1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #796  Wysłany: 2017-02-22, 16:27  


KasiaKasiaKasia, w przypadku siostry może dojść do zbiegu dwóch świadczeń. Wtedy renta rodzinna wynosi 90% świadczenia które przysługuje tacie i jest dzielona na dwie osoby.
„Zgodnie z treścią art. 9 ustawy o rencie socjalnej „w przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy”.
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
meteor 



Dołączył: 22 Kwi 2012
Posty: 270
Pomógł: 8 razy

 #797  Wysłany: 2017-05-26, 11:12  


Witam.

Leczenie raka nosogardła zakończyłem w 2012 roku, ZUS przyznał mi rentę do końca 2017 roku, czyli na 5 lat.

Zgodnie ze standardami lekarskimi, jeżeli do tego czasu nie będzie wznowy,czyli minie 5 lat, to znaczy, że jestem zdrowy i ZUS nie przedłuży mi renty, co skutkuje podjęciem pracy.
Pracę ową już planowałem, niestety mam podejrzenie wznowy,( mam nadzieję, że niesłusznie) i w związku z tym mam pytanie.


Jak teraz ZUS będzie liczył 5-letni okres od zakończenia leczenia choroby?

Koniec leczenia na 2012 r i mimo wznowy ( oby się nie potwierdziło )koniec renty w 2017 r, jeżeli oczywiście mnie wyleczą?
Czy może okres 5-letni biegnie od zakończenia leczenia wznowy i ZUS przyzna mi rentę na kolejne 5 lat?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #798  Wysłany: 2017-05-26, 11:44  


Cytat:
Jak teraz ZUS będzie liczył 5-letni okres od zakończenia leczenia choroby? (...)
Czy może okres 5-letni biegnie od zakończenia leczenia wznowy i ZUS przyzna mi rentę na kolejne 5 lat?

ZUS tak nie liczy, przyzna na tyle ile 'sam uważa'.
Ja miałam rentę tak na 2 lata, rok, itd. ... Za każdym razem, gdy zbliżał się 'koniec renty', składałam wniosek na dwa miesiące przed końcem renty i stawałam na komisję.

Po złożeniu wniosku o przyznanie/przedłużenie renty (oby nie było potrzeby) (pilnuj terminu!), stajesz na Komisji i lekarz orzecznik decyduje na ile zostanie przyznana renty i ten okres będzie liczony od dnia przyznania Ci renty.

Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
mariool 


Dołączyła: 10 Sty 2017
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #799  Wysłany: 2017-06-10, 21:22  Zasiłek rehabilitacyjny....co robić??


Witajcie!
Proszę bardzo o pomoc.
Zachorowałam w 2009, przeszłam zabieg, chemio i radioterapie a później hormonoterapie. Wszystko było ok. W 2015 ujawniły sie przerzuty do kości a w 2017 do wątroby. Jestem w trakcie chemioterapii, która szczęśliwie przynosi efekty i nastąpiła regresja zmian w wątrobie. Przebywam na zwolieniu lekarskim, w sierpniu minie mi 182 dni. Chemie wg planu mam miec do października 2017. Chcę złożyć dokumenty do ZUS o zasiłek rehabilitacyjny. Wystarczyło by mi 3 m-ce na czas przyjmowania chemii. Otrzymałam wypełniony druk N9 od mojej onkolog, w którym napisała: rokowanie bardzo poważne, choroba w stadium uogólnienia, leczenie ma charakter paliatywny.
Czy z taką opinią lekarza mam szansę na zasiłek rehabilitacyjny i powrót do pracy. Obawiam się, że komisja może stwierdzić, ze jestem niezdolna do pracy i wysłac na rentę.
Jestem dopiero po 30, praca biurowa i chetnie bym wróciła po chemii.

