1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #181  Wysłany: 2011-02-05, 13:29  


seba napisał/a:
Witajcie,
mam pytanie...

Czy w związku z usunięciem jadra i chorobą można zaznaczyć we wniosku w ubezpieczeniu - "trwałe inwalidztwo"



W jakim wniosku ? Termin inwalidztwa już nie występuje w obrocie prawnym. Z ZUS jest niezdolność do pracy ( częściowa, całkowita, całkowita z niezdolnością do samodzielnej egzystencji ), w orzekaniu o niepełnosprawności są trzy stopnie ( lekki, umiarkowany, znaczny ).
_________________
c'est la vie
 
 
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #182  Wysłany: 2011-02-24, 16:42  


A gdzie się podziała EDI ?

Ja ciągle czekam na wezwanie do lekarza orzecznika.
Wszystko się przedłużyło, bo nie miałam jednego RP-7 musiałam czekać, aż przyślą
ZUS wysłał do mnie pismo, że przedłużają termin zlożenia tego RP-7 do 18 lutego a jak nie złożę, to wyliczą na podstawie złożonych dokumentów.

Pismo wysłali 1 czy 2 luty, nie wiem teraz i w tym czasie już akurat mama to RP-7 doniosła do ZUS, ale termin już "leciał"
Teraz nie wiem kiedy dostanę to wezwanie, ogólnie to czekam już ponad miesiąc.
Koniecznie mi zależało na tym, aby nie minęły mi te 182 dni chorobowego, aby nie zwolnili mnie z pracy, a ostatnio się dowiedziałam, że i tak mogą mnie zwolnić.

Moja ciotka chyba ze 2 lata jest na rencie, cały czas była pracownikiem firmy i nagle dostała informację, że została zwolniona. Rentę ma beż możliwości świadczenia pracy.
 
zoi 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2009
Posty: 381
Skąd: Grecja/opolskie
Pomogła: 147 razy

 #183  Wysłany: 2011-02-24, 18:25  


Edi się wymiksowała. Zainteresowanym podała swój adres mailowy tu:
http://www.forum-onkologi...a-vt2775,15.htm
 
babusia52 



Dołączyła: 16 Maj 2010
Posty: 43
Pomogła: 4 razy

 #184  Wysłany: 2011-02-24, 20:48  


Gontcha i Madziorek też "wymiksowane".
Mślę,że to duża strata dla forum.
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #185  Wysłany: 2011-02-24, 22:35  


doris123, tak to jest z papierkami. Wydaje mi się, że jak mamcia doniosła przed 18 lutym, to to RP zostanie wzięte pod uwage,
Nie martw się bo nawet jak nie, to ponownie przeliczą i wyrównają.
To akurat najmniejsze zmartwienie.
Powinnaś dostać całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji......
Gdyby nie ten papierek to już byś miała komisje.
pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #186  Wysłany: 2011-02-25, 18:12  


A może mnie nawet nie będą wzywać na komisję.
Dostałam informację, że termin zostaje przedłużony, ale co ma wysokość moich zarobków do wezwania do orzecznika ?
Przecież w międzyczasie mogli mnie wezwać na komisję lekarską i czekać na RP-7.

cyt." ZUS zawiadamia, że w związku ze zgłoszonym przez Panią wnioskiem z dnia 18.01.2011 termin wydanie decyzji w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy ulega przesunięciu."

"w razie nie przedłożenia dowodów wymienionych w pkt. 2 wniosek o emeryturę - rentę zostanie rozpatrzony na podstawie dotychczas złożonych dokumentów."

No szkoda, że się "wymiksowały" :)
 
babusia52 



Dołączyła: 16 Maj 2010
Posty: 43
Pomogła: 4 razy

 #187  Wysłany: 2011-02-25, 21:20  


doris123 wezwą,wezwą.Lekarz orzecznik musi Cię zobaczyć,zbadać,poprzeglądać historię choroby i sposoby jej leczenia.
(Są chorzy , którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą osobiście się stawić na komisję wtedy umawia się lekarza orzecznika na wizytę domową.)

