1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak złośliwy. Prośba o interpretacje.
Autor Wiadomość
Pani J 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 22
Pomogła: 2 razy

 #1  Wysłany: 2015-04-21, 17:34  Czerniak złośliwy. Prośba o interpretacje.


Uprzejmie proszę o zinterpretowanie wyniku histopatologicznego.

Z góry dziekuje.


image.jpg
Wynik badania.
Pobierz Plik ściągnięto 889 raz(y) 1,56 MB

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2015-04-21, 19:36  


Pani J,
Wynik mówi o stwierdzeniu czerniaka szerzącego się powierzchownie ( tzw. typ SSM) o konkretnych parametrach, które wg mnie dają stopień zaawansowania pT1b. Jest to generalnie tzw. cienki czerniak. Ale ponieważ liczba mitoz ( podziałów komórkowych) jest większa niż 1/1mm2 powinnaś zostać poddana procedurze jednoczesnego wykonania biopsji węzła chłonnego wartowniczego i poszerzenia blizny.
Jeśli chcesz poczytać sama, dokładniej to tutaj:
http://www.onkologia.zale...aki%20skory.pdf
Pozdrawiam
 
Pani J 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 22
Pomogła: 2 razy

 #3  Wysłany: 2015-04-21, 21:25  


Missy - wielkie dzięki za odpowiedz.
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #4  Wysłany: 2015-04-21, 22:05  


Wynik bylby 'bardzo dobry' gdyby nie ten podwyzszony indeks mitotyczny :(

Mimo wszystko 0.2mm ciagle swietnie rokuje.
 
Pani J 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 22
Pomogła: 2 razy

 #5  Wysłany: 2015-04-21, 22:52  


Stefanek -

Co jeśli pozostawię sytuacje bez dalszej integracji? Czy może buc bardzo złe ?
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #6  Wysłany: 2015-04-21, 23:16  


Co masz na mysli?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #7  Wysłany: 2015-04-22, 08:40  


Pani J,
Rozumiem, że chodziło Ci o dalszą ingerencję? Cóż, zalecenia dotyczące leczenia czerniaków ( w tym tzw.cienkich) mówią jasno, co należy zrobić, aby zoptymalizować wyniki leczenia.
Uważam, że nie powinnaś podejmować decyzji o odstępowaniu od zaleconych procedur leczniczych bez konsultacji ze specjalistą w zakresie diagnozowania i leczenia czerniaków.
Choroby nowotworowe muszą być leczone wg konkretnych wytycznych.
Pozdrawiam
 
OptymistycznaLenka88 


Dołączyła: 18 Maj 2013
Posty: 168
Skąd: Łódź
Pomogła: 30 razy

 #8  Wysłany: 2015-04-22, 09:21  


Pani J, dalsze leczenie będzie polegać na wycięciu węzła wartowniczego, by sprawdzić czy komórki czerniaka nie rozprzestrzeniają się już dalej, a później tylko kontrole i badanie USG i RTG płuc co kilka miesięcy.
Rozumiem, że właśnie tego wycięcia węzła trochę się pani obawia, jednak jest to bardzo ważne, by sprawdzić czy nie ma w nim komórek czerniaka. Przy takich cienkich czerniakach jest to mało prawdopodobne, ale są przypadki kiedy tak się dzieje. Proszę poczytać posty innych, zobaczy pani, że ta choroba może zaskakiwać, czasem w sposób pozytywny, a czasem niestety nie.
Nie można jednak zrezygnować ze standardowego leczenia. To podstawa by zyskać pewność, że można pokonać chorobę.
Wycięcie węzła jest owszem zabiegiem dosyć inwazyjnym, ale naprawdę nie aż tak, by chcieć z niego zrezygnować. Całkiem szybko dochodzi się po nim do zdrowia i sprawności.
Głowa do góry :)
Pozdrawiam
 
