1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak nosogardła
Autor Wiadomość
Justynamt 


Dołączyła: 12 Mar 2017
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2017-03-12, 20:15  Rak nosogardła


Witam, piszę w sprawie mego Taty.

Został u niego zdiagnozowany nowotwór nosogardła z przerzutami do węzłów chłonnych.
Lekarz pierwszego kontaktu (laryngolog) skierował go na oddział otolaryngologiczny
i ostrzegał, żeby nie godzić się na operację, tylko na leczenie radio i chemioterapią.
Lekarz prowadzący na oddziale zaleca zabieg usunięcia guza ze ściany gardła laserowo.
Od momentu diagnozy minęło 6 dni.
Nie dostaliśmy do ręki żadnych dokumentów, gdyż Tata nadal przebywa na oddziale.
Operacja planowana jest za 2-3 dni.
Lekarz prowadzący z oddziału przekonuje, że zabieg operacyjny pomimo, iż obarczony dużym ryzykiem (ze względu na umiejscowienie w pobliżu żył i tętnic) jest najlepszym wyjściem.
Wręcz się zdenerwował, kiedy powiedzieliśmy mu o ostrzeżeniach ci do operacyjnego leczenia od lekarza z przychodni.

Szukałam na forum jednak nie znalazłam przypadków operowania tego nowotworu...
jestem przerażona, nie wiem co ov tym wszystkim myśleć, tym bardziej, że wszystko dzieje się tak szybko.
Czy ktoś mógłby mi coś doradzić?
Zaznaczam jeszcze raz, że nie jestem w posiadaniu żadnych badań (robione były hist-pat i tomografia).
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2017-03-12, 20:52  


Justynamt,
Witaj na forum.
Bez wyników będzie trochę trudno odnieść się jednoznacznie do sytuacji. Wiadomo na pewno, że to rak? Jakiej wielkości jest guz pierwotny? Czy przerzuty w węzłach dotyczą jednej strony szyi czy obu?
Czy Tata trafił na oddział laryngologii onkologicznej? Czy to Centrum Onkologii?
O standardach ( czyli wytycznych dotyczących leczenia raka nosogardła) poczytaj tutaj:
http://onkologia.zaleceni...%20i%20szyi.pdf str.18-19
oraz tutaj
http://www.esmo.org/Guide...aryngeal-Cancer
 
Justynamt 


Dołączyła: 12 Mar 2017
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2017-03-13, 00:23  


W piątek popołudniu potwierdzono, że to nowotwór. Tata leży w szpitalu klinicznym i nie jest to oddział onkologiczny. Żadnych wyników nie posiadamy, wszystko jest na oddziale. Od lekarza trudno się czegoś więcej dowiedzieć. Rozmiaru guza pierwotnego nie znam. Przerzuty są po obu stronach szyi. Z jednej strony na węzłach jest 5 małych guzków, z drugiej są 2 duże, w tym jeden 5 cm. Guzy na węzłach mają być również usunięte. Lekarz prowadzący zdenerwował się, kiedy powiedziałam o opinii lekarza pieszego kontaktu odnośnie operacji. Stwierdził, że to decyzja Taty i jeśli nie chce leczenia chirurgicznego to może go wypisać ze skierowaniem do onkologa. Przeraża mnie tempo tego wszystkiego. Boję się, że podejmiemy złą decyzję co odbije się na stanie Taty. Pierwszy raz spotykam się z taką chorobą, nie wiem jakie są ptocedury postępowania. Zawsze wydawało mi się, że nowotwory leczą onkolodzy... mam mętlik w głowie i panicznie boję się najbliższych dni. Wszelkie opisy leczenia które znalazłam dotyczyły radio lub chemioterapii. No i jeszcze lekarz, który Tatę zdiagnozował upominał, żeby nie zgadzać się na operację... Kogo w takim razie słuchać?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2017-03-13, 08:10  


Justynamt,
Tata ma prawo do uzyskania wszelkich wyników, dokumentacji z przeprowadzonych badań i zabiegów. Trzeba o nie poprosić.
http://www.mz.gov.pl/leczenie/prawa-pacjenta/ Zakładka 6 Masz prawo dostępu...

