1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz jelita
Autor Wiadomość
paulag24 


Dołączyła: 01 Mar 2012
Posty: 166
Pomogła: 4 razy

 #1  Wysłany: 2014-05-14, 18:32  Guz jelita


Bardzo proszę o pomoc, tata jest na początku walki z chorobą, stwierdzono w kolonoskopii guza, czekamy na wyniki hist pat

W ramach dalszego wykluczenia przerzutów wykonał TK kl piersiowej, oto wynik:
Drobny guzek (3 mm) w segmencie szczytowym płuca prawego. Pojedyncze nie powiększone węzły chłonne w śródpiersiu w wielkości 12 x 8 mm przed łukiem aorty.

Pytanie: czy guzek ten może być przerzutem?

TK jama brzuszna i miednica z kontrastem:
Odcinkowe zwężenie okrężnicy na pograniczu kątnicy i wstępnicy do 25 mm na długości poniżej 4 cm, ze znacznym zwężeniem śladowo wypełnionego środkiem cieniującym światła, bez patologicznego wzmocnienia kontrastowego.
W okolicznej tkance tłuszczowej niewielkie hiperdesyjne zagęszczenia i pojedyncze wzmacniajace się węzły chłonne do 8 mm. Poza tym powiększonych węzłów chłonnych w jamie brzusznej nie stwierdza się.
Pozostale narządy jamy brzusznej bez zmian.

Proszę Was o wytlumaczenie co oznacza ten wynik ?
czy w węzlach chlonnych są przerzuty?

Czekamy dopiero na wynik hist pat po kolonoskopii... proszę o odpowiedz...
_________________
PaulaG24
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #2  Wysłany: 2014-05-14, 19:02  


paulag24,

wklej przede wszystkim wynik kolonoskopii i caly wynik TK klatki, a nie urywki.

Na podstawie tego, co wkleilas, to nic nie mozna powiedziec - guzki 3mm moga byc wszystkim i prawie niemozliwe jest okreslic charakter tych zmian.

Gdzie w wyniku TK j. brzusznej jest cos podejrzanego? Nie wiem, po czym wnioskujesz, ze sa przerzuty?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2014-05-14, 19:23  


paulag24 napisał/a:
Pytanie:czy guzek ten może być przerzutem?

Nie da się tego stwierdzić, to raz. Dwa - skoro nie ma żadnej diagnozy nowotworu złośliwego, to nie można mówić o przerzutach.

Bardzo prosimy również o wklejanie pełnych wyników badań.

paulag24 napisał/a:
Proszę Was o wytlumaczenie co oznacza ten wynik ?

Oznacza, że jest zmiana zwężająca jelito, ale nie wzmacniająca się po kontraście, co jest dobrą wiadomością. Wzmacniające się węzły mogą być podejrzane, jednak są niewielkie.

Skoro pobrano wycinki w kolonoskopii, trzeba poczekać na wyniki.
_________________
 
paulag24 


Dołączyła: 01 Mar 2012
Posty: 166
Pomogła: 4 razy

 #4  Wysłany: 2014-05-19, 22:01  


Wyniki już są, niestety adenocarcinoma g2
_________________
PaulaG24
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #5  Wysłany: 2014-05-19, 22:34  


na tk - zwężenie i 25mm świadczyły już o nowotworze, niestety
 
 
takamala 


Dołączyła: 29 Mar 2014
Posty: 15
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2014-06-13, 17:38  


Tata po operacji, oto wyniki:

adenocarcinoma G2. pT3N1b

W odległości 6 cm od nablizszej, dystalnej granicy cięcia, guz okrężnie obejmujący światło jelita, rozciągający się na przestrzeni 4 cm.
Guz nacieka warstwę mięsniową jelita i ją przekracza. Granice cięcia na jelicie (jelito 26 cm) oraz wyrostek robaczkowy wolne od utkania raka.
Wypreparowano 13 węzłów chłonnych. W 2 węzłach obecne są przerzuty raka wykraczające poza torebkę węzłów.

Powyżej przedstawiłam cały wynik, przepraszam że przepisany ale nie umiem skopiować dokumentu wymazać danych i ich wkleić.

Proszę o ewentualne podsumowanie powyższego wyniku i statystyczne rokowania, choć wiem, ze każdy jest inny.
Czy wynik jest b. zły? Z góry dziękuję za odpowiedz

[ Dodano: 2014-06-13, 18:56 ]
27 czerwca tata rozpoczyna chemioterapię która będzie trwała pół roku... Czy na podstawie wyników można stwierdzić czy będzie to chemia uzdrawiająca czy paliatywna...? Czy w leczeniu raka jelita jest tylko jeden schemat chemii?
Tata po wizycie u lekarza niestety nie wie jaką chemią będzie leczony, wie jedynie ze b edzie trwało to 6 miesięcy..
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2014-06-13, 19:31  


takamala, zaczynasz pisać nagle w cudzym wątku nie informując, czy ma to jakiś związek z tematem - jesteś siostrą paulag24?
_________________
 
takamala 


Dołączyła: 29 Mar 2014
Posty: 15
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2014-06-13, 19:38  


tak, jestem siostrą Paulag24

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2014-06-13, 19:49 ]
Fajnie, dobrze wiedzieć.

