1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór płuca - adenocarcinoma - The End
Autor Wiadomość
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #226  Wysłany: 2009-12-26, 06:30  


pixi napisał/a:
my mamy Transtec, a nie Fentanyl - nie wiem, co lepsze
Buprenorfinę stosuje się u osób z niewydolnością nerek lub takim zagrożeniem. Jako jedyny bowiem opioid nie ma ona wydłużonego okresu półtrwania aktywnej postaci leku i jego metabolitów, więc z czasem nie trzeba 'na wszelki wypadek' zmniejszać dawek lub wydłużać okresu między kolejnymi dawkami w obawie o stan nerek.
Buprenorfina jako jedyna wykazuje jednak niestety efekt pułapowy w zakresie depresji oddechowej - w związku z tym u wielu pacjentów z prawidłową funkcją nerek a dysfunkcją układu oddechowego korzystniejsze wydaje się stosowanie fentanylu - gdzie brak efektu pułapowego pozwala na dostosowanie dawek do potrzeb i stanu zaawansowania choroby bez ograniczeń, którymi obciążone jest dawkowanie buprenorfiny.
Jak zwykle więc medal ma dwie strony i wyboru powinno się dokonywać na podstawie rodzaju choroby podstawowej i schorzeń współistniejących.

pixi napisał/a:
bóle w kręgosłupie nie muszą pochodzić od meta - mogą być efektem po naświetlaniu.
Tak, ale w tej sytuacji bóle powinny nastąpić stopniowo i czynić wrażenie dolegliwości 'przewlekłej'.
W sytuacji gdy ból pojawił się nagle np. 'trzy tygodnie temu' a wdniu dzisiejszym uniemożliwia osobie chorej poruszanie się - przyczyna raczej będzie inna.
Silne bóle kręgosłupa nie powinny być też efektem paliatywnych naświetlań. Są to za małe dawki by wyrządzić aż takie szkody. Tolerancja dla rdzenia (najdelikatniejszej struktury) to dawka 50 Gy. Przekracza ona dawki stosowane w naświetlaniu paliatywnym klatki piersiowej. Osteoporoza -TAK. Jak najbardziej, może być przyczyną patologicznych pęknięć, nawet złamań.
Co do zmian w szpiku - po napromienianiu paliatywnym zdarza się, choć b.rzadko, mielosupresja (raczej po naświetlaniu radykalnym, lub po podaniu strontu) - jednak z wyrokowaniem w tym zakresie powinno się wstrzymać do czasu wykonania trepanobiopsji szpiku z talerzy biodrowych i otrzymania wyniku badania szpiku.
Jednak to ostatnie badanie wyjątkowo wykonuje się u pacjentów objętych opieką paliatywną.

awilem,
trzeba szybko wykonać RTG lub scyntygrafię, żeby wykluczyć zespół ucisku rdzenia kręgowego, bo wtedy pomoc potrzebna jest natychmiast.
Zajęty odcinek kręgosłupa naświetla się i podaje się wysokie dawki glikokortykosteroidów.
Nie podoba mi się tempo pogłębiania się objawów klinicznych - mówiąc szczerze, szukałabym pomocy natychmiast.

Jeśli to rozsiane meta do kośćca to - też jak najszybciej - powinna dostać we wlewie bifosfoniany.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #227  Wysłany: 2009-12-26, 10:18  


Jadę porozmawiać z lekarzem zapytam co i jak bo stan mamy nie daje mi spokoju.
Dziękuję DSS.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Andrzej W.
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #228  Wysłany: 2009-12-26, 10:31  


awilem przykro mi że mama tak cierpi z bólu i te Świeta nie należą do najweselszych :-( Mam nadzieję ze lekarz podejmie jakąś decyzję dzieki której bedzie można pomóc mamie zeby nie cierpiała. Trzymam kciuki. Pozdrawiam.
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
mral 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Sty 2009
Posty: 466
Pomogła: 75 razy

 #229  Wysłany: 2009-12-26, 11:24  


DumSpiro-Spero napisał/a:

trzeba szybko wykonać RTG lub scyntygrafię, żeby wykluczyć zespół ucisku rdzenia kręgowego,


Wg dostępnych mi materiałów, rozpoznanie zespołu ucisku rdzenia kręgowego opiera się na wykorzystaniu MRI.

W jednym z opracowań jako uzasadnienie podaje się m/innymi, że obraz radiologiczny może nie wykazywać żadnych zmian w przypadku, gdy ucisk rdzenia wywołany jest przez penetrację zmian przerzutowych przez otwory międzykręgowe z przykręgosłupowych tkanek miękkich (ucisk tylny lub tylnoboczny).