Wiele razy na forum pisaliśmy, że raka leczy onkolog . W związku z tym, jeśli w histpacie stwierdzono nowotwór złośliwy to Tata absolutnie musi się znaleźć pod opieką onkologa. I to nie jednego bo w przypadku skojarzonego leczenia raka nosogardła potrzebna jest współpraca onkologa klinicznego i onkologa radioterapeuty.
Skąd jesteście? Czy w pobliżu jest jakieś Centrum Onkologii?
To co opisujesz ( przerzuty obustronne do węzłów chłonnych) wskazuje na zaawansowany miejscowo proces nowotworowy. Nie można dopuścić do żadnych pomyłek przy leczeniu.
Trzeba działaś zdecydowanie -pobrać dokumentację Taty i zapisywać się szybko do onkologa - nie jest do tego potrzebne skierowanie. Pytanie czy macie w swoim pobliżu doświadczony ośrodek onkologiczny?
Piszesz, że nie wiesz jakie są procedury postępowania - to normalne. Ty nie musisz wiedzieć, ale lekarz tak. Czy zaglądałaś do zalinkowanych przeze mnie materiałów? Czy może są one dla Ciebie po prostu niezrozumiałe? Pytaj o wszystko.
Pozdrawiam serdecznie.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #5  Wysłany: 2017-03-13, 10:11  


Justynamt napisał/a:
Stwierdził, że to decyzja Taty i jeśli nie chce leczenia chirurgicznego to może go wypisać ze skierowaniem do onkologa.


Ponieważ spadło to na Was nagle to trzeba to wszystko dokładnie przemyśleć, nagłe decyzje/pochopne mogą być tylko dla taty szkodliwe.

Ja również skorzystałabym na Waszym miejscu z dobrego ośrodka onkologicznego i posłuchała onkologa, tak jak radzi missy. Poczytaj na forum przypadki osób z nowotworami nosogardła, polecają ośrodki, lekarzy.

W pierwszej kolejności wskazana jest właśnie radioterapia a później ewentualnie wycięcie, jeśli zmiany miejscowo nie będą tak rozległe i jeśli będzie w ogóle taka możliwość.
Co nagle to po diable i to się sprawdza we wszystkich dziedzinach a u Was to nie tylko chodzi o zdrowie ale i życie.

pozdrawiam.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2017-03-13, 10:35  


Brakuje nam, co prawda, wyniku histpat potwierdzającego raka i opisu tomografii, ale:
jeśli to rak nosogardła z przerzutami do węzłów chłonnych szyjnych to standardem leczenia jest w tej sytuacji radiochemioterapia, być może z chemioterapią indukcyjną. Nie chirurgia.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #7  Wysłany: 2017-03-13, 11:36  


Do tego co missy, napisała i w zalinkowanym przez Nią postępowaniu, jeśli byłby to rak cytat jak się postępuje w danej chorobie a resztę przeczytaj w całym linku, bo zauważyłam, że nie każdy czyta materiały, które Im linkujemy a to bardzo cenna wiedza.
Cytat:
Leczenie
Chorzy bez przerzutów odległych (M0):
— T1N0 — radykalna RTH (objętość napromieniana obejmująca guz pierwotny z  marginesem
+ elektywnie węzły chłonne grup I, II i III szyi, frakcjonowanie konwencjonalne
1,8–2,0 Gy dziennie, dawka całkowita 70–72 Gy).
W wyspecjalizowanych ośrodkach istnieje możliwość uzupełnienia napromieniania z pól
zewnętrznych brachyterapią śródjamową w  celu podwyższenia dawki na obszar guza,
z ochroną tkanek zdrowych.
— T2–4, każde N lub każde T, N1–3 (II i III WHO) — radykalna CRTH + uzupełniająca CTH
(objętość napromieniana powinna obejmować guz pierwotny z marginesem + cały układ
chłonny szyi, frakcjonowanie konwencjonalne 1,8–2,0  Gy dziennie, dawka całkowita
70–72  Gy; zasady CTH — schemat zawierający cisplatynę, np. cisplatyna 100  mg/m2
w dniach 1., 22. i 43. napromieniania lub co tydzień 40 mg/m2, a następnie 3 cykle uzupełniające
według schematu PF — cisplatyna 100 mg/m2 + fluorouracyl 500–1000 mg/
/m2/d. w ciągłym wlewie przez 72–96 godz. co 21 dni).
W nowotworach o  zaawansowaniu miejscowo-regionalnym uniemożliwiającym wyjściowo
zastosowanie konformalnej RTH, szczególnie w  przypadku masywnych przerzutów
do węzłów chłonnych, można rozważyć indukcyjną CTH (2–3 cykle), a następnie CRTH
(schematy indukcyjnej CTH z zastosowaniem cisplatyny — PF lub PF z docetakselem).
Wskazaniem do stosowania indukcyjnej CTH są także kliniczne objawy nadciśnienia
śródczaszkowego związane z wewnątrzczaszkowym szerzeniem się raka.
— T2–4, każde N lub każde T, N1–3 (I WHO) — radykalna CRTH według wcześniej omó-
wionych zasad, z pominięciem uzupełniającej CTH (skuteczność CTH wykazano jedynie
w niektórych grupach chorych, szczególnie w rakach z grup WHO II i III).
U chorych z przerzutami do narządów odległych (cecha M1) stosuje się CTH zawierającą
cisplatynę (schematy PF, PF z docetakselem lub BEP — bleomycyna, epirubicyna, cisplatyna).
Chorych w stopniu sprawności WHO III–IV poddaje się wyłącznie leczeniu objawowemu.


pozdrawiam
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #8  Wysłany: 2017-03-14, 06:17  


Justynamt napisał/a:
Lekarz prowadzący zdenerwował się, kiedy powiedziałam o opinii lekarza pieszego kontaktu odnośnie operacji.

