, jasne, z obecnością wypukleń i bruzd wewnątrzjądrowych.
W tle pojedyńcze komórki olbrzymie oraz krople gęstego koloidu.

Wnioski: biopsja diagnostyczna
Kategoria: Nowotwór złośliwy - rak brodawkowaty tarczycy (VI TBSRTC)"

Wraz z wynikiem dostałam skierowanie do Centrum Onkologii w Gliwicach i z zapewnieniem, że tam rezydują najlepsi specjaliści,
tak więc wybrałam się tam na wycieczkę i konsultację na Zespole Guzów Tarczycy, gdzie wyznaczono mi termin na 29.08.2014 na przyjecie do Kliniki Chirurgii Onkologicznej na wycięcie dziada (w sensie całej tarczycy)
oraz wcześniejszy termin 18.08.2014 na Konsultację na ZGT, na której miałam dostać potwierdzenie wyniku biopsji.

Wynik konsultacji preparatów potwierdził wcześniejszą diagnozę, tak więc czekała mnie operacja.
1.09.2014 wycięto mi całą tarczycę, wraz z układem chłonnym centralnym po stronie lewej.
Wykonano także biopsję węzłów chłonnych po stronie lewej "Intra", która wyszła ujemna.
Mojego raka opisano jako T1b

Zalecono Euthyrox w dawce 125

16-18.09.2014 robiłam badania (TSH, FT3 i FT4 oraz morfologię)
TSH 1,430 (norma: 0,27 - 4,2)
FT3 4,10
FT4 25,35
Wapń zjonizowany 1,10 (norma: 0,981-1,300)

2.10.2014 roku pojechałam do Gliwic na kontrolę pooperacyjną, na której przekazano mi Badanie histopatologiczne badanego podczas operacji węzła chłonnego (ujemna) oraz badanie histopatologiczne wyciętej tarczycy.

Rozpoznanie:
A - carcinoma papillare diam. 1cm typus classicus, sine capsula
Rak nacieka tkanki okołotarczycowe.
pT3N0Mx
B, C, D, E, F, G Thyreoiditis chronica focalis
H Fragmenty tkanki łącznej i utkania tarczycy oraz węzeł chłonny bez przerzutów

Przyjmująca mnie lekarka poinformowała mnie, że w związku z tym, że rak naciekał tkanki okołotarczycowe,
zmieniono mi klasyfikacje guza na pT3 oraz że potrzebne będzie jodowanie, na które mnie kieruje.
Wręczyła mi także informator i odesłała do domu :)

Przed odstawieniem hormonów tarczycy (by przygotować się do jodowania)
zrobiłam wyniki TSH, które wyniosło 2,080 i 28.11.2014, tuż po moich 30-tych urodzinach udałam się na swój mały, prywatny Czarnobyl do Gliwic.

W epikryzie napisano oczywiście dotychczasową historię choroby, oraz dodano:
"W badaniach laboratoryjnych stwierdzono stymulację endogenną TSH 138,5, tyreoglobulina 84,3, przeciwciała anty-TPO w normie: 15,5. Gospodarka elektrolitowa prawidłowa.
W badaniu USG szyi stan po wycięciu tarczycy, przytchawiczo po stronie prawej zmiana śr. 6mm, po stronie lewej węzeł chłonny szyjny gr. IIA - obie zmiany zbioptowano, nie uzyskując cytologicznych cech nowotworu".

Zakwalifikowano mnie więc do podania 131I. Wyniki badań, wykonane na oddziale:

28.11.2014
USG tarczycy i przytarczyc - Stan po wycięciu tarczycy - Przytchawiczo po stronie prawej zmiana 6x3mm, najpewniej fragment tarczycy.
Podżuchwowo symetrycznie pojedyncze odczynowe węzły chłonne.
Po stronie lewej wezeł chłonny przedni górny śr. 13mm - do BACC

Scyntygrafia i radioizotopowe badanie czynnościowe tarczycy z zastosowaniem jodu 131I
wynik: 1,5% gromadzenia znacznika

02.12.2014
Scyntygrafia całego ciała z zastosowaniem 131I
wynik: W scyntygrafii całego ciała wykonanej 24 godzin po podaniu diagnostycznej aktywności 131I poza gromadzeniem w loży tarczycy nie stwierdza się selektywnego gromadzenia radioznacznika.

jest tam jeszcze wiele innych badań szczegółowych, ale nie będę już wszystkiego przepisywała, a ponieważ nie umiem jeszcze wstawić tutaj zdjęcia....
jednak najbardziej niepokojąca była dla mojej lekarki trreoglobulina oraz Parathormon, który wyniósł 119,00 (norma: 16,00-87,00). Euthyrox zwiększyła mi do 137.

