1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: vioom
2016-03-24, 04:16
Czy racjonalnie wybierasz leczenie?
Autor Wiadomość
Szop Pracz 



Dołączyła: 08 Paź 2015
Posty: 8
Pomogła: 2 razy

 #1  Wysłany: 2016-03-23, 12:38  Czy racjonalnie wybierasz leczenie?


Czy kierujesz się logiką przy wyborze leczenia?

Pytanie wydaje się proste, i większość od razu stwierdzi, że tak - ale warto wcześniej poznać kilka błędów poznawczych, które wszyscy popełniamy.

Błędy te czasem stoją za wyborem metod leczenia - stąd dobrze wiedzieć, jak można nieświadomie popełniać lapsusy myślowe.


1) Efekt autorytetu – poleganie wyłącznie na autorytecie. Jeżeli raz wybierzemy sobie autorytet - mniej lub bardziej celowo - lubimy się go trzymać. Ot, ludzka natura.
Przykład: Jerzy Zięba tak powiedział, ufam mu, tak musi być.

2) Efekt czystej ekspozycji – wytworzenie pozytywnej opinii czy oceny obiektu pod wpływem samego zwiększenia liczby kontaktów z tym obiektem.
Przykład: Wszyscy mi mówią, że sok z buraków poprawia wyniki krwi - to może to prawda?

3) Efekt potwierdzenia – tendencja do poszukiwania wyłącznie faktów potwierdzających posiadaną opinię, a nie weryfikujących ją.
Efekt zaprzeczania – tendencja do krytycznego weryfikowania informacji, które zaprzeczają dotychczasowym opiniom, przy jednoczesnym bezkrytycznym akceptowaniu informacji, które je potwierdzają.
Przykład: Uważam, że szczepienia szkodzą, więc mimo setek dobrze przeprowadzonych badań i dowodów empirycznych za szczepieniami (np. eliminacja niektórych chorób), wybieram kilka nierzetelnych, zdyskredytowanych badań i "chłopską logikę" - bo one potwierdzają moje przekonania.

4) Efekt przywiązania – korzystanie ze zbyt mało różnorodnych źródeł informacji.
Przykład: chyba nie trzeba ;-)

5) Efekt skupienia – błąd w ocenie wynikający ze zwracania nadmiernej uwagi na jeden aspekt i ignorowania innych aspektów.
Przykład: Będę wymiotować po chemioterapii, wypadną mi włosy - więc nie chcę chemioterapii.

6) Złudzenie kontroli – przekonanie o możliwości wpływania na sytuacje, na które w rzeczywistości żadnego wpływu się nie ma.
Przykład: Jeśli będę myśleć pozytywnie i trzymać się diety, guz sam się zmniejszy i operacja będzie niepotrzebna.

7) Efekt przekonania – ocenianie poprawności argumentacji na podstawie zgodności konkluzji z własnymi opiniami, zamiast na podstawie faktycznej logiczności argumentów.
Przykład: nie wymaga...


Oraz, bo bardzo ważne dla każdego:

Efekt Krugera-Dunninga – w psychologii zjawisko polegające na tym, że osoby niewykwalifikowane w jakiejś dziedzinie życia mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności w tej dziedzinie, podczas gdy osoby wysoko wykwalifikowane mają tendencję do zaniżania oceny swoich umiejętności.

Kruger i Dunning zwrócili uwagę na liczne wcześniejsze badania, które zdają się sugerować, że w przypadku zdolności tak różnorodnych jak obsługa pojazdów mechanicznych, gra w szachy czy tenisa, „ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie, niż wiedza”.

W przypadku zdolności, którą każdy może posiąść w większym lub mniejszym stopniu:
Osoby niekompetentne zwykły przeceniać swój własny poziom zdolności.
Osoby niekompetentne nie potrafią ocenić prawdziwego poziomu zdolności u innych.
Osoby niekompetentne nie potrafią ocenić prawdziwego poziomu swoich zdolności.
Jeśli mogą być przeszkolone, aby znacznie poprawić swoje osiągnięcia, osoby te potrafią zauważyć i przyjąć do świadomości swoją wcześniejszą niekompetencję.


Warto analizować, jak analizujemy rzeczywistość - by oszczędzić sobie problemów :)

Pozdrawiam!
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2016-03-23, 15:19  


Chyba jesteś bardzo młodą osobą.
_________________
sprzątnięta
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #3  Wysłany: 2016-03-24, 04:16  


Dlaczego tak uważasz, gabo?
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2016-03-24, 10:21  


Bo z racji wieku i różnych niedoskonałości w stanie zdrowia, a również pecha do wypadków mam sporą praktykę w kontaktach z lekarzami i wyborach opcji leczenia. Po prostu wiem że do tych rad nie da się zastosować w polskiej rzeczywistości. Jedną z najważniejszych (ale nie jedyną) przyczyną takiego stanu jest obowiązujący powszechnie na wszelkich szczeblach ochrony zdrowia paternalizm który podejrzewam jest wpajany już w pierwszym roku każdego szkolenia mającego cokolwiek wspólnego z medycyną.

W poście jest teoria i poznanie tej teorii w niczym nie pomoże ludziom którzy szukają tu pomocy. To co my robimy to właśnie udzielanie praktycznych (przyziemnych) rad na podstawie tych lub podobnych teorii ale z uwzględnieniem realiów otaczającego nas świata. A te teorie? Ja znam taką od lat: "to jak brydżu im dłużej się gra tym bardziej widać jakie to skomplikowane" no i czym to się różni od efektu Krugera-Dunninga?

Wiara w wiedzę zaczerpniętą z podręczników jest cechą młodości.
_________________
sprzątnięta
 
ezetka 


Dołączyła: 03 Sie 2017
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2017-08-03, 17:51  


a mogę wiedzieć, skąd zaczerpnięte są te informacje? Wydają się interesujące
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group