Jak widać - lekarz pierwszego kontaktu jest lepiej zorientowany w aktualnych zaleceniach - i warto to uświadomić prowadzącemu w szpitalu.
Justynamt napisał/a:
Stwierdził, że to decyzja Taty i jeśli nie chce leczenia chirurgicznego to może go wypisać ze skierowaniem do onkologa.

I bardzo dobrze. Niech tak zrobi :)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Justynamt 


Dołączyła: 12 Mar 2017
Posty: 4

 #9  Wysłany: 2017-03-14, 08:01  


Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Oczywiście czytałam materiały z linku. Wczoraj poprosiłam znajomego lekarza (z innego oddziału) o sprawdzenie co to właściwie jest i czy aby nie robimy błędu godząc się na leczenie. Otóż nie jest to rak nosogardła tylko jamy ustnej. Bardzo zaawansowany i rzekomo w takim stadium nie jest już do samej rafioterapii tylko potrzebny jest zabieg operacyjny + radioterapia. I tak na wyglądać leczenie. Lekarz (ten znajomy) uspokaja, że prowadzący jest bardzo dobrym specjalistą i ma doświadczenie w takim leczeniu. Operacja jest podobno dlatego na oddziale otolaryngologii, gdyż w klinice mają jakiś mega nowoczesny sprzęt, którego nie posiada szpital onkologiczny. Tak jak tłumaczył kolejnym etapem będzie leczenie u onkologa. Nie wiem co myśleć. Boję się podejmować jakiś pochopnych decyzji, bo jeśli zabiorę Tatę z oddziału to spalimy mosty i nie będzie powrotu...
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #10  Wysłany: 2017-03-14, 09:36  


Justynamt napisał/a:
co to właściwie jest

Justynamt napisał/a:
Otóż nie jest to rak nosogardła tylko jamy ustnej.

Póki nie będzie wiadomo co to jest to nam również jest trudno pomóc i zaproponować co można/co powinno się robić.

Pierwsza wersja
Justynamt napisał/a:
Został u niego zdiagnozowany nowotwór nosogardła z przerzutami do węzłów chłonnych.

Druga wersja
Justynamt napisał/a:
Otóż nie jest to rak nosogardła tylko jamy ustnej.

To jest bardzo istotne jaki rak, czego bo wiadomo, że każdy leczy się inaczej a tak możemy tylko gdybać i w takiej sytuacji mamy problem jak Wam pomóc, na co nakierować.

Pierwsza wersja została w jakiś sposób obalona jest teraz informacja
Justynamt napisał/a:
tylko jamy ustnej.