Biorąc pod uwagę te wyniki dostałam skierowanie na Tomografię Komputerową szyi i klatki piersiowej, którą wykonałam 20.03.2015 marca w Gliwicach w CO.

24.02.2015 robiłam ponowne badanie TSH 1,350, FT3 4,14, FT4 23,88 oraz Kreatynina 0,80 i wartość eGFR (MDRD) 88,921 (stadium II GFR 60-89)
więc moja endokrynolog, która prowadzi mnie w Trójmieście, zwiększyłą mi dawkę Euthyroxu do 150.

No i teraz najnowsza historia.

9.04.2015 byłam w Gliwicach na wizycie po TK. Rano zrobili mi badania krwi i moja Pani doktor powiedziała, że jest super bo Tyreoglobulina spadła do 0 i parathormon tez spadł (nie dała mi jednak wyników badań, także nie mam żadnych wartości).
Następnie przekazała mi wyniki TK (było robione z kontrastem).

Wynik: "Gruczoł tarczowy usunięty. w Loży pooperacyjnej po stronie lewej przytchawiczo widoczne jest drobne ognisko wzmocnienia, wielkości 5mm.
W różnicowaniu należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności zmiany po leczeniu, mniej prawdopodobna wznowa.
Zalecana wcześniejsza kontrola radiologiczna.
Węzły chłonne szyjne w osi krótkiej do 4mm - w normie.
Struktury anatomiczne gardła i krtani zmian nie wykazują.
Miąższ płucny prawidłowo powietrzny, bez zmian ogniskowych. jamy opłucnowe wolne.
W zakresie śródpiersia przytchawiczo widoczne są pojedyncze owalne węzły chłonne w osi krótkiej - do 3,5mm - prawidłowe.
Wnęki płuc wolne. Serce, duże naczynia zmian nie wykazują.
W dołach pachwowych widoczne są pojedyncze węzły chłonne owalne, w osi krótkiej do 5mm, w normie.
Nadobojcza zmian nie wykazują.

Wnioski: Drobne ognisko wzmocnienia w dolnym biegunie loży pooperacyjnej po stronie lewej do wczesnej kontroli. Innych zmian nie stwierdzono"

Pani doktor powiedziała, że "ta tomografia jest dobra, ale zobaczmy jeszcze w USG ten brzydki węzeł górny"
no i zrobiła mi USG, na którym widać było uwidocznioną zmianę po stronie prawej,
ale stwierdziła, że to nic groźnego..
także po stronie lewej, w dole nadobojczykowym pokazała się w USG zmiana, uwidoczniona na TK,
ale także stwierdziła, że to najpewniej jakiś zrost pooperacyjny i że na razie nie będziemy się nim zajmować...
i przeszła do węzła.

W TK nie został on opisany, jednak obraz USG nie podobał się Pani doktor na tyle, ze wezwała inną na konsultację,
która również potwierdziła, że jest on bardzo, bardzo brzydki.
Zapytały mnie czy wyrażam zgodę na ponowną biopsję, na którą oczywiście się zgodziłam.
Pani doktor była przekonana, że powinna wyjść czysto ta biopsja - w końcu w TK go nie widać, wcześniejsza biopsja była czysta i tyreoglobulina spadła do 0.
Po wyniki miałam dzwonić i wtedy tez powiedzą mi, kiedy mam przyjechać do kontroli.

24.04.15 dodzwoniłam się do mojej pani doktor, która powiedziała, że niestety biopsja jest dodatnia i muszę koniecznie do nich przyjechać.
Kiedy zapytałam czy jest to przerzut z tarczycy to nie odpowiedziała, powtarzała tylko że muszę przyjechać i to najlepiej jak najszybciej...

14 maja 2015 mam wyznaczoną datę konsultacji chirurgicznej :) Jeśli znajdzie się ktoś, kto dotarł do końca tego bardzo długiego posta i będzie nadal zainteresowany tym, jak toczą się losy mojego bUraka - zapraszam za jakiś czas na aktualizację ;)

Pozdrawiam Was serdecznie!