Pozdrawiam
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #188  Wysłany: 2011-02-26, 10:45  


Witam serdecznie
Razem z Rodzicami staram się walczyć z ich chorobą... Tata- nowotwór przełyku, w najbliższym czasie (od poniedziałku w zasadzie) 6 tygodniowa radiochemioterapia. Tata ma zwolnienie lekarskie i na razie żadnych problemów w pracy- pobiera chorobowe czy jakoś tak- chyba to jest standardowa pensja bez premii, wiem, że sporo nie "stracił", ale wiadomo, to nie jest 100% pensji z premią. Dodam, że Tata pracuje w trybie zmianowym w PKN Orlen (szczególne warunki pracy). Mamcię z kolei dopadł przewodowy nowotwór piersi. Opłaca KRUS i generalnie pracuje na gospodarstwie, choć to gospodarstwo to wiadomo, raczej jest aby mieć, a nie na nim zarabiać. Mam dwójkę rodzeństwa i wszyscy się uczymy: ja w klasie maturalnej, brat ostatni rok studiów inżynierskich, siostra ostatni rok studiów licencjackich. Wszyscy chcemy się dalej uczyć. Czy z tego powodu my jako dzieci możemy domagać się jakiejś zapomogi? Wszyscy opłacamy ubezpieczenia ;/ Wiadomo, znacznie pogorszyła się nasza kondycja finansowa, choć Rodzice mają odłożone pieniądze, my tak samo radzimy sobie jak możemy... Czy Mama może domagać się zwolnienia lekarskiego? Od 3 marca ma być poddana badaniom i już pewnie hospitalizacji... W najbliższym czasie na pewno operacja u Mamci (pewnie w marcu??), jak i u Taty (w czerwcu najpewniej). Dodam jeszcze, że Tata był poddawany diagnozie i licznym badaniom i w warszawskim CO lekarze nie chcieli mu dać zwolnienia... Problem był nawet ze zwolnieniem na dzień badania, nagle nie wiedzieli, kto powinien wypisać itp. Zwolnienie przepisuje Tacie płocki gastrolog... ;/
Z góry dziękuję za wszelkie rady. :-(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #189  Wysłany: 2011-02-26, 18:10  


Wam, jako dzieciom, niestety nic nie przysługuje, chyba że dochód w rodzinie będzie tak niski, że będzie się można starać o jakieś wsparcie w ośrodku pomocy społecznej, ale w to też wątpię, bo wszyscy jesteście pełnoletni. Chyba że wezmą pod uwagę to, że się uczycie (dochód musi być niższy niż 400 zł na osobę w rodzinie w to wchodzi również ziemia - 2 ha przeliczeniowe to ok 400 zł).

Tata ma prawo do zasiłku chorobowego przez 182 dni i jeżeli lekarze uznają, że rokuje powrót do pracy w dobrym stanie zdrowia, to po zasiłku ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego - max. przez 12 miesięcy. Zasiłek chorobowy wypłacany jest w wysokości 80% pensji średniej wyliczanej z 12 miesięcy poprzedzających zachorowanie.

Tata prawdopodobnie premie ma wliczone do podstawy zasiłku, tylko ponieważ jest 80% to odczuwa to tak, jakby wynagrodzenie otrzymywał w 100%. Do podstawy zasiłku powinny być wliczone premie, nagrody, 13 pensja, różne dodatki (chyba, że są wypłacane tylko za czas przepracowany), ale właściwą wysokość zasiłku można by było ustalić znając regulamin wynagradzania firmy.

Zwolnienia lekarskie tata może otrzymywać od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (oczywiście poza okresem pobytu w szpitalu - zwolnienie wystawia szpital). Niestety za okres pobytu w szpitalu zasiłek chorobowy wynosi 75% podstawy - czyli niej niż by był w domu. Ale jeżeli lekarz POZ zgodzi się wystawić długie zwolnienie, to ze szpitala zwolnienia brać nie trzeba, nie będzie śladu o pobycie w szpitalu i zasiłek otrzyma nieobniżony. Świadczenie rehabilitacyjne, gdyby uzyskał, to przez pierwsze 3 miesiące otrzymywałby 90% podstawy zasiłku chorobowego, a następne po 75%.

Co do mamy - jeżeli mama opłacała KRUS to ma prawo do zasiłku chorobowego z tego ubezpieczenia. Z tym, że musi być przynajmniej 30 dni nieprzerwanej niezdolności do pracy by wypłacono jej pierwszy zasiłek. Ma prawo do 180 dni choroby a później do świadczenia rehabilitacyjnego lub renty jak każdy pracownik. Zwolnienie jest wypłacane na podstawie takiego samego druku wystawionego przez lekarza jak zwolnienie ZLA taty. ZLA powinny być wypełnione przez lekarza, z wyjątkiem poz. 22 "NIP płatnika", która będzie wypełniana tylko wtedy, gdy rolnik prowadzi działalność gospodarczą i posiada swój numer NIP. W poz. 23 zwolnienia lekarskiego lekarz powinien wpisać nazwisko rolnika opłacającego składkę na ubezpieczenie społeczne rolników.

