1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: JustynaS1975
2014-11-13, 21:38
badania przed podaniem kontrastu
Autor Wiadomość
MoYan 


Dołączył: 10 Sie 2012
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2012-08-31, 14:10  badania przed podaniem kontrastu


Zupełnie przypadkowo dowiedziałem się, że przed podaniem kontrastu przy tomografii wykonuje się badania poziomu mocznika i kreatyniny. A to ze względu na możliwość uszkodzenia nerek. Tomografię miałem wykonaną kilka razy i nigdy nie sprawdzano mi poziomu mocznika i kreatyniny. Przy najbliższej okazji spytałem o to panią onkolog. Stwierdziła, że nie widzi takiej potrzeby i dodała złośliwie, że próbuję być mądrzejszy od lekarza. Czy rzeczywiście nie jest to konieczne i jestem wyjątkiem, który szuka dziury w całym?

Zajrzałem na więc www.diagnostyka-bsp.pl/st...ia-komputerowa/ a tam trafiłem na namiar stronę www.esur.org., gdzie umieszczono "Wytyczne ESUR dotyczące środków kontrastowych" (jest dostępna wersja polska).
Pozdrawiam - M.
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #2  Wysłany: 2012-08-31, 14:26  


Zależy to od:
- konieczności podania kontrastu do badania (jednak większość badań CT tego wymaga)
- stosowanego rodzaju kontrastu
Natomiast faktem jest, że kontrast wydalany przez nerki może krytycznie je obciążać w momentach, gdy ten parzysty narząd jest niewydolny. Oznaczenie poziomu kreatyniny (rzadziej wraz z mocznikiem) jest więc w większości przypadkach pożądany, dla niektórych chorych obligatoryjny aby zakwalifikować ich do badania z kontrastem.
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #3  Wysłany: 2012-08-31, 15:34  


W Szczecinie nie wykonają badania TK ani MRI bez wyniku kreatyniny.Już podczas rejestracji na badanie pacjent jest informowany o konieczności zrobienia poziomu kreatyniny, którego wynik nie może być starszy niż tydzień przed badaniem.
 
madzia1 


Dołączyła: 09 Kwi 2011
Posty: 78
Skąd: Gdynia
Pomogła: 12 razy

 #4  Wysłany: 2012-08-31, 22:08  


Pracuję w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku i u nas też obowiązuje badanie kreatyniny i GFR. Bez tego nie wykonamy badania z kontrastem. Chodzi o wskaźnik filtracji nerek.
 
MoYan 


Dołączył: 10 Sie 2012
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2012-09-02, 13:51  


Witam...
i dziękuję bardzo za odpowiedzi. Nie ukrywam, że mnie one lekko podłamały :(
Pozdrawiam - M.
 
kobiecinka 


Dołączyła: 05 Lip 2011
Posty: 269
Pomogła: 31 razy

 #6  Wysłany: 2012-09-02, 16:53  


W CO w Warszawie zawsze wymagali tych badań, ostatnio robiłam TK w "swoim" szpitalu i lekarz robiący badanie powiedział, że nie muszę mieć kreatyniny i mocznika.
 
Monika_Maria_Marika 



Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 175
Skąd: Cieplice
Pomogła: 58 razy

 #7  Wysłany: 2014-11-13, 20:37  


Kurcze blade mam problem. Jutro rano mam mieć wykonaną tomografię głowy, nie doczytałam, że z kontrastem i nie zrobiłam badania poziomu kreatyniny. :mur:

Zła jestem na siebie strasznie. Badanie mam mieć w Voxelu, czekałam na nie długo. Jak myślicie, czy odmówią mi badania?
_________________
Monika -------
Gdzie jest mój Tatuś?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #8  Wysłany: 2014-11-13, 23:27  


Jedni wymagają inni nie, jednostki które wymagają z reguły informują o tym przy zapisie. W razie czego upieraj się że nikt o tym nie wspominał. Czy powiedziano Ci o wodzie którą masz mieć przygotowaną do wypicia po badaniu żeby wypłukać kontrast? Ilość podanego kontrastu nzależy od badania i są różnice w różnych ośrodkach. Przy małej ilości kontrastu ryzyko jest mniejsze.
_________________
sprzątnięta
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #9  Wysłany: 2014-11-14, 00:35  


"Tomografia komputerowa głowy

Przygotowanie:

