1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przerzut do węzła chłonnego nadobojczykowego
Autor Wiadomość
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #151  Wysłany: 2018-10-30, 19:32  


Tomuś,

Chyba Cię zaadoptuję, ;) jesteś wyjątkowym synem.

Jestem też taka uparta jeśli chodzi o moich bliskich, że trzeba wszystko do końca wyjasnić i wtedy dopiero można spać spokojnie.

powodzenia
 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #152  Wysłany: 2018-11-14, 11:53  


Szanowni!

Mamy wynik PET i we wniosku jest "guz z rozpadem / pseudotorbiel zmieniona zapalnie - do weryfikacji".

Jak rozumiem nie jest to jednoznaczny wynik i wymaga dalszej weryfikacji np. endosonografią lub laparoskopem, biopsją chirurgiczną?

Dzisiaj już na szczęście udajemy się do prof. Lampe, może on będzie w stanie pomóc.

Przynajmniej w PET już nie ma węzłów chłonnych zaotrzewnowno, czyli stan zapalny się zmniejsza?



2018.11.14 - PET int.png
Pobierz Plik ściągnięto 2080 raz(y) 1,74 MB

 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #153  Wysłany: 2018-11-14, 21:55  


Tomuś napisał/a:
Jak rozumiem nie jest to jednoznaczny wynik i wymaga dalszej weryfikacji

Dalej wiemy, że nic nie wiemy.

Tomuś napisał/a:
Dzisiaj już na szczęście udajemy się do prof. Lampe, może on będzie w stanie pomóc.

Czekamy na wieści.

pozdrawiam
 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #154  Wysłany: 2018-11-15, 08:45  


Jesteśmy po konsultacji z prof. Lampe i również jak inni lekarze stwierdził, że nie jest prawdopodobne by była to torbiel nowotworowa, a pseudotorbiel polekowa patrząc na ogląd całej sytuacji. Oglądał też zdjęcia z MR i stwierdził, że taki guz po kontraście świeciłby się jak latarnia jakby był nowotworowy. Zalecił zrobienie tego co zasugerował również inny gastroenterolog - badanie EUS.

Także aktualne scenariusze:
1. Kierujemy się do ultra dobrego gastroenterologa, który nauczy nas i pomoże naprawić owrzodzenie dwunastnicy i nadżerkę (która może dawać bóle, a nie trzustka)

2. Robimy badanie EUS z pobraniem materiału

3a. Jeżeli to będzie płynne i nie będzie bolało - olewamy, być może wchłonie się samodzielnie.
3b. Jeżeli to będzie płynne i będzie bolało - robimy bypass z jelitem i zostanie powoli wyssane.
3c. Jeżeli to będzie śluzowate - określimy histopatologię.

Bardzo, bardzo miły i przyjemny człowiek z klasą, dobrze wychowany. W tym całym tragiźmie sytuacji najzabawniejsze było gdy zapytał się mnie bez ironii "Pan jest lekarzem, prawda?". Usłyszeć taki komplement od najlepszego specjalisty w kraju od trzustki to zaszczyt... a pokazało też mojej Mamie, że jednak wiele razy mam rację.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #155  Wysłany: 2018-11-16, 20:13  


Tomuś napisał/a:
2. Robimy badanie EUS z pobraniem materiału

Wiadomo, że takie badanie powinno dać dopiero odpowiedź, badania obrazowe nigdy nie dadzą nam 100 % odpowiedzi.

powodzenia
 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #156  Wysłany: 2018-11-16, 21:20  


Dziękujemy, badanie już 14.12.2018 r. :-)

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2018-11-18, 14:50 ]
Czekamy na wieści.

 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #157  Wysłany: 2018-12-18, 17:58  


Dzień dobry.

Przedstawiam wynik badania EUS. Czekamy na oceny histopatologiczne, które mają być w ciągu 10 dni. Dodatkowo w rozmowie z Paniami na miejscu, które mają podobne "torbiele" okazało się, że w większości przypadków ich to nie boli, jeżeli nie ma towarzystwa owrzodzenia lub nadżerki, więc podnosimy priorytet wyleczenia dwunastnicy i gastrolog jest przewidziany na 10.01.2019 r. właśnie pod tym kątem bo nie za bardzo podawanie Helicid Forte/Spasmoliny pomaga... chyba, że to taki długotrwały proces... ja bym zaczął od dobrej diety, tylko jeszcze nie wiem jakiej.



2018.12.14 - EUS trzustki int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1439 raz(y) 289,98 KB

 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #158  Wysłany: 2018-12-18, 20:23  


Tomuś napisał/a:
chyba, że to taki długotrwały proces... ja bym zaczął od dobrej diety, tylko jeszcze nie wiem jakiej.


Na pewno dieta jest dobrym pomysłem, poszukaj w internecie, dobry dietetyk a co do stanów zapalnych, owrzodzeń i leczenia tego to bardzo często jest to dość długi proces.

W tym badaniu jakiejś tragedii nie widzę no ale wynik hist.pat. to podstawa.

pozdrawiam
 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #159  Wysłany: 2018-12-24, 11:51  


Z okazji świąt życzę wszystkim forumowiczom zdrowia, bo to najważniejsze... szczególne życzenia dla Pani moderator Marzeny66, która dzielnie wspiera nas od samego początku :-)
 
nuta 


Dołączyła: 15 Sty 2016
Posty: 194
Pomogła: 5 razy

 #160  Wysłany: 2018-12-24, 17:34  


Dołaczam i dziękuję serdecznie. Wspieram duchem, niech się wszystkim szczęści a Marzence ślę mocne uściski
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #161  Wysłany: 2018-12-29, 20:51  


Tomuś,
Bardzo dziękuję i Tobie i koleżance nuta, za życzenia skierowane bezpośrednia dla mnie, jest mi ogromnie miło.