[ Dodano: 2017-06-10, 21:35 ]
Rozmyślam jeszcze nad innym rozwiązaniem. Tzn czy nie lepiej będzie jeśli już teraz wrócę do pracy. Zwolnienie brałabym tylko na tydzień po chemii, ewentualnie urlop. Wlewy mam co 3tyg. Nie odpocznę za bardzo ale mogloby się udać.
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #800  Wysłany: 2017-06-10, 22:14  


Twoje rozmyślanie może jest dobre, ale pracodawca może Cię dopuścić do pracy wtedy gdy przyniesiesz zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, że jesteś zdolna do pracy (byłaś powyżej 30 dni na zwolnieniu lekarskim). Nie wiem czy lekarz wyda Ci takie zaświadczenie.
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
mariool 


Dołączyła: 10 Sty 2017
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #801  Wysłany: 2017-06-11, 15:15  


Proszę bardzo o pomoc.
Zachorowałam w 2009, przeszłam zabieg, chemio i radioterapie a później hormonoterapie. Wszystko było ok. W 2015 ujawniły sie przerzuty do kości a w 2017 do wątroby. Jestem w trakcie chemioterapii, która szczęśliwie przynosi efekty i nastąpiła regresja zmian w wątrobie. Przebywam na zwolieniu lekarskim, w sierpniu minie mi 182 dni. Chemie wg planu mam miec do października 2017. Chcę złożyć dokumenty do ZUS o zasiłek rehabilitacyjny. Wystarczyło by mi 3 m-ce na czas przyjmowania chemii. Otrzymałam wypełniony druk N9 od mojej onkolog, w którym napisała: rokowanie bardzo poważne, choroba w stadium uogólnienia, leczenie ma charakter paliatywny.
Czy z taką opinią lekarza mam szansę na zasiłek rehabilitacyjny i powrót do pracy. Obawiam się, że komisja może stwierdzić, ze jestem niezdolna do pracy i wysłac na rentę.
Jestem dopiero po 30, praca biurowa i chetnie bym wróciła.
Rozmyślam jeszcze nad innym rozwiązaniem. Tzn czy nie lepiej będzie jeśli już teraz wrócę do pracy. Zwolnienie brałabym tylko na tydzień po chemii, ewentualnie urlop. Wlewy mam co 3tyg. Nie odpocznę za bardzo ale mogloby się udać.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-06-12, 11:14 ]
Posty Twoje zostały scalone. Jest odpowiedni wątek służący takim pytaniom i w nim powinnaś była zadać to pytanie, nie ma potrzeby tworzenia nowych postów. Proszę zapoznać się z Regulaminem forum.

 
JaBaba 


Dołączyła: 10 Sty 2016
Posty: 634
Pomogła: 14 razy

 #802  Wysłany: 2017-06-11, 20:09  


Po co dublujesz wątki? Dostałaś odpowiedź :
http://www.forum-onkologi...bic-vt15169.htm
_________________
Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna...
 
mariool 


Dołączyła: 10 Sty 2017
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #803  Wysłany: 2017-06-12, 16:42  


Przepraszam za dublowanie, później doczytałam że jest już taki wątek.

Co do mojej sprawy to w pracy doradzają, żeby złożyć dokumenty na zasiłek rehabilitacyjny i spokojnie dokończyć chemioterapie.
Czy ktoś z Was miał jakieś doświadczenia z komisją na zasiłek rehabilitacyjny przy wznowie choroby??
Czy przy takich rokowaniach jest na niego szansa?? Nie chce iść na rentę.
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #804  Wysłany: 2017-06-13, 20:57  


mariool, pamiętaj, że:
Dokument ZUS N-9 (zaświadczenie o stanie zdrowia dla celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego, wydawane przez lekarza prowadzącego leczenie) jest niezbędny do wydania orzeczenia lekarskiego. Zaświadczenie nie może być starsze niż 1 miesiąc, licząc od daty złożenia wniosku.
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
mariool 


Dołączyła: 10 Sty 2017
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #805  Wysłany: 2017-06-13, 22:01  


Dziękuję i pamiętam o tym. Otrzymałam ten druk wypełniony przez mojego onkologa i to co tam wyczytałam dot. rokokowania choroby tak mnie zmartwiło.
 