DSS - ponieważ temat dla mnie również ważny, w miarę możliwości, proszę o Twój kometarz do niniejszego postu.

Awilem - przepraszam, że wcinam się w Twój wątek.

Pozdrawiam
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #230  Wysłany: 2009-12-26, 20:47  


No to już wiadomo jaki plan.
Na bóle Sevredol + MST, środa prawdopodobnie RTG co dalej zobaczymy po wynikach.
No i zgłoszenie do hospicjum wreszcie mama łyknęła temat.
Pozdrawiam
_________________
Andrzej W.
 
kasiekk 


Dołączyła: 30 Sty 2009
Posty: 220
Skąd: opolskie
Pomogła: 21 razy

 #231  Wysłany: 2009-12-26, 23:00  


awilem, u nas też nieciekawie :( sa już plastry i servedol też
chemia,mama po pierwszym cyklu czuje sie koszmarnie,biegunka i słaba okropnie
trzymaj się
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #232  Wysłany: 2009-12-27, 07:24  


mral napisał/a:
W jednym z opracowań jako uzasadnienie podaje się m/innymi, że obraz radiologiczny może nie wykazywać żadnych zmian w przypadku, gdy ucisk rdzenia wywołany jest przez penetrację zmian przerzutowych przez otwory międzykręgowe z przykręgosłupowych tkanek miękkich (ucisk tylny lub tylnoboczny).
mral, w pełni się z tym zgadzam. Tylko nie u pacjentki w złym stanie, która b.cierpi z bólu - przyczyna: nie uleży 30-40 min bez ruchu w jednej pozycji w trakcie MRI :| Tu więc trzeba się chwytać 'prostszych' narzędzi. U pacjenta, u którego da radę wykonać MRI (wyjątkowo: w znieczuleniu ogólnym) - TAK, koniecznie rezonans.

awilem napisał/a:
No to już wiadomo jaki plan.
Na bóle Sevredol + MST, środa prawdopodobnie RTG co dalej zobaczymy po wynikach.
No i zgłoszenie do hospicjum
Dobrze! Dostała mama już leki? Jak się po nich czuje? Może ją mdlić, ale to powinno przejść po ok. dobie.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #233  Wysłany: 2009-12-27, 10:51  


Sevredol już mam z MST to jakaś masakra, nigdzie nie ma. Na razie samopoczucie dobre ważne, że nie boli bo to jest najgorsze, a jak moja mama zgodziła się na silne środki przeciwbólowe to musi jej ostro dawać popalić. Zresztą ja namawiałem ją już wcześniej ale mama to nie jest łatwy pacjent.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Andrzej W.
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #234  Wysłany: 2009-12-27, 11:38  


a próbowaliście zamówić MST w aptece?spróbujcie czasem sprowadzają w ten sam dzień lub na drugi.
najważniejsze, że mamę już nie boli.

ściskam mocno
 
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #235  Wysłany: 2009-12-27, 11:52  


Z zamówieniem w aptece nie ma problemu, do odbioru by było na poniedziałek po południu, ale ja dziś planuje pojeździć szlakiem aptek i mam nadzieje, że uda mi się kupić.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Andrzej W.
 
mral 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Sty 2009
Posty: 466
Pomogła: 75 razy

 #236  Wysłany: 2009-12-27, 16:13  


Awilem,
Czytam każdy Twój wpis mając nadzieję, że przeczytam coś optymistycznego, coś co pozwoli wierzyć, że tym razem będzie inaczej.
Życzę Wam tego z całego serca.
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #237  Wysłany: 2009-12-27, 21:07  


awilem nie sadziłam że choroba Twojej mamy będzie tak szybko postepować a leczenie będzie tak mało skuteczne :-( Bardzo mi przykro że tak sie dzieje. Najważniejsze zeby mama nie cierpiała. Trzymajcie się. Pozdrawiam.
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
Ola_1985 


Dołączyła: 11 Paź 2009
Posty: 56
Pomogła: 6 razy

 #238  Wysłany: 2009-12-28, 20:46  


Andrzej, tak ciężko znaleźć odpowiednie słowa w takich chwilach... Trzymaj się mocno!!!
 
madziorek
[konto usunięte]



Posty: 0

 #239  Wysłany: 2009-12-28, 21:11  


Andrzej mam w domu DHC a jutro transport leku do Torunia- jak coś to mogę się podzielić...
jestem tu więc jak coś to pisz
ukojenia w bólu życzę
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #240  Wysłany: 2009-12-28, 22:53  


Dzięki madziorek za chęci ale zdobyłem już wszystko co jest mi niezbędne.
Odebrałem przed momentem MST teraz tylko walczyć z bólem ale u mnie jak to zawsze musi coś być, mama słabo toleruje leki.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Andrzej W.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group