1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy ktoś może udzielić mi jakichs informacji?
Autor Wiadomość
kasik_7921 


Dołączyła: 02 Sty 2011
Posty: 15

 #1  Wysłany: 2011-01-02, 21:48  Czy ktoś może udzielić mi jakichs informacji?


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=


Witam jestem nowa tu ale widze ze można się wiele stąd dowiedzieć. Mój tata zachorował na raka płuc, chciałabym zeby ktos mi powiedział jakie są rokowania w takim przypadku i wogóle jak powinno wyglądać leczenie bo lekarz prowadząca do tej pory konkretnie nie sprecyzowała tego.
Mężczyzna lat 54, wyniki pierwszego badania usg: tarczyca w granicach normy wielkości, o pogrubiałym płacie lewym, nieco niejednorodna. W płacie prawym drobna zmiana ogniskowa lekko hypoechogenna z hypoechogenną otoczką 6x4,5x6,5 mm, w lewym mniejsza hypoechogenna bez otoczki. po stronie prawej szyi na wysokości kata żuchwy węzły chłonne- 13 mm i 9 mm, przy mięśniu s-c-m-21x7mm i nadobojczykowo-gładko odgraniczony obszar lity, hypoechogenny 20x13mm-węzeł? mts? i wokół zmiany drobne wezły 4,6,7 i 8mm. Wyniki usg wątroby ok.
Wyniki badania anatomopatologicznego z węzłów: meta, carcinoma idifferentiatum p. non microcellualare.
Wyniki badania anatomop. z wycinka płuca: z poszerzonej ostrogi-fr.błony śluzowej oskrzela bez zmian; wymaz szczoteczkowy-nabłonki oskrzelowe i komórki zapalne; popłuczyny oskrzelowe-nabłonki oskrzelowe i komórki zapalne.
Tk klatki piersiowej: masa patologiczna najpewniej węzłowa o policyklicznych zarysach zlokalizowana w śródpiersiu górnym po stronieprawej dochodząca do górnego bieguna prawej wnęki; orientacyjne wymiary masy 64x54x102mm. Masa uciska i nacieka żyły ramienno-głowowe, żyłę główną górną, tchawicę, prawe oskrzele główne oraz oskrzele górnopłatowe. Zmiany zapalno-niedodmowe w segmencie 3 płuca prawego oraz w płacie środkowym przy szczelinie międzypłatowej. Płyn w prawej jamie opłucnowej szer. do ok.8,5mm. Poza tym płuca bez zmian ogniskowych.
Tata jest w tej chwili po IV kursie PE. W rozpoznaniu- rak niezróżnicowany(prawdopodobnie płaskonabłonkowy)śródpiersia. ZŻGG , mts-y do węzłow chłonnych szyjnych. Nadciśnienie tętnicze. Stosowane leczenie:
Cisplatyna i.v 100mg-2 dni
Vepesid 200 mg- 3 dni
5% glukoza, MgSO4, 0,9%, NaCl, i.v. Dexaven,i.v. Zofran, Furosemid, Tramal Thiocodin, Nitrazepam, Metoclopramid.
Wykonano kontrolne TK klatki 29.12: w badaniu kontrolnym niewielka regresja wielkosci zmiany naciekowo-węzłowej w śródpiersiu po stronie prawej. Zmiana obecni o wymiarach 34x36x60mm. W ródpiersiu przednim górnym po stronie prawej kilka węzłow śr do 16mm-nieco mniejszych niż poprzednio. Jamy opłucnowe bez płynu. Pasmowate zagęszczenia miąższu w podstawie płata górnego i w płacie środkowym prawego płuca nieco mniejsze niż poprzednio. Pojawiły się zagęszczenia miąższu w płacie dolnym prawego płuca i większy obszar naciekowo-niedodmowy w segmencie 9. Lewe płuco bez zmian ogniskowych.
Tata czeka na wizyte kontrolna może ktoś do tego czasu mi odp. Martwią mnie te zmiany w płacie dolnym?? Guz trochę się zmniejszyl z tego co ja prosty czlowiek czytam.
Jak powinno wygladac leczenie w takim przypadku?? Jakie są rokowania??
Dziękuję z góry
 
billyb 
MODERATOR



Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 532
Skąd: z Europy ;-)
Pomógł: 275 razy


 #2  Wysłany: 2011-01-03, 09:00  


Rokowania są złe.