Zabrać skierowanie
Być na czczo - nic nie jeść i nic nie pić
Zabrać wyniki badań (jeśli są):
- RTG czaszki
- EEG i RTG zatok
- Badania okulistyczne
- Zdjęcia poprzedniego TK głowy
- Wypisy ze szpitala
Wyniki poziomu kreatyniny w surowicy krwi:
- u osób z nadciśnieniem tętniczym krwi
- u osób z chorobami nerek
- u osób w podeszłym wieku
Wynik poziomu hormonów tarczycy jeśli pacjent jest pod opieką poradni endykronologicznej z powodu nadczynności tarczycy.
Następujące leki odstawić na 24 godziny przed badaniem:
- SIOFOR
- METFORMIN
- METFORMAX"
Takie są zalecenia np. w Gdańsku
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #10  Wysłany: 2014-11-14, 02:14  


Kurcze, to problem, mogą odmówić. A jak wcześnie rano masz to badanie? Może uda się w jakimś laboratorium prywatnie szybko zrobić? wyniki są szybko, pól godziny czekałam od pobrania krwi. Też mi się zapomniało, ale badanie miałam na 12, więc był czas żeby zrobić tą kreatyninę.
Trzymam kciuki, żeby się udało.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #11  Wysłany: 2014-11-14, 18:04  


Na pewno poszłabym do innego ośrodka, chyba że umieliby mi wytłumaczyć dlaczego nie wolno nic pić przed badaniem. Większość starszych ludzi jeżeli po wstaniu nie wypije szklanki wody to jest trochę odwodniona, rośnie stężenie potasu we krwi (nawet do przekroczenia normy), zwiększa się krzepliwość krwi, a kontrast podany przy odwodnieniu to naprawdę może uszkodzić nerki.
_________________
sprzątnięta
 
Monika_Maria_Marika 



Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 175
Skąd: Cieplice
Pomogła: 58 razy

 #12  Wysłany: 2014-11-15, 11:09  


Bez wyniku poziomu kreatyniny nie mogli mi podać kontrastu. Wobec tego zrobiłam tomografię głowy bez kontrastu.

Celem badania było wykluczenie chorób "ciężkich" jako przyczyny objawów splątania i dezorientacji, które pojawiły się w czasie choroby mojego Taty. Coraz bardziej jestem przekonana, że powodem tych objawów był duży stres i zwykłe zmęczenie - szczególnie że ostatnio objawy te mam rzadziej.

Tak więc trudno - przez moją głupotę i sklerozę i diabli wiedzą co jeszcze, wynik tomografii będzie bez kontrastu. Jakby co, to sama nabroiłam i sama poniosę konsekwencje mniej dokładnego badania. Kara za głupotę i brak odpowiedzialności.

Przepraszam za histeryczny ton mojej wypowiedzi, ale coś się psychicznie rozsypuję ostatnio :(
_________________
Monika -------
Gdzie jest mój Tatuś?
 
wers 


Dołączył: 30 Sty 2015
Posty: 1

 #13  Wysłany: 2015-01-30, 09:06  


Witam, Ojciec 10 dni temu trafił do szpitala po silnych bólach kręgosłupa, wcześniejsze rozpoznanie internistki były korzonki.
W szpitalu po pierwszych badaniach stwierdzono nowotwór kręgosłupa z przerzutami, ale nie można tego potwierdzić, gdyż ma podwyższony poziom kreatyniny do 2.0 i nie mogą zrobić rezonansu z kontrastem!
Przez tydzień nie udało im się obniżyć kreatyninę.

Piszę w sprawie tego rezonansu,
czy naprawdę nie można coś z tym zrobić,
może dializa po badaniu czy cokolwiek, aby tylko można było zrobić ten rezonans?
pozdrawiam
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #14  Wysłany: 2015-01-30, 10:45  


Uwagi dla lekarza kierującego na badanie TK/MR
Cytat:
Nie należy podawać kontrastu dożylnie u chorych z wartościami GFR poniżej 40ml/min, (lub kreatyniny >4mg%)

źródło

Generalnie podwyższony poziom kreatyniny świadczy o obniżonym przesączaniu kłębuszkowym, czyli o pogorszeniu czynności wydalniczej nerek... Najlepiej, żeby w tej sprawie wypowiedział się nefrolog.

Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group