1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
Autor Wiadomość
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 189
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #1  Wysłany: 2021-09-26, 16:34  Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk


Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerkowej. Guz nacieka powierzchownie
tkankę podnabłonkową. Stwierdza się w jednym naczyniu błony podśluzowej ognisko komórek rakowych podejrzanych o zator. W miąższu nerki torbiel podkrwotoczna (krwiak?) z odczynem wytwórczym na obwodzie oraz cechy przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia.
Ściana moczowodu bez cech rozrostu nowotworowego.
W ścianie moczowodu rozrost brodawczakowatego raka urotelialnego (high-grade),który nacieka
tkankę podnabłonkową. Nie stwierdza się angioinwazji.
Chciałbym zaznaczyć że 02.09. wycięto mi lewą nerkę i moczowód.
Raka tego wykryto przez przypadek.
Chciałbym się zapytać co dalej ???

Andrzej
Sześć lat temu na raka zmarło moja żona.

[ Dodano: 2021-09-27, 16:00 ]
Witam,
prosiłbym bardzo o interpretację tego badania.
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #2  Wysłany: 2021-09-27, 21:09  


andrzejf13 napisał/a:
Ściana moczowodu bez cech rozrostu nowotworowego.
W ścianie moczowodu rozrost brodawczakowatego raka urotelialnego (high-grade),który nacieka
tkankę podnabłonkową. Nie stwierdza się angioinwazji.

Witaj, ten zapis jest trochę dziwny z jednej strony brak rozrostu w moczowodzie , a z drugiej nacieki raka. W każdym razie jest to nowotwór o dużym stopniu złośliwości dlatego pewnie czekają cię dalsze badania i leczenie uzupełniające (chemioterapia) możliwe jest również zastosowanie immunoterapii ale to zależy od ekspresji PD-L1 w tkance nowotworowej. Dalsze leczenie powinien prowadzić dobry ośrodek onkologiczny. Pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #3  Wysłany: 2021-09-28, 09:41  


andrzejf13,
Z jakiego powodu odbyła się operacja usunięcia nerki? Pytam bo piszesz, że

andrzejf13 napisał/a:
Raka tego wykryto przez przypadek.


Czyli wcześniej nie było żadnego podejrzenia onkologicznego?
Jakie badanie obrazowe wykonano przed operacją? Tomografia, rezonans? Masz opis takiego badania? Czy pęcherz moczowy był sprawdzany, wszystko ok?
Czy oprócz nerki i moczowodu usunięto także okoliczne węzły chłonne?

Generalnie w miedniczce nerkowej wykryto raka, który jest charakterystyczny dla pęcherza moczowego - niemniej czasem rozwija się on gdzie indziej, pozapęcherzowo.
Leczenie w związku z tym jest takie jak przy raku pęcherza - operacja i ewentualne leczenie uzupełniające jeśli wynik pooperacyjny wskazuje na brak doszczętnego wycięcia. U Ciebie w wyniku hist-pat teoretycznie jest wskazane ryzyko naciekania naczynia krwionośnego - onkolog może rozważyć w związku z tym radioterapię uzupelniającą.

Czy jesteś już umówiony na wizytę u onkologa?
 
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 189
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #4  Wysłany: 2021-09-28, 15:05  Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk


Witam, dzięki za odpowiedz , chciałem wysłać więcej wyników niestety nie mogę ,jakiś serwer muszę skonfigurować ,nie potrafię.
Parę lat temu wykryto na lewej nerce torbiel ,lekarz powiedział że to nic takiego , potem choroba żony i trochę to zaniedbałem ale coraz częściej pojawiała się krew w moczu . Chodziłem na USG nic ,dwa razy miałem cytoskopie też nic , dopiero w styczniu tego roku urolog robiąc USG powiedział że z lewą nerką jest coś nie tak . Poszedłem na USG prywatnie , podejrzenie wodonercza ,guz miedniczki nerkowej ,stan zapalny moczowodu.
Chodzę prywatnie do urologa -chirurga który po przejrzeniu wszystkich wyników usunął nerkę i moczowód ,powiedział że usunął wszystko do onkologa mnie nie skierował tylko kazał przyjść w
styczniu po skierowanie na TK , to tak w skrócie .
Pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2021-09-28, 17:33  


andrzejf13,
Dodawanie załączników niestety nie działa - można próbować z opcją dodawania wyników jako zdjęć do posta, ale nie jest to takie oczywiste.

Jeśli możesz to prześlij wyniki, bez danych osobowych, na mój mail forumowy
missyforumonkologiczne@gmail.com

Ja wkleję je do Twojego wątku.