smoga 


Dołączyła: 20 Kwi 2010
Posty: 99
Pomogła: 2 razy

 #806  Wysłany: 2017-07-12, 21:48  


Witajcie. Zachorowałam w 2016r: rak trzonu macicy. Miałam operację radykalną i radioterapię. Złożyłam w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie wniosek o przyznanie stopnia niepełnosprawności i dostałam znaczny na rok (do 31.11.2017). Lekarz orzecznik powiedział, że po roku mogę się ubiegać o przedłużenie. Wprawdzie jest jeszcze trochę czasu, ale już się zastanawiam, jakie papiery dołączyć i czy nie zacząć ich zbierać. Czy mógłby mi ktoś doradzić? Z góry dziękuję :)
 
chiiii 


Dołączyła: 06 Sie 2017
Posty: 1

 #807  Wysłany: 2017-08-07, 00:10  


Witam, mam pytanie odnośnie orzeczenia o niepełnosprawność. Nie choruję na nowotwór, ale mam epilepsję na którą dostałam w marcu stopień lekki na 3 lata. Jak wiadomo ten stopień nic nie daje. Mam problemy ze znalezieniem pracy i trafiła się firma ze stanowiskiem gdzie naprawdę chciałabym pracować jednak odpowiedzieli, że zatrudniają osoby niepełnosprawne tylko ze stopniem umiarkowanym lub znacznym. I teraz chciałabym spróbować z wnioskiem o pogorszenie się stanu zdrowia z związku z bólami kręgosłupa, które mam. Mam pogłębioną kifozę i chorobę Scheuermanna jednak ostatnio u lekarza byłam 10 lat temu więc nie mam żadnych dokumentów o chorobie. I teraz chciałam iść prywatnie ze 3 wizyty żeby była jakaś historia choroby, zdjecia rtg jednak nie wiem czy warto mi próbować w ogóle skoro w marcu dostałam poprzednią decyzję a powiedzą mi, że nagle mi się pogorszyło i tak mało dokumentacji, że się nie kwalifikuję. Czy byłaby jednak nadzieja na wyższy stopień jeszcze z tą nieszczęsną epilepsją? Czy ktoś próbował składać z taką krótką historią choroby? Wiem, że trochę nie na temat na tym forum, ale tylko to forum znalazłam w internecie. Z góry dziękuję za odpowiedzi i rady, pozdrawiam
 
meteor 



Dołączył: 22 Kwi 2012
Posty: 270
Pomógł: 8 razy

 #808  Wysłany: 2017-09-15, 18:38  


JustynaS1975 napisał/a:
Ja miałam rentę tak na 2 lata, rok, itd. ... Za każdym razem, gdy zbliżał się 'koniec renty', składałam wniosek na dwa miesiące przed końcem renty i stawałam na komisję.

Po złożeniu wniosku o przyznanie/przedłużenie renty (oby nie było potrzeby) (pilnuj terminu!), stajesz na Komisji i lekarz orzecznik decyduje na ile zostanie przyznana renty i ten okres będzie liczony od dnia przyznania Ci renty.



Ja również tak miałem, ostatnio lekarz orzecznika przyznał mi rentę, bodajże na 2 lata, do końca 2017 roku.
Bardziej mi chodziło o to, czy 5 letni okres, gdy uznaje się pacjenta za zdrowego, biegnie od zakończenia leczenia wznowy, czy mimo wznowy, jednak od zakończenia pierwszego leczenia?


Pozdrawiam.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #809  Wysłany: 2017-09-15, 19:40  


meteor napisał/a:
czy 5 letni okres, gdy uznaje się pacjenta za zdrowego, biegnie od zakończenia leczenia wznowy, czy mimo wznowy, jednak od zakończenia pierwszego leczenia?

Z punktu "medycznego" - myślę, że za zdrowego uznają Cię po 5 latach od zakończeniu leczenia 'końcowego" <że tak nazwę> <choć i te 5 lat jest bardzo umowne>

Z punktu ZUS-u - to "liczenie kiedy jesteś uznany za zdrowego" nie ma wpływu na "długość przyznawanej renty".
Renta jest przyznawana z powodu niezdolności do pracy, lekarz orzecznik ocenia czy w obecnym stanie zdrowia jesteś zdolny podjąć pracę. O tym czy zostanie przyznana renta na 2 lata czy 5 lat, decyduje lekarz orzecznik z ZUS i nie musi sugerować się 'liczeniem tych 5 lat."

Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
dabrowa 


Dołączyła: 28 Maj 2018
Posty: 1

 #810  Wysłany: 2018-05-28, 13:23  


Bardzo Wam dziękuję za ten wątek! Nawet nie musiałam zadawać pytania, żeby znaleźć odpowiedź! Trzymajcie się! :)
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#261426
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group