1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz ślinianki
Autor Wiadomość
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2013-02-27, 16:18  Guz ślinianki


Witam.
Temat dotyczy mojego taty, który dopiero zaczyna leczenie.
Nie wiemy sami za wiele więc nie jestem w stanie w pełni zobrazować choroby.
W miarę pozyskiwania wyników badań konsultacji będę na bieżąco uzupełniać informacje.

Od około połowy stycznia moj tata miał opuchniętą trochę prawą część szyi, wyczuwane było zgrubienie.
Lekarz rodzinny powiedział, że to tylko powiększone węzły chłonne bo niedawnym przeziębieniu, które moj tata przeszedł.
W tą niedzielę szyja bardziej opuchła, również też tyłu, bolała.

Wczoraj [26,02,13] tata udał się na konsultacje to dobrego laryngologa,
który stwierdził że to prawdopodobnie rak, że ślinianka musiała się odczepić i na niej powstał guz;
dał skierowanie do ordynatora onkologii w Toruniu[Bielawy].

Dzisiaj tata był u niego, lekarz stwierdził że nowotwór,
dał skierowanie na biopsję i operacja wycięcia 20,03,13 w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Stwierdził też, że jeśli jest twardy to raczej złośliwy.

Mam pytanie jak wygląda leczenie pooperacyjne ?
Stosuje się tylko radioterapię czy są jeszcze inne możliwości.
Moj tata mówił mi, że słyszał o jakies nowej metodzie leczenia pooperacyjnego.
Wiecie coś może o tym Państwo.
Ja dopiero wchodzę w ten świat i nie orientuje się jeszcze we wszystkim.
Jakie są szanse na wyleczenie ?
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #2  Wysłany: 2013-02-27, 19:55  


paullina rozumię Twoje zniecierpliwienie, i zdaje sobie sprawę jak bardzo się niepokoisz....
Poczekaj cierpliwie ,naprawdę wszyscy pracują na pełnych obrotach, ale na pewno uzyskasz niebawem odpowiedz.
Pozdrawiam serdecznie _littleflower_
 
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2013-02-27, 23:16  


Mamy jeszcze taki problem ... Tata ma skierowanie do szpitala "na juz", na biopsje dostanie w pon. Lekarz [wizyta prywatna] powiedział ze operacja bedzie przeprowadzona 20 marca ale biopsje i rezonans we własnym zakresie. I teraz moje pytanie czy jesliby tata udał sie na oddział do szpitala powiedzmy jutro to zrobią mu tam od razu wszystki badania w tym biopsje i rezonans ? Czy mogą wgl odmówić przyjęcia ?
Czy termin na 20 marca nie jest zbyt odległy ? Tata obawia się że zostanie uszkodzony nerw. Czuje ze opada mu prawa powieka.


Błagam o odpowiedź.
 
Majax 


Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 45
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2013-02-28, 08:02  


My Bydgoszcz odpuściliśmy sobie z uwagi na to, że ośrodek nie ma dużego doświadczenia w leczeniu chorób ślinianek. Byliśmy tam nawet na wizycie, co tylko nas w tej decyzji utwierdziło. Słusznie podaje Sarenka wskazując na Gliwice. Ja polecam także Warszawę.
_________________
Maja
 
lewmarek 


Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 152
Pomógł: 11 razy

 #5  Wysłany: 2013-02-28, 10:13  Re: Guz ślinianki


paullina napisał/a:
stwierdził że to prawdopodobnie rak
paullina napisał/a:
Stwierdził też, że jeśli jest twardy to raczej złośliwy.

1/ żaden lekarz nie powienien powiedzieć i sugerować, że coś jest rakiem bez badań.
2/ "twardość" guza nie oznacza jego potencjalnej złośliwości. Guzy łagodne również są twarde jak skała.

paullina napisał/a:
Mam pytanie jak wygląda leczenie pooperacyjne ?
Jakie są szanse na wyleczenie ?


Wszystko zależy od tego co będzie na wyniku histpat (po wycięciu). Jeśli okaże się guz łagodny, to leczenia pooperacyjnego nie ma żadnego (jedynie kontrole raz-dwa razy do roku), jeśli guz złośliwy - przede wszystkim radioterapia.

Szanse wyleczenia: w przypadku guza łagodnego bardziej niż OGROMNE, w przypadku złośliwego - trudno powiedzieć, wszystko zależy od stopnia zaawansowania i typu.

paullina napisał/a:
Tata obawia się że zostanie uszkodzony nerw.

Bez paniki. Oczywiście istnieje ryzyko uszkodzenia nerwu, albo nawet jego wycięcia (jeśli lekarz uzna, że rak zaatakował również nerw), ale wbrew pozorom są to sytuacje rzadkie.

Czały czas trzymam się tego, że w przypadku Twojego taty to może być guz łagodny, bo: 1) nie były robione żadne badania pokazujące albo nawet sugerujące proces złośliwy, 2) w śliniankach duża większość (70-80%) to są mimo wszystko guzy łagodne...

Ale przyznaję -- sugestia lekarza, że guz jest złośliwy, bo "jest twardy" rozbroiła mnie...
 
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2013-02-28, 18:16  


My zdecydujemy się na szpital w Toruniu - Bielawy lub Bydgoszcz Szpital Jurasza. W sobote tata ma prześwietlenie szyi a w czwartek jeszcze konsulacje prywatnie u lekarza.

Dziekuje za odp.
 