Najprawdopodobniej u Ciebie dalsze postępowanie faktycznie będzie oznaczało regularne kontrole, ale dla tzw.świętego spokoju ( i żeby wyjaśnić czy to podejrzenie mikroinwazji w naczyniu krwionośnym ma znaczenie) powinieneś pojawić się u onkologa. Nie potrzebujesz żadnego skierowania ani od urologa ani od innego lekarza. Zapisujesz się sam, mam nadzieję, że masz w pobliżu jakieś centrum onkologii. Warto mieć taką opiekę onkologiczną bo jesteś wtedy „wciągnięty” w konkretny tryb badań kontrolnych.
Taka kontrola onkologiczna nie stoi w sprzeczności z kontrolą stricte urologiczną.

Pozdrawiam Cię serdecznie i czekam na wyniki.
 
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 189
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #6  Wysłany: 2021-09-28, 18:20  


 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #7  Wysłany: 2021-09-28, 19:12  


andrzejf13,
Widzę, że udało Ci się coś wrzucić. Rozumiem, że to dopełnienie wyniku, który podałeś w pierwszym poście.
Czy masz może opis ostatniego usg, tego sprzed operacji? Bo żadnej tomografii nie miałeś dotychczas?
 
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 189
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #8  Wysłany: 2021-09-29, 15:25  Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk


Witam, postaram się przesłać USG


[ Dodano: 2021-09-29, 16:41 ]
Mam pytanie czy ten rak jest w organizmie czy jeżeli guzy zostały usunięte wraz z narządami to go nie ma .
Żona miała DRP więc lekarz tłumaczył że rak ten rozsiał się po organizmie ,jak jest w moim przypadku .
Jezeli chodzi o węzły chłonne nic mi nie wiadomo ale znalazłem w opisie TK przed operacją takie zdanie.
"W sąsiedztwie lewych naczyń biodrowych w dole biodrowym pojedynczy węzeł chłonny w osi krótkiej
śr. 6.4 mm ,poza tym węzły niepowiększone w rejonie obrazowanym.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #9  Wysłany: 2021-09-29, 16:14  


Twój rak i DRP u żony to dwie kompletnie różne choroby, nie można tego porównywać.
DRP z zasady nie jest leczony chirurgicznie, rozsiewa się po okolicznych tkankach niezwykle szybko i jedyną szansą jest jednoczesna radiochemioterapia ( o ile da się ją u pacjenta zastosować). Niestety, z uwagi na agresywność nowotworu, rokowania są generalnie złe.

Rak urotelialny, z nabłonka przejściowego, występujący w pęcherzu moczowym oraz także pozapęcherzowo ( moczowód, miedniczka) to o wiele „ powolniejszy” nowotwor, rozrasta się lokalnie, najpierw powierzchniowo na błonie śluzowej i dopiero następnie wgłąb, do warstwy mięśniowej. W niskich stopniach zaawansowania lokalnego nie daje przerzutów odległych. Podstawą leczenia jest chirurgia, usunięcie zmian nowotworowych co właśnie wykonano u Ciebie.

Wg opisu histpat wycięto wszystko, teraz bardzo istotne będą regularne, ścisłe kontrole połączone z badaniami obrazowymi - tak jak pisałam wcześniej, idź do onkologa. Oczywiście do urologa nadal możesz chodzić.

Dopytam jeszcze o prostatę opisaną w usg - czy w przedoperacyjnej tomografii coś więcej radiolog o niej napisał? Czy urolog sugerował inne badania?
 
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 189
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #10  Wysłany: 2021-10-05, 19:16  Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk


Witam ,
jeżeli chodzi o prostatę , TK z dnia 23.07.2021 " gruczoł krokowy niepowiększony", chociaż w karcie informacyjnej ze szpitala " zwężenie cewki moczowej".
Jeżeli jest to wycięte to ten rak jest w organizmie i tylko czas ze wyjdzie gdzie indziej , przeżyłem to żona umarła 1/5 roku po diagnozie a po roku choroby "zainteresowanie" lekarzy było coraz mniejsze . Znasz się na tym więc krótko i na temat ,proszę .
 
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 189
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #11  Wysłany: 2021-10-07, 11:06  


Witam,
czy ktoś mógłby mi wyjaśnić co to oznacza "Guz miedniczki nerki lewej cT2NxMx "
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #12  Wysłany: 2021-10-07, 14:37  


Cytat:
"Guz miedniczki nerki lewej cT2NxMx "

Witaj TNM jest to ocena stopnia zaawansowania choroby nowotworowej gdzie T to guz pierwotny, N to węzły chłonne a M to przerzuty odległe literka c oznacza ocenę kliniczną ( na podstawie badań obrazowych takich jak MR, CT itp.) Istnieje jeszcze klasyfikacja pTNM czyli patologiczna opierająca się na wynikach pooperacyjnych która jest znacznie bardziej wartościowa rokowniczo. w twoim przypadku oznacza oznacza to: T2 guz średniej wielkości Nx nie można ocenić węzłow chłonnych Mx nie można ocenić przerzutów odległych. Znacznie dokładniejsza powinna być ocena pooperacyjna. Pozdrawiam

[ Dodano: 2021-10-07, 15:40 ]
Najlepiej zapozna j się z tym https://www.onkonet.pl/dp..._ocena_zaaw.php artykułem tam jest wszystko dokładnie opisane.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #13  Wysłany: 2021-10-07, 16:31  


andrzejf13,
Skąd masz to zaawansowanie? Z którego badania?
Czy możesz w całości przytoczyć opis TK przedoperacyjnej? To było TK całej jamy brzusznej? Aha, a rtg klatki piersiowej miałeś?

