1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
badania sprawdzajace po radioterapii
Autor Wiadomość
ewacz8 


Dołączyła: 10 Wrz 2010
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2010-09-10, 21:44  badania sprawdzajace po radioterapii






U mojego taty wykryli w maju raka krtani (T1 N0 M0). Przeszedl 4 tygodniowa raditerapie i dzis mial badanie sprawdzajace-tylko laparoskopie, na podstawie, ktorej stwierdzono, że guza juz nie ma. Moj tato mieszka i leczy sie w Szkocji. Chcialabym zapytac jakie badania po radioterapii (srawdzajace czy rak zginal) wykonuja w Polsce??? Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz
 
bartlomiejka 
Lekarz OTOLARYNGOLOG


Dołączył: 25 Maj 2010
Posty: 29
Skąd: Kielce
Pomógł: 29 razy

 #2  Wysłany: 2010-09-11, 08:39  


Podstawowym badaniem jest laryngoscopia, z reguły wystarczy laryngoscopia pośrednia czyli ogladanie lusterkiem, jeśli po radioterapii są obrzęki i wgląd do krtani jest utrudniony to należy obejrzać krtań za pomocą fiberoscopu bądź wykonać laryngoscopię bezpośrednią - w narkozie założyć rurę laryngoscopu i pod mikrosopem obejrzeć krtań. U większości pacjentów do oceny krtani po radioterapii wystarczy ogladanie lusterkiem.
 
ewacz8 


Dołączyła: 10 Wrz 2010
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2010-09-12, 17:32  


witam
Bardzo dziekuje za odpowiedz, martwilam sie czy tato ma odpowiednia opieke bo rownie slyszalam o sluzbie zdrowia w wielkiej brytania, ja jednek z naszej strony bardzo ja chwale
pozdrawiam

[ Dodano: 2010-09-12, 18:34 ]
Czyli nie robi sie badania krwi ani PET-u?
Badania z kamerka ma miec robione co 6 tygodni, przez pierwszy rok pozniej coraz rzadziej, przez 5 lat ma byc pod kontrola a jak sprawdzaja czy nie ma jakis przerzutow?
 
SAPEREAUDE23


Dołączył: 31 Lip 2009
Posty: 4
Pomógł: 1 raz

 #4  Wysłany: 2010-09-12, 22:41  


Szanowna ewacz8, a czy mogłabyś opisać w jaki sposób doszło do wykrycia u Twojego taty raka krtani na tak wczesnym stadium zaawansowania (T1 bez przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych)? Oczywiście to bardzo dobrze, że doszło do tego tak wcześnie. Subiektywnie wydaje mi się, że ryzyko pojawienia się przerzutów odległych
w sytuacji, gdy guz pierwotny został usunięty w tak niewielkim stadium zaawansowania, jest niewielkie. Ale niech lepiej potwierdzi tę opinię ktoś kto się na tym zna lepiej ode mnie.
 
bartlomiejka 
Lekarz OTOLARYNGOLOG


Dołączył: 25 Maj 2010
Posty: 29
Skąd: Kielce
Pomógł: 29 razy

 #5  Wysłany: 2010-09-13, 10:20  


Oczywiście ocena regionalnych węzłów chłonnych pod katem ew. przerzutów rozumie się samo przez się, ja rozumiem, że ewacz8 pytała od ocenę krtani. T1 krtani jeśli guz znajduje się na fałdzie głosowym daje charakterystyczny objaw chrypkę a stara zasada mówi, iż chrypka trwająca dłużej niż 2 tygodnie wymaga konsultacji laryngologicznej. Objawy są mniej nasilone gdy jest naciek podgłośniowy czy naciek nagłośni, wtedy w początkowym stadium nie ma chrypki a może być narastająca duszność oraz ból przy połykaniu
 
ewacz8 


Dołączyła: 10 Wrz 2010
Posty: 3

 #6  Wysłany: 2010-09-13, 20:51  


witam
dziekuje za zywe zainteresowanie, tato poszedl do lekarza z piszczeniem w uchu a przy okazji lekarz zauwazyl chrypke, skierowal na kamerkowanie, na ktorym zauwzono guza wielkosci malego paznokcie, zrobiono wycinek (stwierdzono raka o stopiniu T1N0M0), USG szyi, PET, badania krwi i od razu skierowano na 4 tygodniowa radioterapie (nie znam dawek)a wczesniej wyrwano mu zeby.
Powiem tylko ze podejscie do pacjenta jest diametralnie inne, lekarz ma czas na rozmowe (tato nie mowi dobrze po angielsku- za kazdym razem mial tlumacza), wszystko tlumaczy, pielegniarka prowadzaca jest pod telefonem cala dobe, a wszystkie leki,kremy (teraz sztuczna szczeke, okulary)itd. sa za darmo. Bardzo dbaja o psychiczna sfere pacjenta:) Mam nadzieje ze i u nas kiedys tak bedzie, bo moje doswiadczenia z lekarzami nie sa za dobre.
Podrawiam i jeszcze raz dziekuje
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group