Majax 


Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 45
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2013-03-01, 08:08  


Oczywiście, to Wasza decyzja. Mój mąż był operowany w Juraszu. Żałuję tej decyzji do dzisiaj, ale wtedy tak zdecydowaliśmy i trudno. Dopiero w innym ośrodku uświadomiono nas o bardzo nietrafionych decyzjach lekarzy.
_________________
Maja
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #8  Wysłany: 2013-03-01, 17:23  


paullina napisał/a:
Lekarz [wizyta prywatna] powiedział ze operacja bedzie przeprowadzona 20 marca ale biopsje i rezonans we własnym zakresie


To chyba jakaś kpina? Starajcie się unikać "lekarzy" określających rodzaj nowotworu na podstawie "twardości" guza. Idźcie z tym co macie do normalnego onkologa (najlepiej do CO). Przed usunięciem zmiany powinny być wykonane badania obrazowe.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2013-03-02, 11:11  


tzn. ja nie wiem jak on dokladnie to powiedział, moj tata pewnie się pytał czy może być złośliwy i pewnie na to była odp. Rozumiecie, nie było mnie przy tym.

Gazda: dlaczego nie w Juraszu ? Mama mojego chłopaka była operowana w Juraszu na guza ślinianki i bardzo chwaliła sobie opiekę. Operowała ją kobieta. Mogę na pw podać nazwisko. Tata ma do niej isc pierwszy raz z usg szyi w czwartek. Zobaczymy co powie.
Z Centrum Onkologii chcemy zrezygnować bo wszyscy mówią nam że odchodzi tam straszna masówka.... Nie wiem tez co myslec o tym.
Kurczę a Gliwice i Warszawa daleko od nas....
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #10  Wysłany: 2013-03-02, 12:28  


Moim zdaniem zupełnie nieprofesjonalne, i prawdę powiedziawszy podejrzane jest to, że lekarz chce wykonać zabieg w ramach ubezpieczenia, i kieruje na wykonanie komercyjnych, odpłatnych badań obrazowych. Moim zdaniem badania obrazowe powinny być wykonane w ramach ubezpieczenia, i w ośrodku posiadającym duże doświadczenie onkologiczne. Możliwość wystąpienia nowotworu jest chyba wystarczającym sygnałem, by problem potraktować poważnie, a więc by udać się z nim do lekarza, który ma doświadczenie w diagnozowaniu tego typu schorzeń. Wycinek pobierze pewnie i tak laryngolog (np. w Juraszu), niemniej diagnostyką i leczeniem powinien zajmować się onkolog, np. z CO-I Bydgoszcz.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
ina_b 


Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 92
Pomogła: 16 razy

 #11  Wysłany: 2013-03-02, 13:40  


Ja jestem z Torunia i wszyscy torunianie uciekają z Torunia do CO w Bydgoszczy albo nawet sami toruńscy lekarze tam ich kierują.

A tak w ogóle to leczę się w Gliwicach (to jeszcze większa 'masówka') niż Bydgoszcz i nie narzekam. Nigdy nie odczułam, że jestem załatwiana "po łebkach" i zadaję tyle pytań, ile mi tylko do głowy przyjdzie.

Poza tym lekarze w Gliwicach powtarzają zawsze, że nie tkną pacjenta (operacyjnie) bez własnej biopsji i bez własnych badań obrazowych.
 
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2013-03-02, 15:35  


Mogę poprosić o jakies namiary na odpowiednich lekarzy w CO w Bydg na pw ? Sama już nie wiem gdzie się kierować ... Z góry dziekuję.
 
ina_b 


Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 92
Pomogła: 16 razy

 #13  Wysłany: 2013-03-02, 16:52  


Ja niestety nie dysponuję i sama nie mam doświadczenia, jeżeli chodzi o CO Bydgoszcz, bo moim ośrodkiem są Gliwice, jednak radzę zajrzeć na stronę CO Bydgoszcz.
W dziale Centrum Pacjenta są wszystkie informacje dotyczące rejestracji pacjentów pierwszorazowych, przychodni, itd.

Należy pamiętać, że ośrodki onkologiczne jak Bydgoszcz, Warszawa czy Gliwice pracują wg pewnych procedur, często wspólnie wypracowanych. Pewien standard leczenia zostaje przez nich zachowany i nie ma sytuacji robienia czegoś w ciemno.

Mój nowotwór (tarczycy) został wykryty w Grudziądzu (najpierw USG, potem biopsja). Ordynator w Grudziądzu powiedział mi, że nie są w stanie dorównać nawet w połowie standardom stosowanym w ośrodkach onkologicznych i zachęcił mnie do jazdy 400 km do Gliwic. Lekarze w Gliwicach natomiast, mimo, że okazałam im badanie USG i szkiełka z materiałem z biopsji, to i tak robili własne USG i biopsję.
 
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #14  Wysłany: 2013-03-02, 20:13  


Mam wiec pytanie czy jesli tata ma skierowanie do szpitala na leczenie to jesli załóżmy udamy sie do Co w Bydg to nie bedzie zadnych problemow z przjeciem, zrobia tomografie i biopsje bez problemu ?
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #15  Wysłany: 2013-03-02, 20:28  


Tak. Macie większą pewność, że lekarze z CO postąpią zgodnie ze standardami. Poza tym, i tak zawsze macie prawo do odrębnej konsultacji. Idźcie po prostu z tym co macie do CO.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group