Tak jak napisał mVeltan, cT2NxMx to tylko ogólna ocena zaawansowania dokonana na podstawie jakiegoś badania obrazowego.

Zresztą samo stwierdzenie
andrzejf13 napisał/a:
Guz miedniczki nerki lewej


oznacza, że to absolutnie wstępne określenie sytuacji bo jeszcze nie wiadomo było co to za guz.

Wg wyniku pooperacyjnego, który podałeś w pierwszym poście, to zaawansowanie wygląda inaczej:
skoro rak nacieka powierzchownie tkankę podnabłonkową to mamy T1.
Węzły chłonne nie zostały w TK opisane jako podejrzane czyli jest N0 ( a dokładniej cN0).
I jeżeli w TK nie ma żadnych innych podejrzanych zmian to oznacza M0 czyli brak przerzutów.

Aktualnie sprawa u Ciebie wyglada tak - wycięto wszystko, rak był tzw.wczesny, nie dotarł jeszcze do głębszych warstw miedniczki i moczowodu ( do błony mięśniowej). Czyli wg wyniku histopatologicznego nie masz raka w drogach moczowych. Absolutnie natomiast konieczna jest ścisła kontrola.

Rozumiem, naprawdę rozumiem Twoje zniecierpliwienie i niepokój. Mogę tylko powtórzyć - masz za sobą radykalną operację, nowotwór usunięto. Kontrole onkologiczne są konieczne tak samo jak w przypadku innych zoperowanych wczesnych raków - chodzi o szybkie wykrycie ewentualnej wznowy miejscowej. Bo dla uściślenia - ten rodzaj raka może powracać lokalnie, np.w pęcherzu moczowym. Nie rozsiewa się znienacka po organizmie więc bardzo proszę, nie myśl o tym raku tak jak o DRP żony, który w momencie rozpoznania był już zapewne rozsiany.

Podsumowując - tak, teraz nie masz raka miedniczki i moczowodu. I wiele wskazuje na to, że nie bedziesz go mieć. Ale nie napiszę Ci, że na pewno, na 100% nigdy już żadnego nowotworu złośliwego mieć nie będziesz bo tego nie wiem. Nikt nie wie. Żaden lekarz Ci tego nie powie.
I dlatego trzeba się teraz starannie kontrolować - tomografia i cystoskopia ( to badanie bardzo ważne w kontekście ewentualnej wznowy w pęcherzu). Cystoskopia co 3 miesiące.

Zgłoś sie do onkologa, niech on ustali plan badań kontrolnych.I koniecznie doprecyzuj kwestię prostaty i zwężenia cewki moczowej - czy chodzi właśnie o sterczowy odcinek cewki? Wklej cały opis TK, proszę.

Pozdrawiam Cię bardzo, bardzo serdecznie.
 
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 189
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #14  Wysłany: 2021-10-08, 20:19  Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk


Witam i pozdrawiam bardzo serdecznie ,
postaram się przesłać wyniki TK przed operacją , wybacz ze jestem trochę narwany ale rak to rak
przeszedłem to i najbardziej boję się tz, leczenia jak czytam wszyscy dostają prawie to samo , dosyć tego narzekania :roll:


[ Dodano: 2021-10-08, 21:19 ]


[ Dodano: 2021-10-08, 21:22 ]


[ Dodano: 2021-10-08, 21:24 ]
może nie po kolei ale staram się

[ Dodano: 2021-10-08, 21:26 ]


[ Dodano: 2021-10-08, 21:31 ]
Zrobiłem co mogłem jeżeli to nie starczy powiedz , pozdrawiam serdecznie i pisz
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #15  Wysłany: 2021-10-09, 15:03  


andrzejf13,
Widzę, że się starasz :)
Pierwsza strona TK jest miniaturowa i nieczytelna - jak już jesteś w opcji dodawania zdjęcia to zaznacz opcję „Pełny rozmiar zdjęcia”, powinno być wtedy ok.

Albo prześlij na missyforumonkologiczne@gmail.com

Nikt teraz nie mówi o leczeniu tylko o dobrze zaplanowanych, regularnych kontrolach - zwłaszcza lokalnych sprawdzających drogi moczowe.

Aha, kiedy była robiona ostatnia cystoskopia przed operacją?
  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group