Zasiłek chorobowy, podobnie jak inne świadczenia z ubezpieczenia społecznego, przyznaje się wyłącznie na wniosek zainteresowanej osoby lub innej osoby mającej interes prawny w ustaleniu tego prawa. Przesłane przez ubezpieczonego do placówki terenowej lub oddziału regionalnego KRUS zaświadczenie lekarskie, wystawione na druku ZUS ZLA, jest traktowane jako złożenie wniosku o rozpatrzenie uprawnień do zasiłku chorobowego.
Zasiłek chorobowy za każdy 1 dzień niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wynosi 10,00 zł (od 24.06.2009).
_________________
 
Dom 


Dołączył: 27 Lut 2011
Posty: 23

 #190  Wysłany: 2011-02-28, 10:05  A co z utrzymaniem pacjenta?


Mam na myśli podstawy prawne rent czy zapomóg.
Gdzie i jak to załatwić?
_________________
Jan
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #191  Wysłany: 2011-02-28, 17:10  


Dom,nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi ?
Rente załatwia się w ZUS-ie, a zapomoge w Ośrodku Pomocy Spolecznej.
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #192  Wysłany: 2011-02-28, 20:43  renta z tytułu niezdolności do pracy


Renta z ZUS

Renta z ZUS, czyli renta z tytułu niezdolności do pracy, a nie z tytułu niepełnosprawności. O sposobie uzyskania tego świadczenia krążą legendy, ja natomiast pozwolę sobie nie o tym, a o prawie – a i to zważywszy na obszerność tematu skrótowo.

Podstawa prawna to ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( FUS ).

Renta z tytułu niezdolności ( nie mylić z niepełnosprawnością ) do pracy przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, określonym w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, a także osobie, która przed dniem wejścia w życie ustawy podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalnemu, z wyłączeniem ubezpieczenia społecznego rolników, który jest niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy a niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych ( z niewielkimi wyłączeniami ) i niektórych okresach nieskładkowych ( art. 57 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 13 ustawy ).
Mężczyzna mający 25 – letni okres składkowy i nieskładkowy oraz kobieta, która ma 20 - letni okres składkowy i nieskładkowy, a jest całkowicie niezdolny(a) do pracy nie musi udowadniać, by niezdolność do pracy powstała w okresach, o których w akapicie wyżej.

Warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony osiągnął okres składkowy i nieskładkowy wynoszący łącznie co najmniej:
1) 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat;
2) 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat;
3) 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat;
4) 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat;
5) 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Okres pięcioletni powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy; do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej. Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa wyżej, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.

Niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.
Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.
W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Niezdolność do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia nie jest wystarczającą przesłanką nabycia prawa do renty, jeżeli wiek, poziom wykształcenia i predyspozycje psychofizyczne usprawiedliwiają rokowania, że mimo upośledzenia sprawności organizmu możliwe jest podjęcie innej pracy w tym samym zawodzie albo po przekwalifikowaniu ( wyrok SA w Katowicach z dnia 14.08.2007 r. sygn. III AUa 1300/06 ).

Osoba, której stopień naruszenia sprawności organizmu pozwala na wykonywanie pracy jedynie na specjalnych stanowiskach, dostępnych dla osób nie w pełni sprawnych, jest częściowo niezdolna do pracy w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( wyrok SN z dnia 08.05.2007 r. sygn. II UK 192/06 ).

Zmiany w organizmie powodujące przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku nie przesądzają o niezdolności do pracy, nawet częściowej, jeżeli została zachowana zdolność do wykonywania pracy zgodnej z kwalifikacjami ( art. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ), tak w wyroku SN z dnia 12.03.2007 r. sygn. I UK 299/06.

Dla stwierdzenia częściowej niezdolności do pracy (art. 12 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ) decydująca jest nie tylko utrata możliwości wykonywania pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, ale także brak rokowania odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu tak w wyroku SN z dnia 11.01.2007 r. sygn. II UK 156/06.

