1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Onkolog od raka płuc - zaawansowany rak płaskonabłonkowy
Autor Wiadomość
Sławomir 


Dołączył: 01 Kwi 2021
Posty: 33

 #16  Wysłany: 2021-04-06, 19:31  


Rozmawiałem z onkologiem który jest kierownikiem onkologi gdzie mama jest leczona. Miał przed sobą TK aktualne mamy i powiedział że nie ma potrzeby żeby mama przychodziła wcześniej bez wyniku PET

[ Dodano: 2021-04-06, 20:34 ]
Tak jest to inny onkolog. Tamten był ze szpitala im. Rydygiera. Jestem uziemiony i wszystko ogarniam przez tel dlatego dzisiaj dzwoniąc do rejestracji centrum onkologii na ul. Gancarskiej w Krakowie uprzejma Pani w rejestracji poinformowała mnie że u nich nie leczy się nowotworów płuc.

[ Dodano: 2021-04-06, 20:42 ]
Co oznacza stwierdzenie...najpewniej diss?

[ Dodano: 2021-04-06, 20:46 ]
meggi88 dziękuję jeszcze raz.

[ Dodano: 2021-04-06, 20:48 ]
missy dzięki Tobie mogłem podjąć dzisiaj jakąkolwiek dyskusję z onkologiem bo gdyby nie Ty moja rozmowa z nim zakończyła by się po minucie. Dziękuję
_________________
Nadzieja ma moc🙂
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #17  Wysłany: 2021-04-06, 20:18  


Sławomir napisał/a:
Co oznacza stwierdzenie...najpewniej diss?

Oznacza że zmiany są prawdopododnie rozsiewem nowotworu. meggi88 dobrze radzi być może czeka was leczenie celowane a wczesny wynik przyśpieszy sprawę. POdaję link do artykułu gdzie masz to dokładnie opisane. Pozdrawiam.
https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10178/8678
 
Sławomir 


Dołączył: 01 Kwi 2021
Posty: 33

 #18  Wysłany: 2021-04-06, 20:52  


Dziękuję bardzo i również pozdrawiam.
_________________
Nadzieja ma moc🙂
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #19  Wysłany: 2021-04-06, 21:07  


Uwaga, jedna ważna kwestia!

U mamy zdiagnozowano rok temu raka płaskonabłonkowego a w tym przypadku to nie leki celowane są jedną z możliwości leczenia a immunoterapia. Oczywiście chodzi o leczenie w IV stopniu zaawansowania.

Cytat:
Kryteria kwalifikowania chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca do leczenia pierwszej linii (chorzy wcześniej nie poddawani systemowemu leczeniu z powodu zaawansowanego nowotworu) przy wykorzystaniu substancji czynnej pembrolizumab:
a) Rak płaskonabłonkowy i niepłaskonabłonkowy oraz ekspresja PD-L1 ≥ 50% – pembrolizumab w monoterapii
b) Rak niepłaskonabłonkowy oraz ekspresja PD-L1 < 50% – pembrolizumab w skojarzeniu z pemetreksedem i pochodną platyny
c) Rak płaskonabłonkowy oraz ekspresja PD-L1 < 50% – pembrolizumab w skojarzeniu z paklitakselem i karboplatyną

https://www.gov.pl/attach...0a-0b4a1122ab1a
 
Sławomir 


Dołączył: 01 Kwi 2021
Posty: 33

 #20  Wysłany: 2021-04-06, 21:19  


Czyli jak najbardziej są podstawy do leczenia immunoterapią? Dlaczego onkolog nie chce o tym słyszeć.
_________________
Nadzieja ma moc🙂
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #21  Wysłany: 2021-04-06, 21:40  


Onkolog chce mieć wynik PET, który doprecyzuje czy ten duży guz naciekający na żebra to jedyne ognisko choroby.
Podejrzane są małe guzki w lewym płucu i być może PET da radę je dokładniej określić - chodzi o to czy „zaświecą” w tym badaniu. W badaniu PET wykorzystuje się specjalny radioaktywny znacznik, który jest szczególnie intensywnie pochłaniany przez komórki nowotworowe i potem potocznie mówi się, że ogniska nowotworowe „świecą”.
Poza tym istotne co PET pokaże w pozostałych częściach ciała.

Czy mama ma wyrównaną cukrzycę? I czy informowała o niej przed badaniem?
  
 
Sławomir 


Dołączył: 01 Kwi 2021
Posty: 33

 #22  Wysłany: 2021-04-06, 22:02  


Tak informowała że choruje na cukrzycę. Miała mierzony cukier przed badaniem PET i był bardzo wysoki coś koło 200. Efekt jak się później okazało wypitych jogurtów witaminowych które tata kupował jej od jakiegoś czasu w aptece z zaznaczeniem że mama ma cukrzycę. Może i cukru nie miały ale substancje słodzące już tak.

