1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podejrzenie raka krtani.
Autor Wiadomość
maciej1234 

#1  Wysłany: 2021-05-23, 23:00  Podejrzenie raka krtani.

Witam, jestem tu nowy. Maciej 44 lata. Nałogowy palacz.
1.4.2021 pojawia mi się nagle chrypa, z godziny na godzinę. Nie przechodzi do dziś, raz jest dobrze raz średnio. 4.05.2021 laryngolog robi mi fiberoskopie: leukoplakia na lewym fałdzie głosowym, powiększony adenoid.
7.05.2021 pojawiam się w CO na Ursynowie, niestety pierwszy laryngolog nie dał mi opisu fiberoskopii i mnie zbyli. 17.05.2021 byłem w poradni laryngologicznej w CO. Na 7.06.2021 mam ponowną fiberoskopię i mam mieć w ciągu 6 tygodni od dnia 17.05.2021 direksoskopie czy jakoś tak, ma zostać pobrany wycinek do badania.
Robiłem RTG klatki piersiowej który wypadł w normie tzn. nie stwierdzono cieni. Jednak mój kaszel nie daje mi spokoju tzn. wcześniej miałem suchy teraz czasami czuję, że
odkrztuszam plwocinę, i jak bym rzęził przy kaszlu. Czasami łapią mnie duszności. Może poproszę o karte dilo i skierowanie na mri krtani i klatki bo zanim doczekam się w CO to wieki miną. Od śmierci Taty tj. od 4 lat palę dwie paczki dziennie :( Nowotwory w rodzinie były od strony Mamy i Taty.

Jak żyć ? Najgorsze jest to czekanie :( Nie mogę spać, boję się, mam doła i nie mam ochoty na nic. Czy lekoplakia to już nowotwór czy jeszcze nie ? Czy mam już sprzedawać motocykl :( Pani doktor nie chce mi wypisać nic na spanie czy nerwy :(
Wiem że papierosy są złe ale chyba podświadomie nie chcę przestać palić, jakieś sprawdzone rady co do papierosów ?

mVeltan 

#2  Wysłany: 2021-05-24, 09:29  

maciej1234 napisał/a:
Czy lekoplakia to już nowotwór czy jeszcze nie ? Czy mam już sprzedawać motocykl :( Pani doktor nie chce mi wypisać nic na spanie czy nerwy :(
Wiem że papierosy są złe ale chyba podświadomie nie chcę przestać palić, jakieś sprawdzone rady co do papierosów ?

Nie leukoplakia nie jest nowotwoworem jest stanem przedrakowym, który może( choć nie musi) przejść w raka inwazyjnego.Wymaga na pewno dalszej diagnostyki i leczenia. Co do fajek przy pomocy cytyzyny (desmoxan itp) rzuciłem po 25 latach palenia prakktycznie bezproblemowo polecam.

maciej1234 

#3  Wysłany: 2021-05-24, 17:03  

Pytanie od jak dawna ta leukoplakia jest, kiedyś próbowałem jeszcze jak na recepty był Tabeks, pózniej Desmoksan, ta sama substancja czynna, nie działa na mnie :(

maciej1234 

#4  Wysłany: 2021-08-19, 20:40  

Witam po przerwie, mam wynik histopatologi:

Wynik makroskopowy: guz lewego fałdu głosowego: H21/12089/1/1
Wynik mikroskopowy: Fragmenty błony śluzowej pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim z dysplazją wysokiego stopnia. Nacieku raka w ocenionym materiale nie stwierdziłam.

Nie wiem czy dobrze rozumuję: raka nie ma to jasne, dysplazja - lont się już pali pytanie kiedy wybuchnie?
Czy to się leczy ? Zaproponowali mi znowu fiberoskopię za trzy miesiące. Nie można dysplazji leczyć farmakologicznie lub usunąć, wyskrobać, spalić laserem ? Czy za trzy miesiące może dysplazja być już rakiem ?

mVeltan 

#5  Wysłany: 2021-08-19, 20:50  

maciej1234 napisał/a:
Czy za trzy miesiące może dysplazja być już rakiem

Tego nie wie nikt może się zezłośliwić za rok a może nigdy. aco do leczenia to cyt:
Leczenie stanu przedrakowego krtani polega na chirurgicznym usunięciu zmiany. Można tego dokonać za pomocą klasycznej mikrochirurgii lub z użyciem lasera. Po operacji konieczne jest oszczędzanie głosu przez okres około 14 dni, a następnie regularne kontrole laryngologiczne.

Wynik badania histopatologicznego ma bardzo istotny wpływ na wybór metody leczenia. W przypadku dysplazji małego stopnia ryzyko transformacji nowotworowej jest niewielkie. Właściwym postępowaniem w sytuacji takiego rozpoznania jest ścisła kontrola endoskopowa. Nie ma konieczności wdrażania leczenia inwazyjnego.

maciej1234 

#6  Wysłany: 2021-08-19, 20:59  

ale ja mam wysoki stopień dysplazji, to czemu nie usuną tego tylko skazują mnie na czekanie

mVeltan 

#7  Wysłany: 2021-08-19, 21:17  

maciej1234 napisał/a:
ale ja mam wysoki stopień dysplazji, to czemu nie usuną tego tylko skazują mnie na czekanie

Spróbuj może skonsultować się z innym lekarzem nawet prywatnie

maciej1234 

#8  Wysłany: 2021-08-20, 18:27  

Dzisiaj lekarz pierwszego kontaktu odmówił mi wydania karty dilo twierdząc że jestem pacjentem centrum onkologi, czy miał do tego prawo ? Skoro nie wyznaczono mi żadnego terminu tylko sam mam się umawiać na badanie.

gaba 
PRZYJACIEL Forum

Pomogła: 1797 razy

#9  Wysłany: 2021-08-23, 20:21  

Celem karty DiLO jest wykrycie raka możliwie jak najszybciej, to znaczy że jak już jest wynik his-pat to nie ma czego przyśpieszać. W onkologii też czasami stosuje się strategię "watch and wait". Musisz po prostu nalegać u lekarza na usunięcie tej zmiany, jeżeli są jakieś przeciwwskazania to Ci powie.

missy 
MODERATOR

Pomogła: 1293 razy

#10  Wysłany: 2021-08-29, 15:50  

maciej1234,
W wyniku histopatologicznym makroskopowym masz napisane:
Cytat:
guz lewego fałdu głosowego

Nie wycinek czy fragment z guza, ale guz.

Zmianę ( guzek, polip) usunięto. Nie masz jej. I dlatego teraz trzeba umawiać się spokojnie na normalne wizyty kontrolne.
I rzuć te papierosy, jeżeli nie z pomocą ogólnie dostępnych w aptekach substancji to może fachowa pomoc farmakologiczna ze strony psychiatry.

Pozdrawiam bardzo serdecznie.

Odpowiedz do tematu