Wam również życze wszystkiego dobrego a Nowy Rok żeby był dla Was piękniejszy niż poprzedni i spełniły się Wasze wszystkie marzenia. Tomuś, a dla Twojej mamy dużo sił i zdrowia, niuestająco podziwiam Cię, bo jesteś wspaniałym synem.

Dziękuję :flow:
 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #162  Wysłany: 2019-01-03, 15:12  


Witamy w Nowym Roku.

Odebraliśmy dzisiaj histopatologię trzustki po EUS i mamy mieszane uczucia, bo znowu są znaki zapytania i po łacinie napisane "PODEJRZENIE", więc tak naprawdę dalej nic nie wiemy...

Wobec tego dzisiaj byliśmy u chirurgów, którzy poprosili o przywiezienie materiałów do nas do Opola w celu powtórnej oceny... nie wiem czy coś to zmieni ale czemu nie.

Dodatkowo jutro idziemy do takiego głównego chirurga poprosić o działanie, które proponowali przed EUS, tj. odsączenie płynu z torbieli lub wycięcie i pobranie większej ilości materiału do oceny.

Standardowo pytania:

1. Na wypisie martwi mnie marker CA19-9, który wyskoczył na 450 pomimo, że w październiku wynosił 20. Standarodowo możemy domniemać, że wynika ze stanu zapalnego? Dodatkowo jest podpisany "płyn z trzustki", więc tymbardziej?

2. Amylaza w surowicy przed badaniem wynosiła 101, a po badaniu 365. Oznacza, to, że badanie mogło coś naruszyć i jest to chwilowe podniesienie?

3. Czy glukoza przekroczona o 3 powinna nas niepokoić pod kątem cukrzycy, czy raczej delikatnie zmienić dietę?

4. Jak czytać opis EUS to jak rozumiem cała trzustka jest czysta i bez zmian ogniskowych, natomiast czytając histopatologię mamy to przypuszczenie nowotworu i tu jest pytanie do każdego zdania:

4a: "bezpostaciowa treść białkowa, masy martwicze" - co to oznacza?
4b: "makrofagi, granulocyty, limfocyty" - co to oznacza, krew w torbieli?
4c: "płaty komórek nabłonka gruczołowego z cechami atypii" - czy "inne utkanie" może od razu świadczyć o nowotworze?
4d: "rdzeń brodawczaka" - czy to oznacza inny nowotwór związany z HPV?

5. Czy powtórna ocena BAC może coś zmienić? Tzn. jeżeli byłby to wyłącznie stan zapalny to nie byłoby wątpliwości?

Nie wiem czy umawiać wizytę do Prof. Lampe, bo dalej są niejasności. Uważam, że najlepiej jest teraz wyciąć/wyssać tę torbiel dla pewności. Zwłaszcza, że bóle nie przechodzą po jedzeniu (które mogą być związane z nadżerką i owrzodzeniem dwunastnicy) bez zażycia NLPZ raz na 12 godzin.

Pozdrawiam.







2019-01-03 - KILSZ Prudnik 1 int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 983 raz(y) 2,56 MB

2019-01-03 - KILSZ Prudnik 2 int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 930 raz(y) 2,49 MB

2019-01-03 - Histopatologia trzustki int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 935 raz(y) 2,35 MB

 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #163  Wysłany: 2019-01-07, 13:18  


AKTUALIZACJA:

Zrobiliśmy dzisiaj powtórnie marker CA19.9 i okazuje się, że jest w normie, tj. 32 [0-39]. Czy to oznacza, że faktycznie marker podniósł się tylko po badaniu? Dodatkowo na karcie wypisowej jest pod nim napisane "płyn z trzustki". Czyli oznacza to, że marker był mierzony na tym płynie, a nie z krwi? Jeżeli tak to czy to nie oznacza, że to jest zapalne skoro nie ma w normalnym (poza torbielą) obiegu krwi?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #164  Wysłany: 2019-01-08, 21:47  


Tomuś,
Nie umiem Ci odpowiedzie na wszystkie pytania, są tak dokładne a ja nie znam się na wszystkim. Myślę, że najlepsza opcją byłoby wyciąć to wszystko i dokładnie przebadać bo mama wciąż przechodzi różne-różniaste badania, które i tak nie dają jednoznacznego obrazu. Umówiłabym się do profesora i szczerze porozmawiała mając te wszystkie wyniki czy to nie byłaby najlepsza opcja.

Zrobisz oczywiście po swojemu bo i tak jesteś mamy najlepszym lekarzem.

pozdrawiam
 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #165  Wysłany: 2019-01-10, 10:04  


Byliśmy dzisiaj u lekarza i po powtórnej histopatologii stwierdzono nowotwór trzustki, nie wiadomo jaki prawdopodobnie gruczolakorak. Nie jest to przerzut, tylko drugi nowotwór, który jeszcze się nie rozsiał.

14.01.2019 - konsultacja u Prof. Lampe
17.01.2019 - konsylium decydujące najpewniej o wycięciu całości i pobraniu materiałów do badań. Pytanie czy chirurgia w Opolu się podejmie. Jak nie to mam nadzieję, że Katowice tak.



2018.01.10 - Hist pat trzustka int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 690 raz(y) 2,16 MB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group