Ubezpieczony może być uznany za częściowo niezdolnego do pracy, gdy zachował zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy ( np. wymagającej niższych albo niewymagającej żadnych kwalifikacji ), lecz jednocześnie utracił w znacznym stopniu zdolność do wykonywania pracy, do której posiada kwalifikacje – a tak SN w wyroku z dnia 15.09.2006 r. sygn. I UK 103/06.

Sprawy o rentę mają tzw. kasacyjny charakter, można zatem nie tylko odwoływać się od decyzji ZUS i późniejszego niekorzystnego wyroku sądu, ale też wnieść skargę kasacyjną od wyroku sądu drugiej instancji.

W Dzienniku Ustaw Nr 153 poz. 1227 z 2009 r. ogłoszono tekst jednolity tego aktu prawnego.
_________________
c'est la vie
 
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #193  Wysłany: 2011-03-01, 17:44  


aabsenteeism- bardzo dziękuję za informacje. Myślę, że najgorsze w tym wszystkim są te procedury... Na razie jednak jesteśmy na tym etapie, w którym musimy obserwować rozwój choroby. W każdym razie dziękuję za informację, mam nadzieję, że rodzice wrócą do pracy. :)
 
kubanetka 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 15 Lip 2010
Posty: 523
Pomogła: 97 razy

 #194  Wysłany: 2011-03-02, 10:31  


Czy ktoś z Was bral zwolnienie lekarskie żeby opiekować się chorym? Chodzi mi o te dwa tygodnie, które podobno można wykorzystać.

Czy jeżeli moja mama na stałe jest z Tatą, to czy ja moge wziąc takie zwolnienie, żeby im pomóc i żeby być w domu?

[ Dodano: 2011-03-02, 10:37 ]
A co możemy zrobić, gdy potrzebujemy pomocy doraźnej, chwilowej a stan naszego podopiecznego nie jest bardzo poważny i nie wymaga specjalistycznej opieki?

Otóż wtedy możemy skorzystać z naszego osobistego ubezpieczenia społecznego i „zaoszczędzić” urlop wypoczynkowy na odpoczynek, a nie opiekę nad chorym członkiem rodziny. Każdej osobie pracującej i podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje bowiem zasiłek opiekuńczy w momencie zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Za członków rodziny, uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 14 dni w roku kalendarzowym, bez względu na liczbę członków rodziny wymagających opieki. Ponadto, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny.A ile wynosi miesięczny zasiłek opiekuńczy? Otóż jego wysokość to 80 % podstawy wymiaru zasiłku (wynagrodzenia). Pozostało nam jeszcze odpowiedzieć na pytanie, kto wystawia dokument stwierdzający sprawowanie takiej opieki nad chorym członkiem rodziny. Dokument ten to zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny. Jest ono wystawiane na odpowiednim druku i zawiera informacje identyfikujące ubezpieczonego, któremu zostało ono wystawione, jego płatnika składek, wystawiającego zaświadczenie lekarskie i jego miejsce wykonywania zawodu oraz okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, datę urodzenia członka rodziny i jego stosunek pokrewieństwa z ubezpieczonym.

Takie zwolnienie lekarskie należy dostarczyć swojemu pracodawcy w terminie 7 dni od jego wydania przez lekarza.

Źródło ; http://www.doz.pl/czyteln...d_osoba_starsza



Tu znalałazm sobie sama odpowiedź.

Tylko w sumie najbardziej zastanawia mnie kwestia praktyczna tego, czy jeżeli moja mama jest w domu z Tatą, czy ja moge wziąc takie zwolnienie. Jak jest w praktyce? Bo przecież czasem jedna osoba to za mało do opieki nad chorym w cięzkim stanie.

Będę wdzięczna za pomoc
 
babusia52 



Dołączyła: 16 Maj 2010
Posty: 43
Pomogła: 4 razy

 #195  Wysłany: 2011-03-03, 16:08  


Do kubanetka
Brak innych opiekunów
Warunkiem przyznania osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu zasiłku opiekuńczego jest brak innych osób, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,mogących zapewnić opiekę innemu członkowi rodziny.Wyjaśnić jednak trzeba ,że za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym mogącego zapewnić opiekę nie uważa się:
-osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
-osoby chorej,
-osoby , która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie,
-osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,
-pracownika odpoczywającego po pracy na nocną zmianę,
-osoby prowadzącej pozarolniczą dział.gosp.,która nie może regulować swojego czasu pracy w sposób dowolny(ma ustalone godziny pracy)
Może Twoja mama zalicza się do której z tych osób.
Pozdrawiam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group