1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór ślinianki
Autor Wiadomość
mgo13 


Dołączyła: 22 Sty 2012
Posty: 28

 #1  Wysłany: 2012-01-22, 15:12  Nowotwór ślinianki


witam
potrzebuje pomocy w przeczytaniu lacinskiej nazwy - zaczynam troche sie bac .
mialam dokladnie 10 lat temu operacje slinianki przyusznej
(wniosek - cellulea neoplasmaticae ,komentarz cytologiczny adenoma pleomorphum sialogenes)
TO wyniki biopsj cienkoiglowej.
ciezko odczytac mi wyniki po operacji .
do teraz bylo ok ale znow mam guza w oklicach ucha i w wezlach chlonnych sa do tego powiekszone .
za 2 tyg ma tomograf .
wtedy mi powiedziano ze bedzie ok nikt nawet nie wyslal mnie do onkologa .
czy to moze byc cos zlego jakie ewentualnie sa alternatywy leczenia i ryzyka tego nowotworu
 
 
sarenka 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Wrz 2011
Posty: 650
Pomogła: 120 razy

 #2  Wysłany: 2012-01-22, 16:00  


A kto dał skierowanie na TK? Jaki specjalista?
 
mgo13 


Dołączyła: 22 Sty 2012
Posty: 28

 #3  Wysłany: 2012-01-22, 16:06  


lekarz laryngolog
nigdy nie bylam u onkologa bo zawszy slyszalam ze nie ma potrzeby

[ Dodano: 2012-01-22, 16:11 ]
sama nie wiem co mam myslec -moze zrobilam blad ze wtedy nie poszlam do onkologa ,nie pojmuje tej laciny czy to cos zlego ? martwie sie tymi nowymi guzami
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-01-22, 16:25  


cellulae neoplasmaticae = komórki neoplazmatyczne
adenoma pleomorphum sialogenes = gruczolak wielopostaciowy ślinianki

Powyższe jest wynikiem biopsji cienkoigłowej (BAC), niemniej skoro miałaś operację i guza - jak rozumiem - wycięto, powinien być też wynik histopatologiczny usuniętego guza. Masz go?
Pytam, ponieważ gruczolaka wielopostaciowego (guz łagodny) stwierdzono w badaniu cytologicznym, które jest dużo mniej dokładne od badania histopatologicznego i nierzadko wynik jednego jest zupełnie inny od drugiego.
Czy usunięty guz był więc badany histopatologicznie?
_________________
 
mgo13 


Dołączyła: 22 Sty 2012
Posty: 28

 #5  Wysłany: 2012-01-22, 16:31  


tak mam ale ciezko przeczytac jest tak napisane nie czytelnie
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-01-22, 16:34  


To może wrzuć zdjęcie / skan - spróbujemy rozszyfrować.
_________________
 
mgo13 


Dołączyła: 22 Sty 2012
Posty: 28

 #7  Wysłany: 2012-01-22, 16:35  


to co moge odczytac to adenoma pheo.............. nastepne slowo nie da rady odczytac salivarie ( TE SLOWA NIE CZYTELNE sa akurat na pieczatce ) CZY TE NOWE GUZY i wezly chlonne maja cos wspolnego z 1 operacja ?
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-01-22, 16:49  


Możliwe, tumor mixtus (czyli właśnie gruczolak wielopostaciowy) może mieć tendencję do wznowy miejscowej, zwłaszcza, jeśli nie został usunięty z odpowiednim marginesem i jeśli nie wszystkie ewent. zmiany satelitarne były usunięte.

Może przed TK zrób sobie USG tej ślinianki i węzłów?

[ Dodano: 2012-01-22, 16:50 ]
Na Forum jest kilka wątków dot. tumor mixtus, proponuję przejrzeć.
_________________
 
mgo13 


Dołączyła: 22 Sty 2012
Posty: 28

 #9  Wysłany: 2012-01-22, 16:56  


mialam robione kilka razy usc niby bylo wszytsko ok teraz od jakiegos czasu mam znow guza okolo ucha i kilka w wezlach zastanawiam sie co to jest czy to ma zwiazek z 1 operacja , lekarz laryngolog daj skierowanie na mrt co do wynkiku histopatlogicznego zdaje mi sie ze pisze tak -adenoma pleomorphicum glandulas salivarie
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2012-01-22, 17:08  


