1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Onkolog od raka płuc
Autor Wiadomość
missy 
MODERATOR

Pomogła: 1233 razy

#31  Wysłany: 2021-04-07, 12:48  

megi88,
Oczywiście, że nie wymyśliłaś sobie leczenia pembrolizumabem w 1 linii - ale w refundowanych programach lekowych pembrolizumab w pierwszej linii jest przypisany do IV st.zaawansowania. Zresztą zerknij na całość tekstu bo może ja już źle to odczytuję:

https://www.gov.pl/attach...0a-0b4a1122ab1a
punkt 4
Cytat:
Kryteria kwalifikowania chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca do leczenia pierwszej linii (chorzy wcześniej nie poddawani systemowemu leczeniu z powodu zaawansowanego nowotworu) przy wykorzystaniu substancji czynnej pembrolizumab:
a) Rak płaskonabłonkowy i niepłaskonabłonkowy oraz ekspresja PD-L1 ≥ 50% – pembrolizumab w monoterapii
b) Rak niepłaskonabłonkowy oraz ekspresja PD-L1 < 50% – pembrolizumab w skojarzeniu z pemetreksedem i pochodną platyny
c) Rak płaskonabłonkowy oraz ekspresja PD-L1 < 50% – pembrolizumab w skojarzeniu z paklitakselem i karboplatyną

Cytat:
4.5. Zaawansowanie kliniczne w stopniu IV;

megi88 

Pomogła: 6 razy

#32  Wysłany: 2021-04-07, 13:16  

missy, tak, ale wznowa z naciekiem na żebra z automatu przypisała mojego tatę do IV st. więc nie wiem czy to tak nie działa, że jak po radykalnym leczeniu jest wznowa to z automatu IVst.

missy 
MODERATOR

#33  Wysłany: 2021-04-07, 13:57  

Wznowa lokoregionalna nie kwalifikuje choroby automatycznie do stadium uogólnienia.

Tak czy inaczej aktualnie w przypadku mamy Sławomira istotne jest co pokaże PET w zakresie zmian guzkowych, powiększonych węzłów chłonnych oraz pozostałych obszarów anatomicznych. Co prawda guzki poniżej 1cm różnie są wyłapywane przez PET no ale trzeba poczekać na wynik.
A obecnie z pewnością warto, tak jak napisałaś wcześniej, sprawdzić status PDL1.

[ Dodano: 2021-04-07, 23:12 ]
Wklejam PET

[ Dodano: 2021-04-07, 23:29 ]
Wg PET sytuacja wygląda na jednak bardziej zaawansowaną. Oprócz guza, guzków i nacieku na żebra jest też zmieniona przerzutowo opłucna co wg klasyfikacji TNM oznacza IV stopień zaawansowania:
Tabela 4 str.32
http://onkologia.zaleceni...ej_20190517.pdf
Są też niejednoznaczne węzły chłonne śródpiersiowe i okołotchawicze.

Kiedy macie konsultację u onkologa z tym wynikiem?

Sławomir 

#34  Wysłany: 2021-04-08, 08:12  

Przepraszam że dopiero teraz odpisuję ale coś nie ładowolo mi się forum. W poniedziałek mamy wizytę najpierw u chirurga później u onkologa. Jakiego leczenia możemy się spodziewać albo o jakie leczenie pytać?

missy 
MODERATOR

#35  Wysłany: 2021-04-08, 13:23  

Jeżeli lekarz potwierdzi, że to sytuacja nieoperacyjna to leczeniem z wyboru jest terapia systemowa - chemia lub immunoterapia. I do tego pewnie leczenie miejscowe czyli radioterapia. Zwłaszcza, że naciek na żebra jest bolesny więc tutaj radioterapia powinna się sprawdzić - oczywiście to do konsultacji z radioterapeutą.

Sławomir 

#36  Wysłany: 2021-04-08, 13:25  

missy ale szanse mamy na wyzdrowienie całkowite chyba nie są najwyższe o ile wogóle są?

mVeltan 

#37  Wysłany: 2021-04-08, 13:41  

Sławomir napisał/a:
missy ale szanse mamy na wyzdrowienie całkowite chyba nie są najwyższe o ile wogóle są?

Szansa jest zawsze nawet jeżeli nie na wyzdrowienie to na parę ładnych lat w dobrej formie. Sytuacja jest poważna IV stopień zaawansowania, trzeba działać szybko. Nie wiem czy to cię pocieszy ale miałem w rodzinie przypadek raka płuc gdzie lekarz dawaŁ 6-8 miesięcy, a stryj w dobrej formie po leczeniu chemią i radioterapii przeżył ponad 7 lat. Mam nadzieje że u was będzie dużo, dużo więcej. Pozdrawiam

Sławomir 

#38  Wysłany: 2021-04-08, 14:12  

Dziękuję za wsparcie mVeltan.

[ Dodano: 2021-04-08, 20:11 ]
A proszę powiedzcie mi czy karta dilo rzeczywiście skraca terminy itd?

missy 
MODERATOR

#39  Wysłany: 2021-04-08, 20:18  

Skraca.
Nie wiem czy Wy robicie badania w ramach DiLO, ale PET w 7 dni roboczych od skierowania do uzyskania wyniku to naprawdę super tempo.

mVeltan 

#40  Wysłany: 2021-04-08, 21:03  

missy napisał/a:
Nie wiem czy Wy robicie badania w ramach DiLO, ale PET w 7 dni roboczych od skierowania do uzyskania wyniku to naprawdę super tempo.

Karta skraca terminy ale 7 dni czekania na PET to faktycznie rekord świata. W Lublinie nie ma dużych kolejek ale 14-20 dni to standard nawet na cito, mam nadzieje że taki sam ekspres będzie w terminach leczenia. Pozdrawiam.

Sławomir 

#41  Wysłany: 2021-04-08, 22:14  

Pisaliśmy i dzwoniliśmy z siostrą do pracowni z prośbą o przyspieszenie opisu badania i się udało.

[ Dodano: 2021-04-09, 08:54 ]
Witam. Czy oprócz leczenia chemią lub immunoterapią możemy liczyć na terapię celowaną molekularnie?
Bo znalazłem takie coś ale nie wiem czy to się tyczy naszego przypadku.
https://www.zwrotnikraka....-refundowanych/
Pozdrawiam

missy 
MODERATOR

#42  Wysłany: Wczoraj 9:15  

Nie, leki celowane są przeznaczone dla innego typu raka płuc - takiego z określonymi mutacjami genetycznymi, w które można „wycelować”.
Rak płaskonabłonkowy takich mutacji nie posiada.

O wszystkich dostępnych terapiach ( i tych celowanych i immunoterapii) możesz poczytać w zestawieniu programów lekowych dla niedrobnokomórkowego raka płuc. Link podsyłałam wcześniej:
https://www.gov.pl/attach...0a-0b4a1122ab1a
Punkt 4 i 5

Odpowiedz do tematu