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2014-06-13, 19:52  


Jest to st. zaawansowania IIIB. Rokowania w tym stadium: 46,3% pacjentów osiąga 5-letnie przeżycie.

takamala napisał/a:
Czy na podstawie wyników można stwierdzić czy będzie to chemia uzdrawiająca czy paliatywna...?

W tej chwili prowadzone jest leczenie radykalne, a więc z zamiarem wyleczenia.

takamala napisał/a:
Czy w leczeniu raka jelita jest tylko jeden schemat chemii?

Możliwych jest kilka.
_________________
 
paulag24 


Dołączyła: 01 Mar 2012
Posty: 166
Pomogła: 4 razy

 #10  Wysłany: 2014-12-23, 12:51  


Mam pytanie, ponieważ tata od jakiegoś czasu narzeka na bole okolicy kosci ogonowej, był u ortopedy i miał zlecony rezonans stawow krzyzowo biodrowych i kregoslupa, rezonans zrobiony był bez kontrastu , wynik badania kregoslupa wyszedł bez zmian, jednak w stawach krzyzowo biodrowych: zmiany zwyrodnieniowe w stawach krzyzowo biodrowych silniej wyrażone po stronie lewej.tak przedstawia sie wynik badania, rezonans był bez kontrastu. mam pytanie czy radiolog w takim badaniu skutecznie odróżni zmiany zwyrodnieniowe np od osteoliza? Czy warto wykonać jeszcze scyntygrafia?
_________________
PaulaG24
 
paulag24 


Dołączyła: 01 Mar 2012
Posty: 166
Pomogła: 4 razy

 #11  Wysłany: 2014-12-26, 11:54  


Bardzo prosZe o radę, czy starac sie o skierowanie na scyntygrafia czy mozna być pewnym wyniku rezonansu bez kontrastu, ze to zmiany zwyrodnieniowe?
_________________
PaulaG24
 
M5 


Dołączyła: 27 Lis 2014
Posty: 31
Pomogła: 15 razy

 #12  Wysłany: 2014-12-26, 19:32  


Radiolog jeśli nie jest pewien jakiego rodzaju są to zmiany często stawia znak zapytania po rozpoznaniu lub na przykład pisze kilka prawdopodobnych rozpoznań. Jeśli napisał, że wygląda to na zmiany zwyrodnieniowe to znaczy, że tak to wyglądało według jego wiedzy.

Jeśli się martwicie można dla spokoju zrobić scyntygrafię. Niektóre laboratoria mają też w ofercie markery resorpcji kości.
 
paulag24 


Dołączyła: 01 Mar 2012
Posty: 166
Pomogła: 4 razy

 #13  Wysłany: 2016-02-12, 06:00  Strach niepewność po rtg


Witam i odrazu przepraszam za niespójność i niedokładność mojego posta, ale pisze z tel i nie mam dostępu do lepszych informacji. Tata 61 lat, w maju 2014 usunięty guz jelita grubego, niestety nie umiem teraZ napisać jakie miał zaawansowanie, wiem jedynie ze w tym stadium 5 lat przezywa 47procent ludzi.badanie pet wykonane 11 mies temu nie wskazywało nic niepokojącego. Od dwóch dni skarżył sie na bóle w lewym podZebrzu, zgłosił sie do szpitala gdzie wykonano rtg klatki piersiowej i przepraszam ze przetocze tylko to jedno zdanie ale nie mam dostępu do całego wyniku: asymetralne poszerZenie lewej wnęki płuca:podejrzenie TU, reszta opisu bez zmian. Wskazana tk. Czy to możliwe ze po 11 miesiącach od peta urósł guz w płucach, z tego co wiem to przerzuty w płucach wolniej sie rozwijają i maja charakter mnogi. Czy to moze oddzielny nowotwór? Jednak Guzy płuca wolno rosną a tata 11 mies temu był czysty. Dodam, ze tata nie pali papierosów. Bardzo martwię sie o mojego ojca, gdy będę miała dokładny wynik rtg to wkleję, ale z tego co wiem to tylko to Zdanie jest podejrzane. Bardzo proszę o wyrozumialosc

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2016-02-12, 08:32 ]
Wątki scalone.
Rozumiem, że to dotyczy tej samej historii? Póki nie jest ten guz w płucu zdiagnozowany jako oddzielny nowotwór złośliwy płuc, to proszę w tym wątku kontynuować wpisywanie.


_________________
PaulaG24
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #14  Wysłany: 2016-02-12, 10:08  


paulag24,
Opis rtg nic nie wniesie. Czy Tata dostał skierowanie na tk? Jeśli tak to czekamy na wyniki.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group