1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz mózgu - oponiak ?
Autor Wiadomość
angieszka 


Dołączyła: 18 Gru 2016
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2016-12-18, 13:17  Guz mózgu - oponiak ?


U mojego taty w wyniku TK głowy (wykonanego 1,5 tygodnia temu) wykryto oponiaka.
Wg relacji taty lekarz powiedział, że guz nie jest złośliwy.
Teraz czeka go rezonans, na podstawie którego neurochirurg zdecyduje, czy trzeba operować - a przynajmniej tak powiedział mi tata (jest ryzyko, że nie wiem wszystkiego, bo nie chce mnie martwić).

Wyniki:
na razie mam tylko relację telefoniczną, z której udało mi się dowiedzieć,
że wymiary guza to 24 mm x 32,5 mm (do 26,5 mm?),
asymetryczne położenie, obrzęków wokół mózgu nie stwierdzono.
Mam jeszcze zapisanych kilka sformułowań ale są niekompletne/niepełne,
więc nie wiem, czy warto w takiej formie je wrzucać.
Może dowiem się więcej w Święta (wyjazd do domu).

Jeśli chodzi o objawy, wiem przede wszystkim to, że ok. miesiąc przed TK tacie zdrętwiała część twarzy.
Lekarze mówili mu też, że widać po twarzy, że coś jest nie tak, widać powikłania.

Czy to możliwe, że lekarz na podst. TK określa złośliwość?
Czy raczej trzeba przypuszczać, że bardziej chodziło mu o to, że generalnie oponiaki są łagodne?

I druga sprawa - tata ma rezonans dopiero za 2,5 miesiąca.
Namawiam go na wcześniejszy prywatnie, ale na razie bez rezultatu. :(
Podpowiedzcie proszę, bo już chyba głupieję - dobrze robię, że go namawiam?
No bo z drugiej strony np. taki rezonans za 2,5 m-ca dałby może neurochirurgowi wiedzę o zachowaniu guza w czasie.
Ale wtedy może być już trudniejsze / niemożliwe usunięcie go w całości?
Chcę pomóc, ale nie chciałabym nic napsuć, dlatego bardzo proszę o radę.

Dziękuję! :)
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2016-12-18, 16:56  


angieszka,
Witaj na forum.
Na podstawie tk bądź mri nie można ze 100% pewnością określić charakteru oponiaka. Ale wiadomo, że w przeważającej większości przypadków ( ok.90%) są to zmiany łagodne. U Taty oponiak wywołuje konkretne objawy więc trzeba myśleć o leczeniu chirurgicznym. Natomiast nie mam pojęcia czy będzie to absolutnie bezpieczna i "bezproblemowa" operacja - i dlatego planowane jest mri, które lepiej od tk pokaże położenie guza względem tkanek otaczających ( tkanka mózgowa, naczynia krwionośne).
Oczywiście dobrze byłoby zrobić mri wcześniej bo mogłoby to oznaczać szybsze zlikwidowanie dolegliwości u Taty. Ale to lekarze mają komplet badań a nie my i oni oceniają tzw.powagę sytuacji i konieczność, lub jej brak, szybkiego działania.
 
angieszka 


Dołączyła: 18 Gru 2016
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2017-01-14, 21:20  


missy, dziękuję za odpowiedź :)

Tata konsultował się telefonicznie ze swoim neurologiem, czy przyspieszyć rezonans. Lekarz powiedział, że może czekać (termin ma za 1,5 miesiąca). Nie wiem, czy w takim razie czekać, czy jednak namawiać Tatę na rezonans od ręki, czy może skonsultować to z drugim lekarzem. I jakim? Onkolog, neurochirurg? :?ale?:

A jak już będziemy mieć badanie - co dalej? Czy polecacie jakiegoś lekarza, który doradziłby w wyborze metody leczenia? (gamma/operacja/obserwacja/inne). Może możecie coś podpowiedzieć o wadach i zaletach różnych metod na postawie własnych doświadczeń i wiedzy?

Mam też więcej informacji. Wychodziłoby na to, że oponiak to hipoteza, a nie diagnoza (piszą, że może to być np. oponiak).Szczegóły poniżej.

Guz ma wg TK wymiary 24x32,5mm do 26,5 mm w wymiarze cc (słyszałam, że TK jest niedokładne i może się okazać nieco większy). Struktura guzowa jest dobrze ograniczona i położona w prawym kącie mostowo-móżdżkowym; hyperdensyjna w fazie natywnej, ulega nieznacznemu pokontrastowemu wzmocnieniu jest nieco asymetrycznie położona względnie nieposzerzonego otworu słuchowego (prawego).

Nie stwierdzono patologicznych odczynów okostnowych w zakresie przyległych kości ani stref obrzęku tkanki mózgowej wokół guza.

Następowo nasilony efekt masy – zmiana wypełnia kąt mostowo-móżdżkowy (prawy), modeluje most oraz okolice przyległej półkuli móżdżku (prawej), odcinkowo nieco unosi namiot móżdżku (też prawy). Zalecono bliższą ocenę zmiany w badaniu mr i stwierdzono, że może np. odpowiadać oponiakowi.


Jeśli znajdziecie czas, będę wdzięczna za podpowiedzi :)
 
Terlewa 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 645
Skąd: Warszawa
Pomogła: 87 razy

 #4  Wysłany: 2017-01-16, 11:34  


Polecam konsultacje w centrum Onkologii Warszawa, prof. Wiesław Bonicki lub Jacek Kunicki, wspaniali neurochirurdzy.
http://www.coi.waw.pl/?go...t&contentID=253
Mój mąż był operowany, guz podstawy czaszki - przez nos, bez otwierania czaszki.
Serdecznie pozdrawiam
_________________
Teresa
Mąż odszedł 19.09.2011 DRP
 
angieszka 


Dołączyła: 18 Gru 2016
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2017-01-17, 10:36  


Dziękuję :)

A czy ktoś może się wypowiedzieć, co znaczy to nieznaczne wzmocnienie kontrastem? Czy to nie jest tak, że z reguły guzy łagodne wzmacniają się intensywnie?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group