Opis sugeruje raka w ostatnim stadium. Bardzo duży, mocno złośliwy guz, który rozrastając się, naciska na sąsiednie rejony. Guz nie jest możliwy do zoperowania. Trochę odpowiada na chemię, ale to nie daje żadnej nadziei na trwałą poprawę.

Niestety, wszystko wskazuje, że nie będzie happy endu.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2011-01-03, 10:42  


Tak jak pisze billyb, dobrze że jest regresja, jednak guz jak i powiększone węzły nie zniknęły. Choroba pozostaje więc nadal w stanie zaawansowanym. Sytuację dodatkowo utrudnia ZŻGG.
Zastosowany schemat chemioterapii PE jest schematem typowo paliatywnym, tak więc należy tu mieć nadzieję jedynie na zmniejszenie objawów choroby, a nie na samo wyleczenie. Bardzo mi przykro.

Jak wygląda morfologia po tych 4 cyklach PE, nie pojawiła się neutropenia?
 
kasik_7921 


Dołączyła: 02 Sty 2011
Posty: 15

 #4  Wysłany: 2011-01-03, 17:15  


Witam
Dziekuję za szczere odp do tej pory tylko czytałam i szukałam ne internecie informacji i jako tako przyjmowałam do świadomości jak jest żle:(
Bardzo złe rokowania to ile??? Jest szansa że chociażby rok?? czy wiecej??
Pożniej napiszę jak z tą morfologią muszę się ogarnąć
Dziekuję billyb i absenteeism
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2011-01-03, 18:00  


Nikt na forum nie poda ile czasu Wam zostało, tego nie wiemy. Może kilka miesięcy, może rok.
_________________
 
kasik_7921 


Dołączyła: 02 Sty 2011
Posty: 15

 #6  Wysłany: 2011-01-03, 20:04  


Wiem że tego nikt nie wie...... ale zawsze jakoś człowiek się łudzi?? Czy po chemii w takim przypadku stosuje się radioterapię?? Czy chemia zaplanowana (6 cykli) i koniec??
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #7  Wysłany: 2011-01-03, 21:43  


kasik_7921 napisał/a:
Czy chemia zaplanowana (6 cykli) i koniec??

Nie, potem przerwa. Jak nastąpi progresja, to chemia II-giego rzutu. Niestety po IV cyklach, nastapiła bardzo niewielka remisja zmian, do tego dodatkowe zmiany.
Przykro mi, ale jest bardzo źle.
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
Frambuesa 


Dołączyła: 26 Sie 2010
Posty: 27
Skąd: POznań
Pomogła: 3 razy

 #8  Wysłany: 2011-01-04, 11:07  


Nikt niejest w stanie określić ile czasu wam zostało,ale liczy się każda chwila z której należy korzystac a nadzieja zawsze umiera ostatnia niemożna się załamywac dlatego by pomóc chorej osobie

Musicie być silni dla taty.

[następne komentarze]
 
kasik_7921 


Dołączyła: 02 Sty 2011
Posty: 15

 #9  Wysłany: 2011-03-15, 16:44  Dziekuje


Dziekuje wszystkim za slowa otuchy dawno tu nie zagladalam bo staralam sie jak najwiecej czasu spedzac z tata. Jest juz po 6 cyklu chemii ostatnim zaplanowanym:
Cisplatyna i.v 100 mg
Vepesid 200 mg
Ostatnia chemia podzialala wyjatkowo zle tata nie jadl nie pil nie mial sily na nic bez przerwy wymiotowal mdlał :(
Zrobiono mu tk: masa patologiczna najpewniej węzłowa o policyklicznych zarysach zlokalizowana w śródpiersiu górnym po stronie prawej dochodząca do górnego bieguna prawej nęki obecnie nieco mniejsza o wym 35x33x54 mm; w obrębie śródpiersia górnego przedniego po stronie prawej powiekszone węzły chłonne sr do 17 mm zagęszczenia zapalne miąższu z powietrznym bronchogramem w podstawie płata górnego prawego płuca, zmiany zapalne miąższu z komponentną zmian włóknisto-niedodmowych w płacie dolnym prawego płuca z obecnością niewielkiej ilości płynu w prawej jamie opłucnowej szer do ok 8 mm na poziomie zmian, zagęszczenia w rzucie segmentu języczkowego najpewniej pozapalne łączące się włóknistym pasmem z opłucną, pogrubienie odnogi lewego nadnercza do 13 mm
Nie wiem czy jest lepiej czy nie?? Może ktos mi podpowie?? Czy to pogrubienie lewego nadnercza moze oznaczać przerzuty??
Pozdrawiam wszystkich raz jeszcze i dziekuje
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2011-03-15, 18:40  