Skoro histopatologicznie stwierdzono także gruczolaka, to dobrze. Tak jak pisałam, może on ulec wznowie miejscowej (bądź niestety przekształceniu w guza złośliwego), więc być może taki jest związek tego guza z poprzednią operacją.
Bez dalszej diagnostyki nie stwierdzi się niczego więcej.
_________________
 
mgo13 


Dołączyła: 22 Sty 2012
Posty: 28

 #11  Wysłany: 2012-01-22, 17:14  


ok dziekuje poki co - czyli najgorsza opcja powiedzmy znow operacja ? JESLI nap . jest zlosliwy to jakie sa skutki ,jakie jest leczenie . wiem ze to glupie ale nie wiem czy poszla bym na 2 operacje pierwsza trwala oklo 3 godz , nie chce sie nakrecac ale troche sie boje zawsze lubie wiedziec te gorsze wiesci
 
 
sarenka 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Wrz 2011
Posty: 650
Pomogła: 120 razy

 #12  Wysłany: 2012-01-22, 19:17  


mgo13 napisał/a:
ale nie wiem czy poszla bym na 2 operacje
-poszłabyś.Nie miałabyś specjalnie innego wyboru.I po zakończeniu leczenia wróciłabyś do zdrowia.A o to przecież chodzi,prawda? |buziaki|
 
mgo13 


Dołączyła: 22 Sty 2012
Posty: 28

 #13  Wysłany: 2012-01-22, 19:23  


sama nie wiem -nie wiem co myslec dowiem sie pewnie wiecej z tomografi ,nie moge sie nakrecac choc nie moge spac . chyba bym wolala inna opcje niz operacje

[ Dodano: 2012-01-22, 19:25 ]
moze mi ktos powiedziec jesli taki guz jest powiedzmy zlosliwy - to jak to wyglada ? CZYTALAM ze jesli pojawia sie 2 raz to jest bardziej agresywny :cry:
 
 
sarenka 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Wrz 2011
Posty: 650
Pomogła: 120 razy

 #14  Wysłany: 2012-01-22, 19:49  


mgo13 napisał/a:
,nie moge sie nakrecac choc nie moge spac .
-zupełnie słusznie.Jak pierwszy raz zachorował mój Brat,też w nocy nie mogłam spać.Oglądałam wówczas na DVD odcinki "Stawki większej niż zycie".Po kilka odcinków za jednym razem.Towarzyszyła mi moja nastoletnia wówczas córka.Jak zdziwiona zapytałam od kiedy to lubi Klosa,odpowiedziała,że ogłada ze mną,abym nie czuła się samotnie.
Polecam ten sposób.
Cytat:
CZYTALAM ze jesli pojawia sie 2 raz to jest bardziej agresywny
-to własnie masz okazję przeczytać,że tak wcale nie musi być,lub zgoła nie jest :in_love:
 
lewmarek 


Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 152
Pomógł: 11 razy

 #15  Wysłany: 2012-01-22, 21:35  


mgo13 napisał/a:
moze mi ktos powiedziec jesli taki guz jest powiedzmy zlosliwy - to jak to wyglada ?

Ano wygląda to podobnie jak w przypadku niezłośliwego, tzn. guz i tyle. Trudno przecież ,,wymacać" palcami złośliwość. W przypadki złośliwego często występuje również ból i porażenie nerwu twarzowego. Ale to nie jest regułą. Ból może być i w przypadku gruczolaka.
mgo13 napisał/a:
CZYTALAM ze jesli pojawia sie 2 raz to jest bardziej agresywny :cry:

Spotkałem się z tą opinią, ale spotkałem się też i z zupełnie przeciwną, tzn. że wznowa tumor mixtusa nie wpływa zauważalnie na ryzyko złośliwości.

Uporządkujmy:
* dziesięć lat temu miałaś wyciętego gruczolaka wielopostaciowego (jak rozumiem potwierdzone histopatologicznie),
* odkryłaś niedawno w tym samym miejscu kolejny guz. Najbardziej prawdopodobne to wznowa, tumor mixtus wraca w jednym przypadku na dziesięć jeśli była wycinana ślinianka, lub jeden przypadek na dwa jeśli było wyłuszczenie guza,
* masz powiększone węzły? Miałaś robione USG? Skąd wiesz że to węzły a nie jakiś jeden wielgachny pojedyńczy węzeł? Węzły w okolicy szyi mają tą właściwość, że powiększają się z byle czego: zęby (ósemki, próchnica itd), zapalenie gardła/krtani i wszelkie inne wirusowe rzeczy szczególnie popularne w czasie kiedy zima to wiosna,
* co możesz zrobić? Żeby mieć stuprocentową pewność guza należy wyciąć. To znowu operacja, ale tylko ona daje pewność,
* jakie są możliwe scenariusze? Jeśli to znowu gruczolak wielopostaciowy, to scenariusz jest żaden: wytną i odeślą do domu, jeśli jednak coś poważniejszego: radioterapia.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group