Tutaj zatem informacja
Cytat:
Rak jamy ustnej
W ostatnich latach odnotowano około 1100 nowych zachorowań na raka jamy ustnej, co
stanowi około 0,85% wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce, oraz około 700 zgonów
z  tego powodu. Trzykrotnie częściej chorują mężczyźni. Najczęstszymi lokalizacjami raka
jamy ustnej są ruchoma część języka i dno jamy ustnej (inne umiejscowienia: wyrostek zę-
bodołowy, trójkąt zatrzonowcowy, policzek i podniebienie twarde). Ponad 95% przypadków
stanowią raki płaskonabłonkowe (zwykle średnio lub wysoko zróżnicowane). Stosunkowo
rzadko występują raki gruczołowe wywodzące się z małych gruczołów ślinowych.
Raki jamy ustnej cechuje wysokie ryzyko wystąpienia przerzutów w regionalnych węzłach
chłonnych, co jest spowodowane bogatym unaczynieniem chłonnym. Z tego powodu istotną
rolę w leczeniu odgrywa elektywne wycięcie lub napromienianie układu chłonnego szyi.
Diagnostyka
Podstawę rozpoznania stanowi biopsja wycinkowa ogniska pierwotnego. Zakres niezbędnych
badań obrazowych obejmuje:
— KT lub MR w przypadku wątpliwości dotyczących zaawansowania w badaniu przedmiotowym
(głębokość i zakres naciekania);
— pantomogram żuchwy przy podejrzeniu naciekania żuchwy;
— USG szyi z ewentualną BAC węzłów chłonnych;
— RTG klatki piersiowej w 2 projekcjach.
Leczenie
U chorych bez przerzutów odległych (M0), którzy kwalifikują się do leczenia chirurgicznego,
resekcja jest postępowaniem z wyboru:
— T1N0 — wycięcie z  marginesem tkanek zdrowych + wycięcie węzłów chłonnych grup
I, II i III szyi po stronie guza w przypadku stopnia zróżnicowania G3 (alternatywą jest
brachyterapia przy użyciu LDR w dawce całkowitej 66–70 Gy; brachyterapia nie powinna
być stosowana przy lokalizacji guza w okolicy koniuszka języka lub w odległości poniżej
0,5 cm od żuchwy);
— T2N0 — wycięcie z marginesem tkanek zdrowych + wycięcie węzłów chłonnych grup I, II
i III szyi po stronie guza + uzupełniająca RTH na podstawie wyniku badania histologicznego
(wskazania omówiono w części ogólnej);
— T3–4N0 — wycięcie z marginesem tkanek zdrowych + zależnie od wskazań, resekcja części
lub połowy żuchwy oraz jednoczesna rekonstrukcja z użyciem odległych płatów unaczynionych
+ wycięcie węzłów chłonnych grup I, II i III szyi po stronie zmian + uzupełniająca RTH
lub CRTH, zależnie od czynników rokowniczych wymienionych w części ogólnej;
— każde T N1–3 — wycięcie jak w T1–2N0 lub T3–4N0 + SND lub CND (zależnie od stopnia
zaawansowania zmian węzłowych) po stronie zmian + uzupełniająca RTH lub CTH, zależ-
nie od czynników rokowniczych.
Chorzy bez przerzutów odległych (M0), którzy nie kwalifikują się do leczenia chirurgicznego:
— bez naciekania żuchwy — CRTH, RTH radykalna lub paliatywna (wybór w zależności od
zaawansowania nowotworu i  stanu chorego, ze szczególnym uwzględnieniem stopnia
sprawności i stopnia odżywienia);
— z naciekaniem żuchwy — indukcyjna CTH z resekcją w przypadku uzyskania regresji (postępowanie
niestandardowe), paliatywna CTH lub leczenie objawowe.
Chorzy z przerzutami odległymi (cecha M1) — postępowanie indywidualizowane w zależ-
ności od sytuacji klinicznej (paliatywna RTH lub CTH oraz leczenie objawowe).

http://www.onkologia.zale...%20i%20szyi.pdf

Justynamt napisał/a:
Operacja jest podobno dlatego na oddziale otolaryngologii

W sytuacji tego rodzaju nowotworu, operacja jeżeli jest możliwa, jest wskazana, przeczytaj wyżej i wtedy taki oddział szpitalny/szpital jest odpowiedni.

pozdrawiam
 
Justynamt 


Dołączyła: 12 Mar 2017
Posty: 4

 #11  Wysłany: 2017-03-14, 19:43  


Dziękuję za odpowiedzi. Lekarz jest bardzo mało kontaktowy, nic nie tłumaczy, stąd moje pytania i zamieszanie co do umiejscowienia guza. Trochę mnie uspokoiliście. Operacja lata dzień, mam nadzieję, że wszystko się jakoś ułoży.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-03-14, 19:54 ]
Czekamy na wyniki i powodzenia, żeby wszystko się powiodło.

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #12  Wysłany: 2017-03-15, 13:12  


Cytat:
Bardzo zaawansowany

Jakiej części jamy ustnej dotyczy? Gdzie Tata ma zmianę/guz/owrzodzenie? Jakie dolegliwości występują?
 
xzeetx 



Dołączyła: 29 Lis 2016
Posty: 14

 #13  Wysłany: 2017-03-15, 14:47  


Hej, równiez choruje na złosliwy nowotwór nosogardła z tego co moj lekarz onkolog mnei infromował to bardzo rzadko jest on operacyjny ze względu na jego połozenie. W moim przypadku zastosowano chemioterapię i radioterapię w tym momencie jestem po 3 cyklach chemii i 16 naswietlen jestem już w połowie leczenia
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #14  Wysłany: 2017-03-15, 17:21  


xzeetx,
U Taty Justynymt najprawdopodobniej jednak stwierdzono raka jamy ustnej - czekamy jeszcze na potwierdzenie w postaci konkretnych wyników.
 
xzeetx 



Dołączyła: 29 Lis 2016
Posty: 14

 #15  Wysłany: 2017-03-15, 20:00  


No to przepraszam nie doczytalam dalszej wiadomości
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group