[ Dodano: 2021-04-06, 23:03 ]
Jeżeli ten duży guz będzie jedynym ogniskiem choroby to jakie są opcje leczenia?
_________________
Nadzieja ma moc🙂
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #23  Wysłany: 2021-04-06, 22:36  


Sławomir napisał/a:
Jeżeli ten duży guz będzie jedynym ogniskiem choroby to jakie są opcje leczenia?

Immunoterapia, chemioterapia oraz radioterapia szczególnie w przypadku przerzutów w żebrach.
missy napisał/a:
Uwaga, jedna ważna kwestia!

U mamy zdiagnozowano rok temu raka płaskonabłonkowego a w tym przypadku to nie leki celowane są jedną z możliwości leczenia a immunoterapia. Oczywiście chodzi o leczenie w IV stopniu zaawansowania.

Tak niedoczytałem że chodzi o nowotwór płaskonabłonkowy. Pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #24  Wysłany: 2021-04-07, 07:22  


Sławomir,
Przepraszam, nie wiem dlaczego, ale uznałam, że podejrzenie rozsiewu jest związane z drugim płucem, bezpodstawnie założyłam, że chodzi o płuco prawe.

Oczywiście opis dotyczy płuca lewego czyli w tym momencie mamy zaawansowanie lokalne i jeśli tak pozostanie to faktycznie immunoterapia nie ma zastosowania. Alternatywą dla chirurgii może być ( jeśli lekarz tak uzna) radiochemioterapia - jednoczesna lub sekwencyjna.
 
Sławomir 


Dołączył: 01 Kwi 2021
Posty: 33

 #25  Wysłany: 2021-04-07, 08:37  


missy dziękuję Ci bardzo i pozdrawiam.
_________________
Nadzieja ma moc🙂
 
megi88 


Dołączyła: 24 Wrz 2018
Posty: 78
Pomogła: 6 razy

 #26  Wysłany: 2021-04-07, 08:59  


missy, mój tata przy raku płaskonabłonkowym i wznowie miejscowej miał robione badania ekspresji PDL-1 właśnie, więc immunoterapia ma zastosowanie. Wiem, że to wtedy (styczeń 2019 był nowy program lekowy).
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #27  Wysłany: 2021-04-07, 09:28  


megi88,
Faktycznie, doczytałam. Immuno jest zatwierdzona jako leczenie drugiej linii czyli po niepowodzeniu pierwszej:
Cytat:
Kryteria kwalifikowania chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca do leczenia drugiej linii (chorzy z niepowodzeniem wcześniejszej chemioterapii wielolekowej z udziałem pochodnych platyny lub monoterapii stosowanej z powodu zaawansowanego nowotworu) z zastosowaniem niwolumabu w raku płaskonabłonkowym lub niepłaskonabłonkowym (niezależnie od stopnia ekspresji PDL1) oraz atezolizumabu w raku płaskonabłonkowym lub niepłaskonabłonkowym (niezależnie od stopnia ekspresji PDL1)

oraz
Cytat:
Zaawansowanie miejscowe (stopień III - z wyjątkiem przypadków, w których możliwe jest zastosowanie radiochemioterapii, radioterapii lub chirurgicznego leczenia) lub uogólnienie (stopień IV);

https://www.gov.pl/attach...0a-0b4a1122ab1a
  
 
Sławomir 


Dołączył: 01 Kwi 2021
Posty: 33

 #28  Wysłany: 2021-04-07, 10:28  


Myślicie że gdyby zmiana byłaby miejscowa to leczenie chirurgiczne miałoby sens. To chyba dość duża operacja wiążąca się z usunięciem oprócz guza kilku żeber jak się domyślam.
_________________
Nadzieja ma moc🙂
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #29  Wysłany: 2021-04-07, 10:45  


Sławomir napisał/a:
Myślicie że gdyby zmiana byłaby miejscowa to leczenie chirurgiczne miałoby sens. To chyba dość duża operacja wiążąca się z usunięciem oprócz guza kilku żeber jak się domyślam.

Jeżeli PET potwierdzi że te małe guzki w płucu są rozsiewem nowotworu, to raczej nie. Poza tym była by to jak piszesz duża i obciążająca operacja, leczenie systemowe jest chyba bardziej prawdopodobne. Pozdrawiam
 
megi88 


Dołączyła: 24 Wrz 2018
Posty: 78
Pomogła: 6 razy

 #30  Wysłany: 2021-04-07, 11:19  


missy, pembrolizumab jest zatwierdzony jako leczenie pierwszego rzutu przy ekspresji PDL-1>50% dla raka płaskonabłonkowego. U nas właśnie do tego programu próbowaliśmy się dostać - lekarka go proponowała, więc nie wymyśliłam sobie ;)
https://swiatlekarza.pl/rak-pluca-keytruda-pembrolizumab/
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group