Julka
_________________
Worrying will never change the outcome.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2015-04-29, 10:48  


Julietto,

Są na tym forum także i tacy, co nie tylko chcą ale i muszą czytać wszystko do końca. ;)

Dobrze, że masz wyznaczoną w miarę niedługo konsultację u tego chirurga.
Najważniejsza sprawa to ustalenie czy jest możliwe szybkie usunięcie tego węzła chłonnego,
wydaje się, że nie powinno być z tym problemów, wtedy nadal będzie można mówić o szansach powodzenia całego leczenia.

Życzę Ci, by tak było, pozdrawiam i witam na naszym forum.
Czekamy na dalsze i oby pozytywne wiadomości od Ciebie. :)
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
julietta 



Dołączyła: 23 Mar 2015
Posty: 63
Pomogła: 2 razy

 #3  Wysłany: 2015-04-29, 11:58  


Richelieu,

Bardzo dziękuję za Twoją odpowiedź! Z praktyki podejrzewam, że na usunięcie będę czekała około miesiąca, do dwóch. Biorąc pod uwagę, że tyreoglobulina jest w tej chwili 0, mam nadzieję że nie jest to INNY nowotwór. Tego "szczęścia" by było za wiele ;) Póki co, staram się trzymać mojej myśli przewodniej (uwidocznionej w podpisie 8-) ) i czekam do 14 maja na konsultację. Dam znać co powiedział chirurg i jaki jest dokładny wynik biopsji tego węzła.

Serdecznie dziękuję za życzenia i ślę pozdrowienia znad morza! :-D
_________________
Worrying will never change the outcome.
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #4  Wysłany: 2015-05-03, 16:13  


Witaj Julio
przeczytałam Twój post. Z tego wszystkiego chyba dobrze , ze tak wcześnie p. Doktor zareagowała i przeprowadziła konsultacje i badanie. Jestem przekonana, że wszystko dobrze się ułoży.
Życzę dużo zdrowia. :)
 
julietta 



Dołączyła: 23 Mar 2015
Posty: 63
Pomogła: 2 razy

 #5  Wysłany: 2015-05-04, 09:26  Dziękuję!


Zulo!

Bardzo dziękuję za słowa otuchy! Musze przyznać, że to forum pełni nie tylko funkcję informacyjną, ale także niezwykle terapeutyczną ;)

Właśnie czekam na odpowiedź czy dostanę wcześniejszy termin konsultacji, także prawdopodobnie wyjaśni się wszystko wcześniej niż 14 maja :) Trzymajcie kciuki!
_________________
Worrying will never change the outcome.
 
anitag79 


Dołączyła: 10 Gru 2014
Posty: 21
Pomogła: 3 razy

 #6  Wysłany: 2015-05-04, 11:15  


Pozdrawiam Cię i życzę dużo zdrowia.

PS. Przeczytałam cały Twój wpis :mrgreen:
 
julietta 



Dołączyła: 23 Mar 2015
Posty: 63
Pomogła: 2 razy

 #7  Wysłany: 2015-05-04, 11:45  


anitag79 czyli więcej jest tu takich wytrwałych osóbek! wspaniale! również Cię pozdrawiam i Tobie również życzę duuuużo zdrowia!

Ps: wcześniejszy termin jest już niemożliwy, pozostaje oczekiwanie do 14-ego ;)
_________________
Worrying will never change the outcome.
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #8  Wysłany: 2015-05-04, 17:20  


ja dzięki temu, że zawitałam na to forum, to łatwiej było mi przetrwać czas do operacji.
Tu spotkałam ludzi , którzy bardzo pomogli. Tu również dostałam dużą porcje wiedzy- fachowej nie tylko od moderatorów, ale również od osób którzy przeszli przez chorobę.

Dzięki temu , że mogłam poczytać posty innych osób- to lepiej znosiłam chorobę. Wielki ukłon w stronę założycieli i moderatorów.
Minął rok a ja co jakiś czas zaglądam i czytam nowe posty- również po to aby dodać innym otuchy i służyć własny przykładem.

julietta, te 10 dni zleci szybko.
pozdrawiam cieplutko i trzymam kciuki.
 