Pani J 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 22
Pomogła: 2 razy

 #9  Wysłany: 2015-04-22, 10:02  


Wlasnie mam paraliz na sama mysl o wycinaniu wezla. Czytalam chyba wszystkie posty o czerniaku na tym forum. Nie chce robic nic pochopnego i rezygnowac z dalszego leczenia jednak sama mysl o dalszym procesie leczenie paralizuje mnie , strach.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #10  Wysłany: 2015-04-22, 10:26  


Myślę, że Twoje rozpoznanie jest naprawdę niezłe, ale ponieważ to czerniak to trzeba teraz wykorzystać wszystko co wie i oferuje współczesna medycyna, żeby potem mieć święty spokój. Rozumiem lęk przed działaniami chirurgicznymi, ale pomyśl, że plusem jest to, że właśnie masz jasno określoną ścieżkę postępowania. Gorzej, gdy nie ma się żadnych opcji.
Trzymaj się, głowa do góry i działaj.
 
OptymistycznaLenka88 


Dołączyła: 18 Maj 2013
Posty: 168
Skąd: Łódź
Pomogła: 30 razy

 #11  Wysłany: 2015-04-22, 11:01  


Strach przed zabiegiem chirurgicznym jest rzeczą normalną. Nie możesz tylko pozwolić, aby przez niego zaniedbać leczenia.
Jeśli boisz się bólu, to wiedz, ze nie będzie go wiele. Trochę dyskomfortu na początku, ale nic czego spokojnie nie dałoby się wytrzymać. Szybko wraca się też do zdrowia. W szpitalu leży się krótko.
Ja mam usunięte wszystkie węzły pachwinowo-biodrowe, a i tak mogę spokojnie pracować (i to głównie stojąc), mogę jeździć na rowerze, chodzić po górach itd. Oczywiście z rozsądkiem, ale nie trzeba z niczego całkowicie rezygnować.
Jeśli martwią cię blizny, to pamiętaj, że to nic w porównaniu ze spokojem, jaki możesz mieć już po zabiegu. Poza tym blizna nie jest po tym zabiegu jakoś strasznie wielka, a są dobre maści na blizny :)
Jeśli miałabyś więcej pytań, pytaj, tylko nie daj się sparaliżować przez strach ;)
 
Pani J 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 22
Pomogła: 2 razy

 #12  Wysłany: 2015-04-22, 14:10  


Dziekuje wszystkim za mile slowa. Skontaktowalam sie z chirurgiem na spotkanie zeby zdecydowac co robic dalej.
 
Pani J 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 22
Pomogła: 2 razy

 #13  Wysłany: 2015-04-24, 16:29  


Jak długo sie czeka na poszerzanie marginesów ? Ja już jestem ponad 3 tygodnie po pierwszym wycięciu i dalej czekam na telefon z terminem drugiego zabiegu ... :cry:
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #14  Wysłany: 2015-04-24, 18:52  


Pani J,
Nie pomogę w kwestii terminów i czekania, alę chcę tylko dla porządku przypomnieć, że poszerzenie marginesów musi być robione jednocześnie z biopsją wartownika. W trakcie jednego zabiegu.
Czy z wynikiem byłaś już u chirurga/chirurga onkologa? Co on mówił odnośnie terminu poszerzania i biopsji?
 
luśka 


Dołączyła: 07 Mar 2015
Posty: 37
Pomogła: 6 razy

 #15  Wysłany: 2015-04-24, 19:45  


Ja miałam wycinane znamię pod koniec kwietnia, wynik w czerwcu a w lipcu poszerzenie marginesów...Nie mogli mi pobrać wartownika, bo wycinkę miałam w poziomie... Wiem,że oczekiwanie i cała sytuacja jest stresująca, ale nie poddawaj się emocjom i często ze sobą rozmawiaj;-) Ja tak często robię,bo mam wrażenie,że siebie najlepiej rozumiem...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group