Żeby było łatwiej porównać poniżej dwa ostatnie TK:

Grudzień 2010:
Cytat:
W badaniu kontrolnym niewielka regresja wielkosci zmiany naciekowo-węzłowej w śródpiersiu po stronie prawej. Zmiana obecni o wymiarach 34x36x60mm. W śródpiersiu przednim górnym po stronie prawej kilka węzłow śr do 16mm-nieco mniejszych niż poprzednio. Jamy opłucnowe bez płynu. Pasmowate zagęszczenia miąższu w podstawie płata górnego i w płacie środkowym prawego płuca nieco mniejsze niż poprzednio. Pojawiły się zagęszczenia miąższu w płacie dolnym prawego płuca i większy obszar naciekowo-niedodmowy w segmencie 9. Lewe płuco bez zmian ogniskowych.


Marzec 2011:
Cytat:
Masa patologiczna najpewniej węzłowa o policyklicznych zarysach zlokalizowana w śródpiersiu górnym po stronie prawej dochodząca do górnego bieguna prawej wnęki obecnie nieco mniejsza o wym 35x33x54 mm; w obrębie śródpiersia górnego przedniego po stronie prawej powiekszone węzły chłonne sr do 17 mm zagęszczenia zapalne miąższu z powietrznym bronchogramem w podstawie płata górnego prawego płuca, zmiany zapalne miąższu z komponentą zmian włóknisto-niedodmowych w płacie dolnym prawego płuca z obecnością niewielkiej ilości płynu w prawej jamie opłucnowej szer do ok 8 mm na poziomie zmian, zagęszczenia w rzucie segmentu języczkowego najpewniej pozapalne łączące się włóknistym pasmem z opłucną, pogrubienie odnogi lewego nadnercza do 13 mm


Zmiana w śródpiersiu jak widać pomniejszyła się w bardzo niewielkim stopniu (34x36x60mm -> 35x33x54mm), węzły z kolei odrobinę się powiększyły (do 16 -> do 17 mm). Zbyt wielu zmian więc nie widać. Dodatkowo pojawił się płyn w jamie opłucnowej, co niestety nie jest dobrym znakiem.
Pogrubienie nadnercza może oznaczać przerzut, ale nie musi.
 
kasik_7921 


Dołączyła: 02 Sty 2011
Posty: 15

 #11  Wysłany: 2011-03-16, 07:28  


Dziekuje za odp tak myślałam ze ten płyn nie oznacza pewnie nic dobrego tata jest przed wizytą kontrolną u lekarza wiec narazie nie wiemy co dalej?? Czyli jak rozumiem rokowania są chyba dość poważne??
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2011-03-16, 08:18  


Tak, są dość poważne.
_________________
 
kasik_7921 


Dołączyła: 02 Sty 2011
Posty: 15

 #13  Wysłany: 2011-03-16, 15:59  


Pytałam chyba wczesniej ale zapytam jeszcze raz czy jakies dalsze leczenie w takim przypadku sie stosuje?? Czy coś z tym plynem w opłucnej sie robi? I jeszcze chcialam zapytac czy jest jakas szansa dostania dla takiej osoby zasilku rehabilitacyjnego? mam takie przeczucie że raczej jest niemożliwy powrót do pracy??
 
iwona2010 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 07 Paź 2010
Posty: 746
Pomogła: 120 razy

 #14  Wysłany: 2011-03-16, 16:39  


Ja wiem tylko o zasiłku pielegnacyjnym a tata jest na chorobowym,bo można złożyć wniosek o przyznanie grupy o niepełnosprawności.
 
kasik_7921 


Dołączyła: 02 Sty 2011
Posty: 15

 #15  Wysłany: 2011-03-16, 19:16  


Tzn w tej chwili juz konczy mu sie chorobowy w piatek ma na komisję na ten zasiłek rehabilitacyjny ale przyznaja go na takie podratowanie zdrowia wlasnie dla kogos kto potem wroci do pracy tak wyczytałam na necie; jak nie przyznaja to kiepska sprawa bo konczy mu sie umowa o prace za kilka miesiecy; o tą niepełnosprawność to w zusie tez??
dzięki
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group