Pablo 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 292
Skąd: Kraków
Pomógł: 154 razy

 #9  Wysłany: 2015-05-04, 22:02  


Spoko, spoko. Tu wiele osób czyta dokładnie, tylko nie wszyscy zaglądają na forum codziennie. Najważniejsze w Twoim przypadku, iż problem nie został zbagatelizowany i proces leczenia i diagnostyki toczy się dalej. Trzymam kciuki i serdecznie pozdrawiam. 14 już niedługo.
_________________
Pablo
www.raktarczycy.blogspot.com
 
julietta 



Dołączyła: 23 Mar 2015
Posty: 63
Pomogła: 2 razy

 #10  Wysłany: 2015-05-04, 23:06  


Witaj w moim wątku Pablo!
Muszę Ci podziękować, ponieważ twój blog rozjaśnił mi wiele i dał odpowiedzi na pytania, które pojawiły się przed jodowaniem w Gliwicach... a będąc już na oddziale poleciłam "Cię" koleżankom z sali i wspólnie czytałyśmy Twoje wpisy 8-)
Dziękuję i pozdrawiam Cię serdecznie! :-D
_________________
Worrying will never change the outcome.
 
Pablo 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 292
Skąd: Kraków
Pomógł: 154 razy

 #11  Wysłany: 2015-05-05, 20:40  


:mrgreen:
Trzym się i daj znać co zostało (jak już zostanie ;-)) ustalone na konsultacji z chirurgiem.
_________________
Pablo
www.raktarczycy.blogspot.com
 
julietta 



Dołączyła: 23 Mar 2015
Posty: 63
Pomogła: 2 razy

 #12  Wysłany: 2015-05-17, 11:01  i po wizycie


Witajcie. Jestem juz po konsultacji chirurgicznej w CO w Gliwicach gdzie potwierdzono przerzutowy charakter zmiany. Otrzymalam wynik biopsji oraz zalecenia, jakie badania zrobić do operacji.

Wynik biopsji:

Lokalizacja zmiany: węzeł chłonny w grupie II A po stronie lewej ze zwapnieniami, średnicy 11 mm

Rozpoznanie: Cellulae carcinomatosae metastaticae
Syderofagi i makrofagi, rozproszone limfocyty na tle płynu białkowego.
Obraz najbardziej odpowiada przerzutowi raka brodawkowatego ze zwyrodnieniem białkowym.

Ostateczne ustalenie strategii terapeutycznej zostanie podjęte na konsylium wielodyscyplinarnym w dniu 27.05.2015. Wstępnie zarezerwowano termin przyjęcia do Kliniki Chirurgii Onkologicznej na dzień 09.06.2015 r.
_________________
Worrying will never change the outcome.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #13  Wysłany: 2015-05-17, 11:28  


julietta napisał/a:
Ostateczne ustalenie strategii terapeutycznej zostanie podjęte na konsylium wielodyscyplinarnym w dniu 27.05.2015. Wstępnie zarezerwowano termin przyjęcia do Kliniki Chirurgii Onkologicznej na dzień 09.06.2015 r.

Wygląda na to, że Twoje leczenie jest w dobrych rękach,
a planowany termin przyjęcia do szpitala w miarę nieodległy.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
julietta 



Dołączyła: 23 Mar 2015
Posty: 63
Pomogła: 2 razy

 #14  Wysłany: 2015-05-17, 11:46  


Tak myślę :) oczekuję teraz na konsylium :)
_________________
Worrying will never change the outcome.
 
julietta 



Dołączyła: 23 Mar 2015
Posty: 63
Pomogła: 2 razy

 #15  Wysłany: 2015-05-21, 10:16  


Witajcie! Czy powinnam się niepokoić tymi przerzutami do węzła?We wrześniu, biopsja śródoperacyjna była czysta, robiona w grudniu po jodzie biopsja wyszła ujemnie, biopsjowany węzeł nie świecił w TK w marcu, a zrobiona w kwietniu biopsja wyszła już dodatania, z wynikiem potwierdzającym przerzut z tarczycy?
- Czy możliwe jest, że nie trafili tyle razy w komórki nowotworowe?
- Skoro w TK nie opisano tego węzła, to po prostu przerzut zrobił się "między" TK a biopsją? W miesiąc? :?ale?:
_________________
Worrying will never change the outcome.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group